Ronald Koeman: Miałbym wątpliwości, czy płacić 50-60 milionów za Lewandowskiego

Dariusz Maruszczak

27 czerwca 2022, 22:47

Esport3

60 komentarzy

Fot. Getty Images

Ronald Koeman w wywiadzie dla Esport3 znów skrytykował Joana Laportę, a także tłumaczył, że Barcelona żyje przeszłością pod względem stylu gry. Ujawnił, że nie miał problemów w szatni Blaugrany ani z Leo Messim, a także uważa, że Frenkie de Jong chce zostać na Camp Nou.

Obecne życie: Ponieważ obecnie nie trenuję, spędzam więcej czasu na podróżowaniu, cieszę się rodziną. To o wiele bardziej relaksujące życie niż wtedy, kiedy byłem trenerem. Gdy przestałem nim być, to było trochę jak wyzwolenie.

Laporta: To był trudny czas dla klubu, bez prezydenta, a później z wątpliwościami Laporty wobec trenera… Jako prezydent zawsze możesz mieć wątpliwości wobec trenera wewnątrz klubu. Jednak jeśli mówisz to publicznie, wątpią wszyscy. To był wielki błąd z jego strony. Wiesz, że jeśli nie wygrasz, będziesz miał problemy… Wysiliłem się, zostawiłem reprezentację. Nie żałuję jednak przejęcia Barcelony, zrobiłbym to kolejny raz.

Styl: Jako trener jestem zwolennikiem starania się o dominację w grze. Jednak ustawienie z trzema stoperami i pięcioma obrońcami nie jest defensywne. W tym ustawieniu przez trzy czy cztery miesiące rozgrywaliśmy najlepsze mecze w ostatnich latach. Najlepszy przykład to finał z Athletikiem. Barcelona żyje przeszłością, 4-3-3, tiki-taką. Futbol zmienił się i jest szybszy i bardziej fizyczny. Nie można żyć przeszłością. Nie masz już Xaviego, Iniesty, Messiego, któremu pozwolono odejść, co było wielkim ciosem, również dla mnie.

Pedri: Między dwoma piłkarzami wybieram młodszego, ponieważ jest przyszłością klubu. Posiadanie takiego zawodnika to szczęście. Nie znałem go wcześniej, a po paru treningach wyglądał świetnie. Mimo swojego wieku jest imponującym graczem. Młodzi, jak Pedri, Nico czy Gavi, są przyszłością klubu. Starałem się dawać im szanse. Można pozyskiwać graczy za 70 milionów, ale lepiej jest wierzyć w młodych.

Problemy w szatni Barcelony: Myślę, że w Valencii było gorzej, było więcej problemów w szatni, z prezesem Solerem. Tutaj szatnia nigdy nie była problemem. Nigdy. Pjanić? Z 24 czy 25 piłkarzy zawsze są jacyś, którzy nie są szczęśliwi. Generalnie jednak szatnia nie była przeciw trenerowi. Dobrze pracowaliśmy. Mój osobisty problem pojawił się wtedy, kiedy nastąpiła zmiana prezydenta.

Problem z Messim na początku pracy: Pierwszego dnia byłem w jego domu, żeby z nim porozmawiać, dlaczego chciał odejść. Chciałem, żeby został w Barcelonie. Podzielił się ze mną prywatnymi kwestiami, których nie ujawnię. Potem krok po kroku dostrzegał, że jest przyszłość z tymi piłkarzami. Jest imponującym zawodnikiem, zwycięzcą. Nie mogę na nic narzekać przez półtora roku pracy z nim.

Dembélé: Jest znaczącym zawodnikiem, ale musi poprawić swoją skuteczność. Potrafi grać na obu skrzydłach i zaatakować, jest szybki. Nie rozumiem, dlaczego negocjacje trwają tak długo. Klub musi mieć jasność, czy piłkarz chce zostać, czy nie. Jeśli nie, szukamy kogo innego. Do powrotu do treningów zostało osiem dni i nie wiadomo, czy Dembélé tu będzie. Pozostawienie go wcześniej na trybunach to sprawa klubu, a nie trenera. Jeśli klub mówi "nie pozwolimy grać Dembélé", pomagam klubowi, ale nie można tego tematu zostawiać szkoleniowcowi, to klub musi podejmować decyzję.

Frenkie de Jong: Wiem tylko tyle, że on chce zostać w Barcelonie. Powiedział to parę dni temu. Nie wiem, czy Barça chce go sprzedać, czy potrzebuje pieniędzy, ponieważ jest jednym z nielicznych zawodników, za których można uzyskać wysoką cenę. Może być tak, że nie eksplodował w pełni z powodu pozycji. W Ajaksie i w reprezentacji grał na pozycji Busquetsa. Miał jednak moment w styczniu i lutym, w którym rozgrywał wspaniałe mecze, będąc wyżej ustawionym. Na jego wydajność mogą wpływać wątpliwości klubu wobec niego. Moim zdaniem jest świetnym zawodnikiem, także dla Barcelony.

Przedłużenie kontraktu Gaviego: Jest przyszłością klubu, trzeba się wysilić, ale każdy zawodnik ma swoją cenę i pensję. Trzeba znaleźć równowagę.

Lewandowski: Lewandowski jest wspaniałym piłkarzem, regularnym strzelcem, ale jest już w pewnym wieku, 35 lat? Mam wątpliwości co do płacenia 50 czy 60 milionów za takiego piłkarza, a jest jeszcze pensja, która nie będzie niska. Może zostały mu z dwa lata. Są duże wątpliwości, czy sprowadzić go czy nie.  

Koundé: Bardzo mi się podoba, chcieliśmy go sprowadzić, ale nie było pieniędzy. Jest wspaniałym stoperem i ma 23 lata. Razem z Araujo ma przed sobą wspaniałą przyszłość

Luuk de Jong: Straciliśmy Griezmanna, a on pomógł klubowi. Rozmawiałem z Luukiem kilka tygodni wcześniej, nie w celu gry w podstawowym składzie, ale ma jakość w pewnych aspektach. Krytykowano mnie za ten transfer, a udowodnił swoją przydatność dla Barcelony.

Wembley: To było wyjątkowe spotkanie. Nie gra się wielu finałów Pucharu Europy, a gdy już wystąpiłeś w jednym, jesteś mniej nerwowy i bardziej pewny siebie. Bardzo dobrze się dogadywaliśmy, było tylko 3 czy 4 obcokrajowców. Byli dobrymi ludźmi, ciężko pracowali i atmosfera była dobra. Obecnie jest więcej obcokrajowców i trudniej jest mieć dobrą atmosferę w zespole. Inne czasy.

Krytyka: Zawsze masz wątpliwości co do wprowadzenia zawodnika lub ustawienia. Takie rzeczy się zdarzają. Jednak nie wiesz, czy byłeś ogółem dobry czy zły. Kiedy powiedziałem „jest, jak jest” odnosiłem się do sytuacji Barcelony. Xavi również powiedział, że to trudny czas. Trzeba wiedzieć, że to nie jest Barça Guardioli czy Luisa Enrique, nie ma Messiego, Xaviego czy Iniesty, a ukształtowanie ekipy i zawodników wymaga czasu.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Akurat tu Koeman ma racje. Za 34 latka płacimy tyle ile za młodego Ferrana w dodatku będzie z większą pensją. Za młodszego Mane który też strzela dużo goli i ma większą wartość rynkową niż Lewandowski Bayern dał tylko 32 mln euro a tu za Lewego prawie 2x tyle...

@Gaz Jeszcze nie dajemy tyle więc nie narzekajmy.

@Gaz Lewy z koszulek to 50 mln przyniesie, podniesie a właściwie wniesie do zespołu skuteczność i profesjonalizm. Każdy krytykował Juve i transfer CR7, a Lewy to najlepszy piłkarz świata 2020 i 2021 i przez pryzmat jego marketingu i profesjonalizmu to 50 mln moim zdaniem jest wart. Jednak to nie brazol z sodówka w głowie, a pełny profesjonalista i pod względem dyspozycji nie martwiłbym się - patrząc na CR czy Zlatana - da się grać po 35, a Lewy to piłkarz tej rangi

@czar007 Musieliby sprzedać około 5 milionów jego koszulek, aby przyniósł z nich te 50 milionów euro. Mimo wszystko jest to mało prawdopodobne, bo w zeszłym roku sprzedano raptem 1,4 miliona wszystkich koszulek Barcy.

@MaciekkDT ale nie przyszedł nikt pokroju Lewego

@czar007 najwięcej koszulek sprzedał Bayern, bodaj 3,4 mln. Te 5 mln koszulek można wsadzić między bajki.
Dwa, że wątpię aby klub miał aż 10 euro od sztuki zważywszy, że liczymy tylko najdroższe wersję na koszulek.

@Murazor być może masz rację, ale marketingowo Lewy jednak na pewno coś wniesie do zespołu, a bramki zaczną wpadać.
« Powrót do wszystkich komentarzy