Sport: W LaLidze pada coraz mniej bramek

Julia Cicha

12 października 2020, 17:48

Sport

10 komentarzy

Fot. Getty Images

Pierwsze kolejki sezonu 2020/21 wskazują, że w Hiszpanii pada coraz mniej bramek. To utrzymanie tendencji z ostatnich lat w momencie, gdy inne europejskie ligi mogą się pochwalić coraz większą liczbą goli. To z pewnością sprawia, że widowisko jest atrakcyjniejsze dla kibiców.

LaLiga jest obecnie pierwsza w rankingu FIFA, co oznacza, że jej zespoły osiągają najlepsze wyniki w europejskich pucharach. Za nią znajdują się Premier League, Serie A, Bundesliga i Ligue 1. W minionych latach różnice bramkowe między tymi ligami były nieznaczne, ale teraz zaczęły się powiększać. Najwięcej goli pada w Bundeslidze, choć na początku tej kampanii wyprzedziła ją Anglia. Francja obniżyła nieco loty, ale nie aż tak jak Hiszpania.

W sezonie 2017/18 w LaLidze padało średnio 2,69 gola na mecz. Teraz jest to zaledwie 2,21 bramki. Wyraźnie zaznacza się tendencja spadkowa po średniej 2,48 w kampanii 2019/20 i 2,58 w 2018/19. Barcelona w każdym roku znajdowała się blisko średnie. W sezonie 2017/18 strzeliła 99 goli, co daje średnią 2,6 na mecz. W kolejnych latach było to odpowiednio 90 i 86 bramek. Obecna kampania rozpoczęła się od ośmiu trafień w trzech pojedynkach, co daje średnią 2,66.

Liga hiszpańska mocno odczuła odejście Cristiano Ronaldo do Juventusu. W ostatnim sezonie Portugalczyka Real strzelił 94 gole, co daje średnią 2,47 na mecz. W kolejnej kampanii Królewscy uzbierali zaledwie 63 trafienia (średnia 1,65). Rok temu nastąpiła pewna poprawa (70 i 1,84), a w czterech spotkaniach tego sezonu podopieczni Zidane’a trafili do siatki sześć razy, czyli 1,5 razu na mecz.

W bieżącym sezonie Premier League rozegrano już 38 meczów, w którym padły 144 gole. Średnia jest więc niesamowita – 3,79. Na wyróżnienie zasługują takie wyniki jak 7:2 Aston Villi z Liverpoolem i 6:1 Tottenhamu z Manchesterem United. Średnia we Włoszech również jest imponująca – 3,5 bramki na mecz. Niemcy spadły na trzecie miejsce (3,4), choć tam rozegrano na razie tylko 27 spotkań. Hiszpania musi więc zakasać rękawy i dorównać innym ligom, by jej starcia nie straciły na atrakcyjności.

REKLAMA

Poleć artykuł

Komentarze (10)

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Uwaga: Ze względu na ochronę prywatności, komentarze nie ładują się automatycznie. Kliknij przycisk poniżej, aby je wyświetlić.
Załaduj komentarze