Kolejna lekcja futbolu od Pedriego

Dariusz Maruszczak

21 lutego 2022, 12:00

Mundo Deportivo, Sport

49 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Pedri rozpoczął mecz z Valencią na ławce rezerwowych, ale to nie przeszkodziło mu w byciu jedną z największych gwiazd rywalizacji na Mestalla
  • Pomocnik Barcelony zaliczył kolejny imponujący występ, po którym zebrał duże pochwały nie tylko w mediach
  • Kanaryjczyk uspokoił grę i przyczynił się do zdobycia bramki

Xavi postanowił dać odpocząć Pedriemu przed rywalizacją z Napoli, ale wpuścił go na boisko na pół godziny przed końcem, gdy Valencia strzeliła gola i zepchnęła Blaugranę pod własną bramkę. 19-latek pomógł nieco uspokoić sytuację i utrzymać się drużynie przy piłce. Z elegancją i wyczuciem manewrował między rywalami. Najważniejsza była jednak akcja z 63. minuty, gdy potężnym uderzeniem z dystansu podwyższył prowadzenie, w zasadzie niwecząc nadzieje gospodarzy na korzystny wynik. Co prawda ostatecznie gol został przyznany Aubameyangowi, od którego odbiła się futbolówka, ale nie ma wątpliwości, kto miał największe zasługi przy tym trafieniu. Pedri sam tłumaczył, że dużo pracował nad wykańczaniem akcji i zaczęło to przynosić efekty. Gdyby wczoraj zaliczono mu bramkę, miałby tylko jednego gola mniej niż w całym poprzednim sezonie.

Po zejściu piłkarzy z boiska Xavi wraz ze sztabem gratulował swoim podopiecznym, a do Pedriego skierował słowa: „widzisz, jak trzeba strzelać, musisz uderzać”. Trener był zachwycony postawą pomocnika, a podczas konferencji prasowej przyznał, że jest on największym talentem na świecie. Pedri zaliczył 26 udanych podań (5 niecelnych) i pięć odbiorów. Sam stracił piłkę siedem razy. Wygrał 4 z 7 pojedynków. Co ciekawe, mimo że Kanaryjczyk grał tylko pół godziny, Busquets zagrywał mu najczęściej z grona wszystkich zawodników Barcelony (12 razy). Wpływ Pedriego na grę wykracza jednak poza statystyki, a pokazywanie się kolegom do podania, kontrola piłki i ułatwienie gry partnerom w obronie i ataku to aspekty, których nie można nie docenić.

Pedri już w pierwszym spotkaniu z Napoli pokazywał swoją klasę. Nie wszystkie jego zagrania były skuteczne (zaliczył 13 nieudanych podań - najwięcej w zespole), ale to właśnie on prowadził grę i najczęściej próbował rozmontować defensywę rywala. Był zawodnikiem Barcelony z największą liczbą stworzonych okazji (5), miał najwięcej długich podań (6) i był najczęściej faulowany (2). W rewanżu z Napoli jego postawa może być kluczowa dla wyniku.

Barcelona wreszcie może korzystać z najlepszej wersji Pedriego, który przez długie miesiące tego sezonu musiał leczyć kontuzję po skrajnie wyczerpującej poprzedniej kampanii. Teraz Xavi dał mu chwilę wytchnienia po kilku z rzędu występach w podstawowym składzie i wydaje się, że 19-latek czuje odpowiednią świeżość, by móc dawać z siebie jak najwięcej. Z Pedrim na boisku Barca sięgnęła po 14 z 18 możliwych do zdobycia punktów w LaLidze (78%), a bez niego - po 28 z 54 punktów (52%). 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bramka dla tego co miał największy wkład w jej zdobycie, to że piłka musnęła plecy innego napastnika nie odbiera gola strzelającemu.

Na ten moment największy skarb w naszej kadrze. Mam tylko nadzieję, że nie będzie tak mocno eksploatowany jak w poprzednim sezonie, poprzedni musiał zakończyć się kontuzją skoro zagrał od deski do deski cały sezon klubowy + Euro i IO

Skoro Auba strzelil gola numer 4 dla Barcy, dlaczego Pedri mie ma asysty ? Lol.

Można mieć duże pretensje do Koemana w różnych kwestiach ale to właśnie ten trener go wypromował i należy mu się za to szacunek.

Ostatni akapit świetnie pokazuje ile dla nas znaczy Pedri.
Oby został w klubie na lata.
Świetny piłkarz.

Jedno słowo: kluczowy

Oby był częścią kolejnego złotego pokolenia Barcy. Za rok dwa nasza drużyna moze znow rządzić w Europie. Mamy naprawdę świetna młodzież oby tak było.

To co robi on I Gavi jest niesamowite, możemy mieć duet na miarę Iniesty i Xaviego :)

Crack! Nasz lider, kapitan!

Uważam, że Pedri, pomimo swojego wieku, pomimo tego, że posiada jeszcze duży margines do poprawy swoich umiejętności, pomimo braku najważniejszych tytułów na swoim koncie, swoją mentalnością bije wszystkich, Messiego, Stegena, Pique, Busquetsa, de Jonga, razem wziętych.

Pomijając ogromny progres, jaki ten dzieciak zrobił przez ostatnie 1,5 roku, w tym sezonie przejął batutę lidera i prowadzi cały zespół.

Dla mnie, Pedri, Gavi i Araujo, to prawdziwi liderzy, choć jeszcze "dzieci". Szczerze mówiąc, od Puyola, czy Mascherano, w Barcelonie nie było tak wyrazistych postaci, pod względem przywództwa i brania odpowiedzialności na woje plecy. Uważam, że z tymi dzieciakami dojdziemy naprawdę daleko.

To jak się wzajemnie dopingują, jak się cieszą po bramkach, pomagają, uzupełniają...

Jeśli Gavi, Pedri i Nico nie przestaną się rozwijać, oraz kontuzje przestaną trapić Fatiego to możemy mieć naprawdę mega pakę na lata. Jestem daleki od pompowania balonika z tzw. "młodymi talentami", bo już wiele "nowych Messich, czy Iniest widziałem" i zazwyczaj wszyscy kończyli w jakichś średniakach europejskich, ale te chłopaki naprawdę pokazują na każdym kroku, że mają to coś i mogą dać wiele radości kibicom blaugrany przez następne lata :)

Fajnie że tak gra i co najlepsze w tym że ma dopiero 19lat

Rośnie nowy Iniesta a pod okiem Xaviego to będzie takie combo tych dwóch naszych najlepszych pomocników.

Jak ma klauzule odejscia? Miliard? Jesli nie obnizy lotow to o zlota pilke bedzie walczyl z Mbappe.

Moim ulubieńcem jest Gavi ale do Pedriego zaczynam się przekonywać :)

Ile to razy w poprzednim sezonie musiałem natłumaczyć się dzisiejszym najwierniejszym fanom Pedriego że potencjał do rozwoju umiejętności piłkarskich czy poprawy jakości strzału jest u niego do zrobienia. Ile to było dyskusji że Puig to nie ta skala talentu. Mam taką małą satysfakcję, bo jak widzę "zawsze wierzące w Pedriego" nicki na forum to jak sięgam pamięcią niektóre komentarze pięknie nadawały by się dzisiaj do złomowania.
Mimo wszystko polecam nie przehajpować piłkarza, gdyż nie ma gwarancji że w każdym meczu będzie w formie ze względu na wiek i brak doświadczenia - tak jak Xavi powiedział - jest wg niego najlepszy na świecie wśród 19-latków - to kluczowa ocena.

Na ten moment to chyba mój ulubiony piłkarz.

Martwi trochę to że przy 3:0 dajemy się zepchac do obrony, gdyby nie gol Pedriego to byłoby ciepło.

To z jaką gracją i elegancja gra Pedri to coś pięknego.

Gdyby Frankie wykazywał na boisku taką ambicję jak Pedri to Busi mógłby iść spokojnie na emeryturę.

Nie bez powodu Lucho nazywa go "Harry Potter" ,rośnie nam magik :)

Pedri już jest świetnym pomocnikiem w skali światowej. Ciekawi mnie gdzie jest granica jego potencjału i ile ten chłopak może być jeszcze lepszy? Tylko się cieszyć, że mamy tak dobrych młodych zawodników !!!

Pedriego można porównać tylko do Iniesty, i to w tak młodym wieku.

Ja mam wrażenie, że Pedri fruwa nad murawą. Obserwując jego grę wydaje się, że jest wolny, mało przebojowy, czasami wręcz apatyczny, a tymczasem tak kręci balansem ciała, że bez problemy wychodzi zwycięsko z niemałych opresji. Wizja, przegląd pola, technika - ręce same składają sie do oklasków.

Jeszcze tylko Fati i skład kompletny

Poruszanie się po boisku, inteligencja, technika użytkowa i te kocie ruchy. Poezja dla oczu. You know what I'm talking about nigga?

Bartomeu ojcem sukcesu tego transferu ;)

Pomijając genialny strzał, największe wrażenie zrobiła na mnie akcja chyba gdzieś w środku boiska gdzie miał obok siebie 2 przeciwników i prostym kółeczkiem ich wymanewrował czym świetnie przyspieszył akcje. Ma ktoś może video z tego?