Historia rywalizacji Barcelony z nowym beniaminkiem Primera División

Dariusz Maruszczak

13 lipca 2020, 22:30

FCBarcelona.es

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

  • Znamy już pierwszą drużynę z Segunda División, która awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej
  • Nowym rywalem Barcelony w LaLidze będzie Cadiz
  • Zespół z Andaluzji wraca do Primera División po czternastu latach przerwy

Porażka Realu Saragossa z Realem Oviedo dała Cadizowi zasłużony awans do LaLigi, ponieważ drużyna ta zajmowała fotel lidera Segunda División niemal przez cały sezon. Ekipa prowadzona od czterech lat przez trenera Álvaro Cerverę wróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej po czternastu latach przerwy. Wtedy to, w sezonie 2005/2006, Barcelona po raz ostatni mierzyła się z Cadizem. U siebie Katalończycy zwyciężyli 1:0 po bramce Ronaldinho, a na wyjeździe wygrali 3:1 dzięki trafieniu Ludovica Giuly'ego i dwóm golom Samuela Eto’o.

Łącznie Barcelona grała z Cadizem 24 razy, a wszystkie te spotkania odbyły się w LaLidze. Bilans jest oczywiście korzystny dla Blaugrany: dziewiętnaście zwycięstw, trzy remisy i dwie porażki. Obie przegrane Barça zanotowała na stadionie rywali, a bolesna była zwłaszcza klęska z sezonu 1990/1991, gdy zmierzający po mistrzostwo Dream Team Johana Cruyffa przegrał z Andaluzyjczykami aż 0:4. Bilans bramkowy jest jednak jednoznacznie negatywny dla Cadizu. Barcelona strzeliła bowiem rywalom 57 goli i straciła ich tylko 14. Warto dodać, że rezerwy Dumy Katalonii mierzyły się z Cadizem w rozgrywkach 2017/2018. W pierwszym meczu Barça B przegrała 1:3, ale w drugim wygrała 3:1, choć walczyła jedynie o utrzymanie, a rywale o awans. Ostatecznie drużyna Garcíi Pimienty spadła do Segunda Divison B, a Cadiz nie zdołał dostać się do baraży.

Warto dodać, że w zespole Cadizu gra kilku piłkarzy mających za sobą przeszłość w drużynie rezerw Barcelony: Alberto Perea, Fali i Anthony Choco Lozano. Żaden z nich nie zdołał jednak zadebiutować w pierwszej ekipie Dumy Katalonii. Filarem lidera Segunda División jest autor dwunastu goli i sześciu asyst Alex Fernández. Lozano strzelił dziewięć bramek, a Perea - pięć. Podstawowym bramkarzem jest 41-letni Alberto Cifuentes, który jeszcze w sezonie 2014/2015 reprezentował barwy Piasta Gliwice. W składzie znajduje się też José Manuel Jurado, znany m.in. z występów w Atlético, ale nie odegrał on zbyt dużej roli w sukcesie Cadiz.

Poleć artykuł