Javier Tebas: Chcemy, by kolejny sezon rozpoczął się 12 września

Julia Cicha

29 maja 2020, 13:30

Marca

3 komentarze

Fot. Getty Images

Javier Tebas był jednym z gości konferencji „Sport przyszłości”, na której dyskutowano na temat zmian w różnych dyscyplinach sportowych spowodowanych pandemią koronawirusa. Prezes LaLigi zdradził kilka szczegółów dotyczących wznowienia rozgrywek.

- Jeśli się uda, zaczniemy 11 czerwca. Mamy nadzieję, że Madryt i Barcelona wejdą w drugą fazę odmrażania gospodarki, wtedy będzie można grać. Ponad 130 osób w LaLidze pracuje nad tym, by wszystko można było zorganizować. Jesteśmy przygotowani. Kolejny sezon rozpocznie się 12 września.

- Ważne jest, by pandemia nie spowodowała nieszczęścia finansowego. Pojawia się wiele demagogii, nie będę wymieniał wszystkiego, co mówiono, że nie mamy serca, itd. Przemysł jest bardzo ważny, my generujemy 1,35% hiszpańskiego PKB, dajemy ponad 185 tysięcy miejsc pracy, a do tego dochodzą tysiące mediów.

- Wczoraj przed siedzibą LaLigi zorganizowano protest fotografów, którzy chcą mieć wstęp na stadiony. To ważne, ponieważ ta praca łączy wiele sektorów, wiele ludzi. Pracujemy nad tym, by mogli wejść i byśmy mogli ich chronić i nie dopuścić do zarażenia.

- Powrót nie oznacza, że nie będzie milionowych strat. Nasze kluby stracą przynajmniej 700 milionów euro, trzeba będzie to odzyskać. Dobrze, by działały osoby, które od początku wierzyły w ten sektor gospodarki.

- W 2021 roku wrócimy do normalności. Nie będzie definitywnych zmian, co zapowiadają niektórzy.

- Pracujemy nad tym, by widzowie mogli wybrać, czy będą chcieli oglądać mecze z podłożonym dźwiękiem, czy nie. W Bundeslidze zdecydowano się na podkładanie dźwięku i okazało się to sukcesem, pracujemy nad taką opcją. Testujemy to.

- W ramach porozumienia zgodzilismy się płacić 44 miliony euro więcej niż do tej pory. 20 milionów trafi do Wyższej Rady ds. Sportu. Mamy nadzieję, że dalej będziemy mogli ją wspierać. Teraz inni mają środki, choć my dalej będziemy rozwijać nasz projekt. Jestem optymistą i jestem dumny z tego, co LaLiga zrobiła dla mniej popularnych sportów.

- Liga francuska bardzo pospieszyła się z decyzją. Dla nas coś takiego byłoby katastrofą. Musimy kontynuować rozpoczętą pracę, dzięki której jesteśmy nieco ponad Bundesligą i blisko Premier League.

- W domach spokojnej starości i domach opieki będzie można oglądać mecze za darmo. Rozmawialiśmy o tym z Mediapro i podjęliśmy decyzję w 15 sekund. Te osoby bardzo cierpiały, a wszyscy mają prawo cieszyć się dniami, które im pozostały, w jak najlepszy sposób.

- Dzięki federacji będziemy mogli grać w poniedziałki. Zobaczymy, czy w kolejnym sezonie też tak będzie. Ustaliliśmy nowe godziny rozgrywania meczów, które pomagają nam rozwijać się w Azji. Mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli grać w piątki i poniedziałki bez negocjacji w tej sprawie. Jesteśmy jednak wdzięczni RFEF, że teraz rozumiemy się w wielu sprawach. W wielu kwestiach pewnie będziemy odmiennego zdania, ale to nic takiego, jeśli nie będziemy robić z tego dramatu. W takich sytuacjach wszystko normalnie rozstrzygnie się w CSD lub w sądzie, ale nie trzeba robić z tego skandalu. Mediacja spełnia swoją funkcję, pomaga zrozumieć pozycję przeciwnika.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Walniety czy co? 12 wrzesnia? to piłkarze to roboty czy juz kompletnie oczadział

Nie ukrywam swojej nadziei związanych nie tylko z rozpoczęciem przyszłego sezonu we wrześniu, ale także z tym, że będzie on wyglądał bardzo podobnie do poprzednich sezonów. Mam na myśli obecnie wprowadzane kolejne reguły sanitarne. Nie jest ani uczciwe, an poważne oszukiwanie ludzi, odgrywanie scenek takich jak witanie się łokciami czy siadanie w określonych odległościach od siebie na trybunach... Mam nadzieję, że po zweryfikowaniu poziomu tej tresury zawodnicy zaliczą egzamin aktorski i wrócą do prawdziwej, starej dobrej piłki i będą myśleć tylko o meczu, a nie o tym, czy mijają się z innym zawodnikami w odległości metra, dwóch czy dwóch metrów i czterech centymetrów bezpiecznego, zapewniającego nieśmiertelność zapasu.