Jordi Cruyff: Powrót Messiego? Marzenia są darmowe, piłkarze nie

Krystian Cichocki

8 grudnia 2022, 11:10

Sport

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Jordi Cruyff we wczorajszym wywiadzie dla Mundo Deportivo odniósł się do kilku istotnych kwestii związanych z klubem i przyszłością poszczególnych zawodników. Dziennik Sport udostępnił dziś kolejne wypowiedzi dyrektora sportowego FC Barcelony, który poruszył temat gry La Rojy na Mistrzostwach Świata w Katarze, przyszłości Ansu Fatiego, a także możliwości powrotu Leo Messiego na Camp Nou.

Hiszpania odpadła z mundialu. To dobra czy zła wiadomość?

Zależy jak na to spojrzeć, ale zawsze lepiej, żeby zawodnik był szczęśliwy, radosny, z poczuciem sukcesu. Dzięki temu są bardziej pewni siebie.

Czy piłkarze wygrywają mecze, a drużyny turnieje?

Wszyscy myślimy o tym na mundialu, bardziej o drużynie niż o jednostce. To prawda, że niewielu jest zawodników zdolnych do zrobienia różnicy. Mało jest graczy, którzy otrzymują piłkę i widać, że coś się stanie, można ich policzyć na palcach jednej ręki. Ci, którzy tego nie mają, są zależni bardziej od zespołu, od drużyny jako całości.

Czy Barcelona ma takich piłkarzy?

Myślę, że Barcelona ma indywidualną jakość, sprawdzonych zawodników z bramkami, a z tyłu myślę, że gracze byli bardzo zrównoważeni i w LaLidze w jedenastu z czternastu meczów nie stracili bramki. To objaw dobrej organizacji, skuteczność. Z przodu zdobyliśmy sporo goli. Zespół jest pod tym względem zrównoważony.

Środek pola wygląda tak samo w Barcelonie i reprezentacji Hiszpanii. Barcelona nie potrafi awansować dalej w Lidze Mistrzów, tak samo La Roja na mundialu…

Po pierwsze, trójka, która grała, nie zawsze wygląda tak samo w Barcelonie, gdzie masz więcej zawodników: Frenkie, Kessié… Czasami ocenia się pomocnika, ale to kwestia równowagi. W końcu musi dojść do wykończenia akcji. Wszystko zależy od tego, co masz za sobą i co masz przed sobą. Pomocnik często jest zależny od tego, z kim gra.

Czy model Barcelony musi ewoluować?

W dzisiejszym futbolu mniej czasu spędza się w środku pola, a więcej w tranzycji. Dwadzieścia lat temu, jeśli wygrałeś bitwę w środku, wygrałeś mecz, wygrałeś wojnę. Dziś ta walka nie jest już tak decydująca. Ostatecznie to stanowczość w obronie i w ataku sprawia, że wygrywasz lub przegrywasz. To dynamika. W odniesieniu do Barcelony przeanalizowaliśmy to. Jeśli spojrzysz na transfery, ich styl gry i obszary, które staraliśmy się wzmocnić, podjęliśmy kroki, aby lepiej rywalizować w tym futbolu.

Czy Tebas prosi o zrównoważenie płac piłkarzy?

Co tydzień lub miesiąc pojawia się coś nowego. Prawdą jest, że zasady się zaostrza, prawdą jest też, że hiszpański futbol to odczuwa. Nie mówię o Barcelonie. Musimy zobaczyć, co jest najlepsze dla hiszpańskiej piłki. Konkurencja z innymi krajami jest bardzo zacięta. Zarówno to, co jest dozwolone w zakresie wydatków, jak i podatków.

Przynajmniej Gavi może zostać zarejestrowany w pierwszym zespole.

Zobaczymy. Badamy to. Jest jeszcze wiele rzeczy, które trzeba zrobić. Jak będzie odpowiedni czas, to będziemy o tym mówić.

Ansu Fati również pojechał na mistrzostwa świata, gdzie nie zaliczył dobrego występu. Czy Barcelona kiedykolwiek rozważała jego odejście?

Nie… Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, kiedy w tym wieku masz długotrwałą i skomplikowaną kontuzję, nie jest łatwo wrócić. Miałem podobną sytuację, z tymi samymi problemami, tym samym procesem i nie jest tak, że możesz biegać i nic mi nie jest. Nie, to długi proces, odzyskanie zaufania do siebie, do zespołu.

Myślałem, że to nie wchodzi w grę…

Prawdą jest też, że skład jest inny niż w zeszłym roku, jest inna konkurencja do gry, ale to oczywiste, że Barcelona chce, by jak najszybciej znalazł się na swoim poziomie. Zostanie zrobione wszystko, co możliwe, by mu w tym pomóc. Jesteśmy w tym razem, nie ma co do tego wątpliwości.

Czy Busquets poinformował was o swojej decyzji?

Busquets jest wzorowym zawodnikiem na boisku i poza nim. Jest w klubie od wielu lat, a kiedy zawodnik ma taki profil, zarządzanie jest inne. Oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie, ale jeśli będzie chciał to przekazać w inny sposób, to nie zależy od nas. Ma prawo wybrać, kiedy i jak chce o tym poinformować.

Czy jesteś zadowolony z obecnego składu?

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że masz siedemnastu zawodników na mistrzostwach świata, to znaczy, że skład jest konkurencyjny. Także, jeśli spojrzeć na ostatnie lata i zmiany w dzisiejszym futbolu, to zrobiliśmy ważny krok do przodu. Oczywiście, wszystko można poprawić i zawsze są decyzje, które można było podjąć, ale ogólnie rzecz biorąc, tak.

Czy powrót Messiego jest niemożliwy?

Kiedy mówimy o Messim, jest wiele kwestii, takich jak Finansowe Fair Play. Marzenia są darmowe, ale piłkarze nie. I to nie tyczy się tylko Messiego, ale całego rynku. Kiedy myślę o Leo, mam wspomnienia o mojej rodzinie, o moim ojcu. Kiedy dwaj wielcy gracze uczynili siebie nawzajem wielkimi, ważne jest, aby ta historia zakończyła się ostatecznym uściskiem. Jak? Kiedy? Nie wiem, ale mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, obserwując ojca, że ten ostatni uścisk był ważny dla niego i dla nas. Widząc, jak on, który nie zawsze okazywał swoje uczucia wobec tego typu rzeczy i miał buntowniczy i twardy charakter, pogodził się z Barçą… I myślę, że mówiąc o Messim, ważne jest, aby pewnego dnia on również to zrobił, ponieważ obie strony na to zasługują i muszą podjąć ten wysiłek.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Przecież widać że oni go nie chcą nawet jakby był za darmo.. Messi coś im powiedział co ich zabolało i mają focha :P:P Powiedział im może prawdę że są do d... :P:P

Może w końcu uda się Neymara ściągnąć :P

Czy oni przestaną niszczyć marzenia.. :'(

Czyli jak powiedzieć "Messi nie wróci", nie mówiąc tego wprost.