Mundo Deportivo: Sposób Ronalda Koemana na Sergio Busquetsa

Maciej Łoś

4 maja 2021, 13:00

Mundo Deportivo

12 komentarzy

Fot. Getty Images

Sergio Busquets jest bardzo ważnym ogniwem drużyny Ronalda Koemana. Holenderski trener wystawia go w pierwszym składzie w prawie każdym meczu, ale jednocześnie dość często zdejmuje go w trakcie.

Ciężko wyobrazić sobie pierwszą jedenastkę Barçy Ronalda Koemana bez Sergio Busquetsa. Tworzy on żelazne trio pomocników razem z Frenkiem de Jongiem i Pedrim. Na grę nie mają co liczyć Riqui Puig i Sergi Roberto, a Miralem Pjanić praktycznie nie odgrywa żadnej roli dla holenderskiego szkoleniowca.

Hiszpański pomocnik wybiegał na murawę w 46 z 50 meczów rozegranych w tym sezonie przez Barcelonę. To o trzy więcej niż w poprzedniej kampanii. Co jednak ciekawe, był zmieniany znacznie częściej niż w poprzednich latach. W sumie Koeman zdejmował go z boiska w 27 pojedynkach.

Busquets nie dokończył 18 z 28 meczów ligowych, co jest rekordem od momentu rozpoczęcia jego gry dla Barcelony. Do tej pory pomocnik najwięcej zmian doświadczył w zeszłej kampanii, gdzie w sumie było 13 takich przypadków w LaLidze i 19 we wszystkich rozgrywkach. Z kolei najmniej zmieniał go Luis Enrique w sezonie 2014/2015 - wtedy Busquets tylko 10 razy opuszczał przedwcześnie boisko.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie wiem jaki jest powód tego huraoptymizmu z rolą Busquetsa. Gramy bardzo defensywnym ustawieniem z trójka stoperów, niezmordowanym de Jongiem i naprawdę przydatnym w obronie Pedrim plus mamy jeszcze Griezmanna a drużyny typu Valencia czy Granada wchodzą w nas jak nóż w masło. Problem jest przypudrowany, wrócimy do 433 i wszystko zwali się na łeb jak nie odstawimy na czas Busiego.

Każdy go skreślał, a teraz co gra Busi to szacun.

I prawidłowo. Już od dawna mówiło się o tym, że Busi całego meczu nie da rady i musi odzyskać poniekad świeżość. Dodatkowo cała formacja jest teraz inaczej skrojona. Faktem jest jednak, że trzeba szukać dla niego następcy i to prędko, a tematu chyba żadnego nie ma. Przeraża mnie tylko ten Pjanić...Kolejny niepotrzebny nabytek...

Na początku sezonu to Koeman popsuł Busiego przez ustawienie i zmiane zadań na boisku

Koeman złożył optymalną formację do zawodników jakich posiadał dostępnych. Można wiele napisać, ale mając tak duże dysproporcje jakościowe w liniach obrony, pomocy i ataku musiał zdecydować się na system który zapewni większą spójność gry zespołu, aby była bardziej zwarta i szczelna jednocześnie.
Brawa dla Busiego że pokazuje klasę, ale znowu bura dla poprzedniego zarządu - 10 lat minęło a nawet nie podjęto próby znalezienia realnej konkurencji dla Sergio. Podobnie jest na innych pozycjach.

busquets obok messiego i de jonga 3 najlepszy zawodnik tego sezonu

Podobny manewr jak Valverde z Iniestą