Gustavo Poyet: Styl gry Barcelony doskonale pasuje Koundé

Dariusz Maruszczak

28 lipca 2022, 11:15

Sport

17 komentarzy

Fot. Getty Images

Były trener Julesa Koundé z okresu jego gry w Girondins Bordeaux Gustavo Poyet udzielił wywiadu dziennikowi Sport, w którym wypowiedział się na temat transferu Francuza do Barcelony. Urugwajczyk ocenił mocne strony 23-latka, a także jego szanse na dopasowanie się do stylu i wymagań Blaugrany.

Sport: Myślisz, że Koundé jest już gotowy do gry w Barcelonie?
Poyet: Tak, bez żadnych wątpliwości. W wieku 19 lat debiutował w klubie o tak dużej historii jak Girondins. I udało mu się wywalczyć sobie miejsce w jedenastce. Grał u wszystkich trenerów, a potem w Sevilli zademonstrował wspaniały poziom. Został sprawdzony w klubie, który walczył o wielkie rzeczy, był świetny, zdobywał trofea i ugruntował swoją pozycję. Ponadto jest w doskonałym wieku.

Zawsze w niego wierzyłeś. Widziałeś w nim duży potencjał.
Tak, ale on na to zasługiwał. Jest piłkarzem, który zawsze stara się poprawiać, prosi o wykonanie szczegółowej pracy. Swoją pracą i wydajnością udowodnił, że zasługuje na grę.

Uważasz, że sprzyja mu styl gry, który Xavi chce praktykować w Barcelonie?
Styl Barcelony doskonale do niego pasuje. W Barcelonie zawsze jest dużo miejsca za plecami obrońców, ale Jules jest bardzo silny i szybki, aby skorygować pozycję, jeśli będzie to konieczne. Xavi, podobnie jak ja, chce, żeby stoperzy byli odważni z piłką, żeby mogli przełamywać linie. Ja sam prosiłem Koundé, żeby wchodził do środka pola, aby stworzyć przewagę.

Czasem nawet wchodził w pole karne. Właśnie w ten sposób strzelił gola Barcelonie.
Tak, czasem trzeba go powstrzymywać, ponieważ uwielbia wychodzić wyżej z piłką. A potem ma tę zdolność i potencjał, żeby się wrócić.

Czy pod względem mentalnym widzisz go przygotowanego do gry w tak wielkim klubie jak Barça?
Tak, to jest to, co mówiłem wcześniej. W wieku 19 lat zadebiutował w Girondins i ma dużą osobowość. Jest bardzo profesjonalny i gra w Barcelonie nie będzie mu ciążyła. Barça dokonuje bardzo dobrych wzmocnień, drużyna jest bardzo konkurencyjna, a Xaviemu z pewnością uda się znaleźć równowagę. Wszyscy mu pomogą, nie będzie miał żadnego problemu.

Zawsze mówi się, że nie jest łatwo przystosować się do gry Barcelony.
Koundé, oprócz bycia silnym, również dobrze rozumie grę, nie sądzę, żeby miał wiele problemów w tym zakresie. Ostatecznie rzecz tkwi w pracy na treningach, ale ma wszystkie warunki, żeby idealnie się przystosować.

Uważasz, że stworzy spektakularny duet środkowych obrońców z Araujo?
Tak. Ta dwójka może się uzupełniać. Obaj są aktywnymi, szybkimi i idealnymi zawodnikami do stylu Barcelony. Araujo gra już w pierwszej reprezentacji Urugwaju, jest bardzo agresywnym piłkarzem, w dobrym tego słowa znaczeniu, i ma już doświadczenie z gry w barwach Blaugrany. Ma to rozeznanie. Jules może uczyć się od niego w tym zakresie, a także od innych stoperów, jak np. Piqué.

Ponadto jest wszechstronny. Widzisz go na boku obrony?
Może z łatwością grać na tej pozycji. W określonym momencie może grać na boku, ale osobiście uważam, że lepiej jest, gdy występuje w środku, bardziej mi się podoba. Prawda jest jednak taka, że dzięki swoim umiejętnościom może działać również na flance.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mecz Porto - Barcelona możesz obejrzeć w serwisie Canal+ online.

https://bit.ly/WielkaPilka2023

Styl Barcy pasuje każdemu kto ma przyjść, a potem...ten nie wypalił, tamten nie wypali itd

Ogólnie to Oficjalnego potwierdzenia nie było :/

Jeżeli tak bardzo pasuje i na sam jego widok zarząd popuszcza w gacie, to gdzie byli nasi wybitni skauci 3 lata temu? Kounde od czasów w Bordeaux gra tak samo.

Pamiętam wywiady po transferze Trincao... Dajcie spokój xd

Kazdy pasuje do barcelony, ocenimy po polowie sezonu czy faktycznie tak jest, la liga definiuje graczy i pokazuje ze nie wszyscy pasuja do barcy, aj karrrrrrrrrrramba

Ciekawe czy bedzie grał na srodku obrony, czy Xavi nie bedzie chciał go ustawić na boku obrony.

To szaleństwo zakupów mnie przeraża...