Raphinha zaprezentowany jako nowy piłkarz Barcelony

Dariusz Maruszczak

15 lipca 2022, 13:27

26 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziś odbyła się prezentacja Raphinhi w roli nowego piłkarza Barcelony. Poniżej przedstawiamy zapis relacji na żywo z tego wydarzenia, podczas którego Laporta i Alemany odpowiadali też na pytania dotyczące Roberta Lewandowskiego i Frenkiego de Jonga.

Dobiegła końca prezentacja Raphinhi w barwach Barcelony. Dziękujemy, że byliście z nami.

Raphinha o Lewandowskim: Wyobrażam sobie asystowanie graczom, którzy już są w kadrze. Jeśli prezydent nie chce rozmawiać na temat piłkarzy, których nie ma w klubie, to ja też [śmiech].

Laporta o prowizjach: Jest prowizja dla agenta, to klasyczna operacja. Klub płacący za transfer płaci przedstawicielowi część pensji zawodnika.

Alemany: Prowizja dotyczy tylko roli Deco jako agenta.

Laporta: Odpowiedź Bayernu jeszcze nie nadeszła, ale nie będziemy wchodzić w szczegóły.

Laporta: Mam nadzieję, że spełnimy wymagania Xaviego. Ciężko pracujemy, aby stworzyć konkurencyjny zespół. Raphinha był prośbą sztabu szkoleniowego, były inne kluby zainteresowane, ale jego priorytetem zawsze była Barca.

Laporta o tym, czy uczy się języka polskiego: Portugalski brzmi bardzo dobrze, słyszę go od wielu lat i mogę coś powiedzieć w tym języku. Polski? Nie chcę zostać źle zrozumiany, w końcu nas Katalończyków nazywają Polakami. Nie mówię w tym języku, chociaż bardzo mi się podoba. Polski jest bardzo trudny.

Alemany o Koundé: Nie jestem zwolennikiem mówienia o konkretnych nazwiskach. Z szacunku do jego klubu nie będziemy tego komentować. Trener wyznaczył pewne potrzeby i obserwujemy rynek. Do końca okienka zostało półtora miesiąca, wiele może się wydarzyć.

Laporta: Wyznaczyliśmy sobie takie cele, o które prosił nas Xavi. Raphinha, Dembélé to jego prośby. Chcemy wzmacniać zespół zawodnikami, których sugeruje nam sztab szkoleniowy.

Alemany: Klauzula odejścia Dembélé wynosi 100 milionów euro.

Alemany o rozwiązaniu kontraktów: Nie rozważamy tego, ponieważ nie chcemy iść tą drogą i nie rozwiązuje to tematu finansowego fair play.

Raphinha: To normalne, że kibice nie znają mnie za bardzo. Brazylijczycy też mnie nie znają. Jestem piłkarzem, który zawsze chce wygrywać i dawać z siebie to co najlepsze dla klubu. Kibice mogą spodziewać się walczącego Raphinhi.

Laporta, czy wyobraża sobie grę Lewandowskiego z Raphinhą: W tej chwili możemy sobie wyobrazić akcję Raphinhi, która kończy się golem.

Raphinha: Podjąłem decyzję na samym początku, choć musiałem też myśleć o tym, czy jest to możliwe. Chciałem grać dla Barcelony. Alemany i Deco zrobili wszystko, co się dało. Moja rodzina mnie wspierała. To była dobra decyzja, nie popełniłem błędu.

Alemany o Dembélé: Wiecie, że nie jestem zwolennikiem rozmawiania o negocjacjach. Pod względem sportowym nie było wątpliwości, ale na poziomie kontraktu była bardzo duża różnica między oczekiwaniami agentów i naszym rozumieniem, że zawodnik musi dostosować się do nowej sytuacji finansowej i drabinki płacowej. Było to bardzo trudne do zrozumienia dla przedstawicieli gracza. Oni utrzymywali swoje stanowisko, a my nasze. Zajęło nam to osiem miesięcy i mieliśmy szczęście, że zawodnik narzucił swoją wolę pozostania. Jest dobrze opłacany, ale w granicach parametrów zarządzania klubu.

Raphinha: Myślę, że Barcelona, ze względu na swoją wielkość, musi walczyć o wszystkie trofea i zawsze myśleć o wygranej. Marzyłem o tym, żeby tu grać.  Znam historię i potencjał zespołu. Wiem, co mogę dać, i że ekipa może mi w tym pomóc. Przychodzę z celem zdobywania trofeów i dam z siebie wszystko. Dwa lata temu nie wyobrażałem sobie, że będę w Barcelonie i będę podstawowym graczem reprezentacji Brazylii.

Alemany o sprzedaży graczy i tournée: Decyzje podejmuje trener. Ci, którzy polecą do USA, liczą się dla niego. Niektórzy znają już swoją sytuację, a my jesteśmy w kontakcie z ich agentami, aby dojść do porozumienia. To logiczne, że zostaną tu, żeby szukali nowego klubu i mogli odejść jak najszybciej.

Raphinha: Zaczynałem śledzić Barcelonę, kiedy przyjechał tu Ronaldinho. Wtedy zostałem jej fanem. Od opuszczenia Brazylii chciałem spełnić marzenie o grze w jej barwach. Jeśli będę połową tego, kim był Ronaldinho w Barcelonie, to już będzie dużo. Podpisałbym się pod tym. Każdy ma swój styl gry, ale on wywarł na mnie duży wpływ, tak jak Deco czy Neymar. Ci Brazylijczycy tworzyli historię, a ja też marzyłem, żeby to zrobić w Barcelonie.

Alemany o De Jongu: Frenkie jest dla nas ważnym zawodnikiem, liczymy na niego. To wszystko. Jasne, że system fair play obliguje nas do sprzedaży piłkarzy. Decyzja należy do trenera z punktu widzenia sportowego.

Laporta: To nieprawda, że jesteśmy zmuszeni do sprzedaży Frenkiego de Jonga. Na temat jego udziału w tournée zdecyduje Xavi, ale generalnie rozumiem, że poleci do USA.

Raphinha: Rozmawiałem kilka razy z Xavim, to wielki zaszczyt. Był fantastycznym piłkarzem i robi karierę jako trener. Powiedział mi, że mogę pomóc drużynie. Myślę, że będziemy mogli połączyć nasze chęci uczynienia mnie świetnym zawodnikiem dla Barcelony, a także odnoszenia sukcesów.

Laporta o Lewandowskim: Jest piłkarzem Bayernu. Bardzo szanujemy ten klub i popełnilibyśmy błąd, udzielając komentarzy. Przeżywamy dziś bardzo szczęśliwy moment, sprowadziliśmy bardzo utalentowanego brazylijskiego piłkarza i wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani.

Raphinha: Czuję się uprzywilejowany, że tu jestem. To bardzo emocjonujący moment, nadal nie mogę w to uwierzyć. Uwierzę dopiero po pierwszym meczu. Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ spełniam marzenie z dzieciństwa. Mam nadzieję, że dam całemu klubowi wiele radości.

Laporta: Raphinha podpisał kontrakt do 2027 roku. Jesteśmy dumni z tego transferu z wielu powodów. Jest brazylijskim zawodnikiem, który kontynuuje sagę piłkarzy z tego kraju w Barcelonie. Przypomina nam ostatnie czasy, w których Brazylijczycy przywrócili radość Barcelonie, to kontynuacja joga bonito. Raphinha zrobił wszystko ze swojej strony, żeby przybyć do Barcelony. Jego rodzina jest bardzo szczęśliwa, że może spełnić marzenie. Dziękuję Mateu, Jordiemu i całemu obszarowi piłkarskiemu za waszą pracę. Samba wraca do Barcelony.

Raphinha, Laporta, Alemany, Jordi Cruyff i Rafa Yuste pozują do zdjęć w sali prasowej.

Trwa oczekiwanie na konferencję prasową.

twitter.com/QueThiJugues/status/1547930939338043395

Raphinha pozuje do kolejnych zdjęć.

Teraz Raphinha gra w dziadka z chłopcami ze szkółki Barcelony.

twitter.com/Benayadachraf/status/1547930078297722882

Raphinha podbija już piłkę na murawie w stroju Barcelony.

Raphinha: Dla mnie to ogromna duma być tutaj, chcę podziękować wszystkim. Mam wielu idoli, którzy tu byli i przeszli do historii. Jeśli uda mi się zrobić połowę tego, co oni, to już osiągnę dużo. Spełniam marzenie z dzieciństwa, także mojej rodziny. Zamierzam dać z siebie wszystko dla Barcelony. Dziękuję prezydentowi i wszystkim, którzy to umożliwili. Visca el Barça y Visca Catalunya!

Laporta: Witaj Raphinha, to dla nas emocjonujący dzień. Wszyscy przeżywaliśmy złote czasy, w których zawsze mieliśmy Brazylijczyków. Przejmujesz tę pałeczkę nadziei i magii. Wraca „joga bonito”. Raphinha jest zawodnikiem, którego bardzo chciał Xavi i naciskał na jego transfer. Klub zrobił wszystko, co mógł, żeby do tego doszło. Dziękujemy piłkarzowi i jego otoczeniu, ponieważ wykazaliście chęć przyjazdu do Barcelony, a to było kluczowe. Dziękuję Alemanyemu, Cruyffowi, Deco, rodzicom i partnerce Raphinhi. Liczymy na twoją pracę i że dalej będziesz taki, jaki jesteś. Potrzebujemy twojej radości.

Raphinha i Laporta podpisali stosowne dokumenty, a Brazylijczyk pozuje do zdjęć ze swoją koszulką.

Prezydent przekazał Raphinhi karnet socios.

Raphinha jest już na murawie wraz z Laportą.

Na boisku imienia Tito Vilanovy wszystko jest już przygotowane.

Raphinha opuszcza klubowe biura.

Trwają przygotowania.

Prezentacja Raphinhi trochę się opóźni.

Barcelona opublikowała dość specyficzny komunikat o transferze Raphinhi, w którym nie podała ceny transakcji i ogłosiła „wstępne porozumienie” z Leeds, uzależnione od badań medycznych. Według mediów operacja ma kosztować Blaugranę w okolicach 58 milionów euro + 9 milionów zmiennych.

Raphinha wszedł już do klubowych biur.

Wydarzenie można obejrzeć bezpośrednio w Barça TV+ oraz na kanale katalońskiego klubu na YouTube od 14:00.

Joan Laporta przybył do biura Mateu Alemanyego wraz ze swoim doradcą Enrikiem Masipem. Wkrótce ma też zjawić się w klubie sam Raphinha.

O 13:30 ma nastąpić oficjalne podpisanie kontraktu w klubowych biurach, a pół godziny później odbędzie się sesja zdjęciowa na boisku imienia Tito Vilanovy. Na 14:45 zaplanowano konferencję prasową.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

powinien być prawoskrzydłowym neymarem

Wypowiadając zdanie: Visca el Barca y Visca Catalunya od razu zdobył moją sympatię i zyskał uznanie. Benvingut Raphinha!
Witamy na pokładzie!
Vamos Raphinha!

Wbrew temu co mówią tutaj niektórzy Raphinha to jest kozacki transfer, dający ogromne możliwości Xaviemu. Zobaczycie, że to będzie wiodącą postać w Naszym zespole. Dawno nasze skrzydła nie wyglądały tak dobrze przy pozostaniu Dembele. Ja się mega jaram i nie mogę doczekać jak to Generał poukłada. Raphinha to pewniak i jego bardzo dobra gra w lidze angielskiej to tylko potwierdza.
konto usunięte

Laporta i Alemany wypowiadaja sie, ze licza na De Jonga i ma poleciec do USA.
Jednak tutejsze szczekaczki, podjarane tym co pisze Ass czy Mundo, juz wieszaja psy na Laporcie jaki to klamca.
Nie czytalem wywiadu z agentem lub samym Frenkiem , w ktorym opisywalby jak to strasznie wypychany jest z klubu przy pomocy broni plazmowej i biologicznej.
Tak samo jak nie wierze, ze jesli Memphis i Frenkie nie odejda to Lewy, Raphinia, Roberto, Christiansen i Kessie zostana w domach na pol sezonu.
Nikt o zdrowych zmyslach nie odwazylby sie na taki ruch. Widac, iz Alemany ma jaja ale nie jest glupcem czy samobojca.

To niezłe pytanie czy Laporta zaczyna się uczyć polskiego XD
Jak bardzo chce to na LR zapraszam zostanie przeszkolony odpowiednio

Osobiście irytują mnie te wypowiedzi Laporty odnośnie De Jonga. Klub próbuje się go pozbyć, na co Laporta jedną, czy drugą wypowiedzią podkopuje wiarygodność zarówno klubu jak i swoją, tym bardziej jeśli do sprzedaży dojdzie. Transfery lubią ciszę i wystarczyło by się NIE WYPOWIADAĆ. De Jong po tych słowach może zablokować transfer, przez co nie uda się nie tylko zarejestrować nowych nabytków, ale i Roberto, przez co klub będzie musiał znacznie szybciej wypłacić mu zaległą pensję, co tylko ograniczy i tak już okrojone możliwości klubu (głównie pod kątem księgowym).

Alemany gosc, nawet Prezydent musi sie sam pofatygowac do jego biura

Jak oni ich wszystkich zarejestrują ciekawy jestem

Słaby ten grajek, niestety odbije się czkawką.

Będzie relacja z rejestracji zawodnika?
konto usunięte

Emocje jak na grzybach ...

Kiedy będzie pokaz z piłką ?

Będą jakieś sztuczki na murawie?
konto usunięte

troche sporo na niego wydali, ale powinien zwrocic sie. lepsza opcja transferowa niz przedluzenie kontraktu z dembele

Emocje sięgają zenitu