Xavi: Piqué zasłużył na takie pożegnanie

Krystian Cichocki

6 listopada 2022, 01:02

BarcaTV

3 komentarze

Fot. Getty Images

FC Barcelona wygrała spotkanie 13. kolejki ligi hiszpańskiej z Almeríą 2:0. Xavi na pomeczowej konferencji prasowej wypowiedział się na temat przebiegu spotkania, odejścia Piqué oraz udziału Ronalda Araujo w nadchodzących mistrzostwach świata.

Jak oceniasz przebieg spotkania?

To było wielkie spotkanie. Głównie dla Gerarda. To był ważny mecz dla niego. To są magiczne spotkania dla piłkarzy, szczególnie dla zawodników takich jak Piqué. Grał bardzo dobrze na poziomie indywidualnym, ale także dla drużyny. Myślę, że zagraliśmy dobrze w ataku i wynik jest zbyt niski. Nie odzwierciedla naszej przewagi, ale mamy trzy punkty, które pozwalają nam walczyć dalej.

[Marta Ramon RAC1] Co myślałeś w momencie, gdy Piqué opuszczał boisko?

Wzruszyłem się. Przypomniały mi się wszystkie momenty, które razem przeżyliśmy jako piłkarze. Wygraliśmy wszystko, przeżyliśmy razem złoty okres. Gerard zasłużył na takie pożegnanie. Wyobrażam sobie, że odejdzie w spokoju za to, że dawał z siebie wszystko w barwach Barcelony. Jestem bardzo szczęśliwy z jego powodu, ponieważ na to zasłużył.

[Adrià Albets, Cadena SER] Czy nie za wcześnie na zakończenie kariery?

To była jego decyzja. To on decydował o tym w takim momencie kariery. To nie była łatwa decyzja. Ja prawie odszedłem rok wcześniej, ale zostałem i miałem chyba najlepsze pożegnanie w historii futbolu — z trypletem. Nigdy nie wiesz, kiedy nadejdzie taki moment. Czasami w głowie rodzą się takie pomysły i trzeba to uszanować.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Czy Piqué zagra z Osasuną?

Dzisiaj wszystko poszło po naszej myśli. Mecz, występy poszczególnych piłkarzy i hołd dla Piqué. Musimy się dwa razy zastanowić, kiedy gwiżdżemy na piłkarzy. Piqué zasłużył na takie pożegnanie jak dziś. Musimy jednak pamiętać, że gwizdanie nie pomaga.

[Helena Condis, Cadena COPE] Widzieliśmy u ciebie emocje, kiedy Piqué schodził. Jaka była twoja ostatnia wiadomość dla niego?

Próbowałem mu powiedzieć, co czuję. Powiedziałem mu wszystko, co o nim myślę, ponieważ taka rozmowa jest najbardziej naturalna. Jest wielką postacią i zostawia nam bardzo ważną spuściznę. O przywództwie, o osobowości, o graniu bez kompleksów. To wszystko, co myślę o Gerardzie. To właśnie mu powiedziałem.

[Raúl Fuentes, Radio Marca] Czy myślisz, że w przyszłości znajdzie się taki lider w szatni jak Piqué?

Nie lubię nikogo porównywać, ponieważ doznałem tego na własnej skórze. Mamy czterech środkowych obrońców, którzy mają moje pełne zaufanie. Miejmy nadzieję, że odejście Piqué nie będzie zauważalne z piłkarskiego punktu widzenia. Osobiście z pewnością zostanie zauważone. Takich ludzi potrzebujesz w szatni, a Piqué jest naturalnym liderem.

Koniec epoki z wielkimi piłkarzami…

To była największa epoka w historii klubu i kiedy ogląda się zdjęcia, przywołuje to wspomnienia. Myślę, że to był najlepszy okres klubu i Gerard też tam był. To było niezwykłe i musimy spróbować to powtórzyć. Oczywiście to nie będzie łatwe. Staramy się grać tak, aby dawać radość kibicom.

[Mundo Deportivo] Jak przeżywał to Piqué przed meczem?

Był zrelaksowany. W szatni panowała spokojna atmosfera, ale stawką były bardzo ważne trzy punkty. Gerard ma umiejętność skupiania się na meczach w kilka minut. Im ważniejsze spotkanie, tym bardziej się motywował. Był taki przez całą swoją karierę. Dzisiejsze spotkanie było dla niego i pokazał to bez dwóch zdań.

Czy chcesz przekazać jakąś wiadomość dla kibiców?

Kiedy kibice kibicują, a zawodnicy czują, że fani są z nami, łatwiej jest grać.

[Jordi Blanco, ESPN] Kto teraz będzie zaczepiał Real Madryt?

To nie jest konieczne. Mamy dużo szacunku do naszych przeciwników. Gerard taki jest i może się dalej angażować.

Jaki masz plan na grę w Lidze Europy?

Musimy być skoncentrowani w tych spotkaniach i grać bardziej dojrzale. Dojrzałość przychodzi z meczu na mecz. To kwestia czasu.

Czy myślisz, że Piqué żałuje trochę swojej decyzji?

Widziałem go bardzo wzruszonego, to normalne. Kiedy ludzie cię kochają, kibicują ci, to jest to wyjątkowe uczucie. Doświadczyłem tego i jest to niepowtarzalne. Przeżyliśmy razem wiele rzeczy i jestem szczęśliwy z jego powodu. Znam go dobrze i nie sądzę, żeby tego żałował.

Idolem Araujo jest Piqué... Czy Ronald poleci do Kataru na mistrzostwa świata?

To normalne, że jego idolem jest Piqué. Jego osobowość, wielkość… To normalne, że Ronald się na nim wzoruje. Może [Piqué] nie zdaje sobie z tego sprawy, ale zostawia bardzo ważną spuściznę. Rozmawiamy z Araujo na temat wyjazdu do Kataru. Zobaczymy, jaka decyzja zostanie podjęta. Jeśli to kwestia psychologiczna i chce być z drużyną, to niech jedzie. Niech będzie z zespołem i wraca do zdrowia.

Straciliście tylko cztery bramki w lidze hiszpańskiej. Jak się do tego odniesiesz?

Nasza koncepcja polega na dominowaniu podczas spotkań. To jest pozytywne. Jesteśmy coraz lepsi w obronie, a Ter Stegen prezentuje bardzo wysoki poziom. Staramy się bronić w najlepszy możliwy sposób

[Relevo] Dlaczego Piqué nie wykonywał karnego?

Dzisiejszy mecz nie był towarzyski. Jest jeden człowiek, który jest za to odpowiedzialny i jest nim Robert. Szkoda, że nie trafił. To on strzela rzuty karne i wciąż nad tym pracujemy.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Czy zagra z Osasuna? Serio to pytanie czy jakiś mądry inaczej