Porównanie programów sportowych kandydatów na prezydenta FC Barcelony

Julia Cicha

1 marca 2021, 14:35

Sport

18 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziennik Sport przeanalizował projekty sportowe kandydatów na prezydenta FC Barcelony. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, z którego dowiecie się, jak prawdopodobnie wyglądałyby rządy każdego z nich.

Toni Freixa

Struktura sportowa Barcelony musi brać pod uwagę opinię prezydenta, ale to klub koniec końców podejmuje decyzję. Można pozyskiwać piłkarzy chcianych przez trenera, jeśli spełniają oni odpowiednie kryteria. Trener jest od trenowania, a dyrektor sportowy od kupowania. Nie wszyscy dobrzy zawodnicy są odpowiedni dla Barçy – Toni Freixa.

Metodologia zawsze będzie kluczowa, musimy być odważni. Struktura klubu będzie złożona z dyrektora ds. metodologii oraz dyrekcji ds. sekcji młodzieżowych, która oceni i podejmie decyzje dotyczące postępów piłkarzy i ich rozwoju. Dotyczy to też trenerów. Ważny jest sposób, nie tylko tytuły, wszystko będzie skupiać się na piłce – prawa ręka Freixy Lluis Carreras.

Najważniejsze punkty programu Toniego Freixy:

 • Rozpoczyna się nowy cykl sukcesów z odpowiednim zarządzaniem La Masią, Barçą B i pierwszym zespołem.
 • Trzeba odzyskać zwycięski model: wychowankowie + transfery na kluczowych pozycjach i cracki chcące zdobyć Złotą Piłkę.
 • Zarządzanie sportowe w rękach profesjonalistów o dużym doświadczeniu w klubie, który rozumieją i szanują wartości Barcelony.
 • Własny talent, inteligencja taktyczna, dominowanie gry z piłką, kontrola w meczach za pomocą odzyskania piłki i pressingu.
 • Jak najkorzystniejsze podejście do przyszłości Leo Messiego. Powie mu, na ile stać klub w staraniach, by pozostał.
 • Szkółka bazą różnych sekcji – poprawienie jej działania i rozwój drużyn kobiecych. Wprowadzenie stylu Barçy we wszystkich zespołach.
 • Zwiększenie dopingu i frekwencji w Palau oraz na Camp Nou.
 • Zintensyfikowanie poszukiwań sponsorów wśród katalońskich firm.
 • Szkolenie piłkarzy na poziomie Barçy, 30% wychowanków w kadrze i przyspieszenie budowy nowego Palau.

Víctor Font

Stworzyliśmy projekt sportowy z Xavim Hernándezem, który będzie najważniejszą osobą odpowiedzialną za decyzje piłkarskie. Ma doświadczenie, jest przygotowany i uważam, że dobrze byłoby, gdyby socios brali go pod uwagę. Może poprowadzić Barçę do portu. Wie, o czym mówi, jest ostrożny, spójny, bardzo inteligentny i zainteresowany piłką. Barça musi być największym klubem wielosekcyjnym podziwianym na świecie. Musimy się wzmocnić i rozwijać. Wielosekcyjność sprawi, że będziemy jeszcze silniejsi i wyjątkowi – Víctor Font.

Najważniejsze punkty programu Víctora Fonta:

 • Profesjonalna drużyna kobiet w piłce nożnej: Lluis Cortes jako menedżer generalny i Markel Zubizarreta jako dyrektor sportowy.
 • Piłka ręczna: zaufanie do Davida Barrufeta. Odpowiedzialny za projekt będzie Álvaro Ferrer, były piłkarz i trener.
 • Stworzenie dwóch samowystarczalnych sekcji: pływania artystycznego i szachów.
 • Hokej na wrotkach: reforma sekcji, utworzenie własnej szkółki. Odpowiedzialny za sekcję będzie Nando Pujalte.
 • Odzyskanie doświadczenia Joana Vili, który ponownie będzie pracował z Paco Seirul•lo. Jednym z celów utworzenie La Masii dla trenerów.
 • Dział zachowania i psychologii prowadzony przez Inmę Puig, psycholog specjalizującą się w szkoleniu i zarządzaniu zespołami. Toni Nadal będzie dzielił się swoją wiedzą.
 • Tito Blanco odpowiedzialny za sekretariat techniczny, Jordi Cruyff za dyrekcję sportową pierwszego zespołu. García Pimienta zostanie na stanowisku, a Joan Vila i Albert Benaiges zajmą się futbolem młodzieżowym.
 • Ronald Koeman pozostanie na stanowisku trenera pierwszego zespołu.

Joan Laporta

Barcelona musi ponownie stać się najlepszym klubem na świecie pod względem sportowym i wzorem do naśladowania. W tym celu chcemy, by La Masia stała się bazą projektu sportowego. To ona będzie naszym filarem, reprezentującym wartości klubu tak jak fundacja. Chciałbym ponownie wygrać Ligę Mistrzów we wszystkich sekcjach sportowych – Joan Laporta.

Najważniejsze punkty programu Joana Laporty:

 • Lepsze działania w każdej sekcji profesjonalnej i amatorskiej oraz biuro konsultacyjne dla wszystkich sportowców.
 • La Masia jako gwarancja stabilności finansowej i sportowej.
 • Nie chodzi tylko o wygrywanie, ale o to, jak to robimy. Odzyskanie tożsamości i własnego modelu sportowego.
 • Barça jako wzór w stosowaniu sztucznej inteligencji, Big Data i technologii.
 • Praca nad maksymalizacją dobrej formy. Jak najlepsze wykorzystywanie talentów.
 • Program mentorski skupiający się na mentalności, charakterze odpowiednim do rywalizacji i osobowości.
 • Pięć departamentów w La Masii: metodologia i formacja, dyrektor sportowy, wartości i kultura sportowa, skauting, wiedza i Big Data.
 • Jedenaście obszarów wiedzy, m.in. przygotowanie fizyczne, służby medyczne, zapobieganie kontuzjom, fizjoterapia, odżywianie, biomechanika sportowa i nowe technologie.
 • Rozwój kobiecego sportu, rozpoczynając od piłki ręcznej i przechodząc do innych sekcji. Przywrócenie sekcji bejsbola.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ponoć Laporta jak wygra to zatrudni Artete zamiast Koemana....
Takie plotki krążą :D

Zapomnieliście jednej dość znacznej promesy Laporty. Chce on ponownego otworzenia klubu dla świata poprzez dostępność zostania socio bez żadnego okresu przejściowego.
W 2005 roku tak zostałem soci kiedy Laporta był za sterami.

"Rozpoczyna się nowy cykl sukcesów* z odpowiednim zarządzaniem La Masią, Barçą B i pierwszym zespołem."

*małym druczkiem "z których pierwsze nastąpią za 25 lat" :D

Ok, Font kupił mnie sekcją pływania artystycznego

Szczerze to gdyby Font na okrągło nie p*******ł Xavi Xavi Xavi to wcale nie byłby na straconej pozycji niektóre jego pomysły i były całkiem spoko moim zdaniem sam sie pogrązył

"Stworzyliśmy projekt sportowy z Xavim Hernándezem, który będzie najważniejszą osobą odpowiedzialną za decyzje piłkarskie."

Ciekawe, czy Xavi w ogóle o tym wie.

„Struktura sportowa Barcelony musi brać pod uwagę opinię prezydenta, ale to klub koniec końców podejmuje decyzję”.
Czyli kto? Przecież to prezydent firmuje decyzje w imieniu klubu. Freixa czasem tak miesza, że głowa mała...

Mamy kilka lat zaległości jak chodzi o szkolenie młodzieży a Font proponuje psychologów i stworzenie La Masii dla trenerów... no kurde świetnie to przemyślał - latami będziemy przygotowywać się to szkolenia modzieży zgodnie z trendami.
Pod tym katem Laporta zjada Fonta nie gadając głupot tylko proponuje zmianę od razu wszsytkiego. Jak sobie pomyślę że jak Font swój program przygotowywał "latami" to aż strach pomyśleć co mógłby wymyśleć na szybko:)

Nie wiem czy tylko mi się program Fonta wydaje śmieszny ?