Sandro Rosell: Nie wybaczę tym, którzy sprawili, że moja mama płakała

Julia Cicha

28 maja 2020, 20:00

Marca, AS, Mundo Deportivo

7 komentarzy

Fot. Getty Images

Sandro Rosell zaprezentował dziś rano swoją książkę pt. „Mocny uścisk, 645 dni i nocy” opowiadającą o niemal dwóch latach spędzonych przez niego niesłusznie w więzieniu. Zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany fundacji ojca Paulino, kapelana więziennego, z którym były prezydent FC Barcelony nawiązał bardzo dobry kontakt. Wczoraj Rosell był gościem programu „El mon de RAC1”, gdzie opowiedział o książce oraz o całej historii.

Tytuł książki: W więzieniu, kiedy mijają dni, zdajesz sobie sprawę, że brakuje ci fizycznej bliskości ludzi, których kochasz i cenisz, mimo że miałem szczęście przebywać tam z przyjacielem Joanem. Daliśmy takie tytuł, ponieważ w więzieniu zdajesz sobie sprawę, czego najbardziej pragniesz. Na wolności uznajesz to za normalne, przynajmniej tak było przed pandemią, ale w więzieniu to luksus. Szczery uścisk podczas widzenia jest bardzo emocjonujący. Kiedy pandemia dobiegnie końca, radzę, by wszyscy mocno się uściskali, ponieważ potem przypominasz sobie, że w przeszłości tego nie zrobiłeś, a niektórych osób już z nami nie ma. Trzeba przytulać się jak najczęściej, dopóki możemy.

Pisanie: Nie żałuję niczego, co napisałem. Chciałbym najbardziej podkreślić ostatni akapit książki.

Wybory prezydenckie: Nie wystartuję w nich, nie powinno się tego powtarzać. Byłem prezydentem, gdy głosowali na mnie ludzie, wspominam to z sympatią, to bardzo ważne doświadczenie, które zostanie ze mną do końca życia. Nie mam jednak w planach startu. Obiecałem matce, że dopóki żyje, nie zrobię tego, a mam nadzieję, że będzie żyła bardzo długo. Choć nie powinno się mówić „nigdy”, myślę, że nigdy tego nie zrobię. Jestem tego niemal całkowicie pewny. W skład zarządu również nie wejdę. Nie ma sensu bycie członkiem zarządu po tym, jak było się prezydentem. Dostąpiłem już największego zaszczytu.

Bartomeu: Trzeba oceniać kadencje całościowo. Bartomeu jest moim bliskim przyjacielem, mam wobec niego dużo empatii. Całościowo jego kadencja jest bardzo dobra. Trzeba spojrzeć na dane, one nie kłamią. Zdobyto 2,5 tytułu na sezon, a finansowo w każdym roku notowano zysk. W tym roku nie, ale firmy, instytucje i kluby będą cierpieć.

Rozprawa w sprawie Neymara: Została już umorzona, ale wydaje się, że ktoś doprowadził do jej ponownego otwarcia. Tak jest napisane. Technicznie absolutnie nic tam nie ma. Klub kupił piłkarza, nie wiem, co jeszcze można wyjaśniać. Kupiono też inne prawa. Trudno mi zrozumieć, dlaczego otworzono tę sprawę. To absurdalne. Zostaje mi tylko myślenie, że znajdziemy sprawiedliwych sędziów i ponownie umorzą oni sprawę. Doświadczyłem już złej strony wymiaru sprawiedliwości, więc rozumiem, że takie rzeczy mogą się dziać, choć nie powinny.

Uniwinnienie: Sześciu sędziów orzekło, że byliśmy niewinni. W Hiszpanii istnieje domniemanie niewinności, ale nigdy się go nie przestrzega. Ludzie zachowywali się jednak lepiej niż w czasach, gdy byłem prezydentem, pamiętam szczegóły. Kiedy spacerowałem ulicą Diagonal, zatrzymał mnie mężczyzna i zapytał się, czy może mnie przytulić i pocałować. To te uściski, które znajdują się w tytule książki. Dostaje się gęsiej skórki. Znajomi wysyłali mi listy, maile, przepraszając, że we mnie wątpili. Wątpliwości są normalne, bo trudno wyobrazić sobie, że państwo podkłada fałszywe dowody, że Sąd Najwyższy zajął się czymś, co działo się w Brazylii. Do tego doszło do malwersacji, moja sprawa kosztowała państwo 2 miliony euro. Wyobraź sobie, ile to pieniędzy dla pracowników służby zdrowia, którzy na nie zasługują.

Telefon od Laporty: Gdy wyszedłem z więzienia, zadzwonił do mnie nawet Laporta i powiedziałem mu, że ja bym do niego nie zadzwonił w takiej sytuacji, więc dziękuję mu. Rozmawialiśmy przez dłuższą chwilę, a pewnego dnia nawet się spotkaliśmy. W przeszłości obaj bardzo się krytykowaliśmy, ale w 2003 roku zrobiliśmy też wspólnie coś pięknego. Od tego roku do teraz trwa najlepszy etap w historii Barçy.

Konspiracja: Kto by pomyślał, że prokurator obudzi się pewnego dnia i postanowi oskarżyć przedsiębiorcę z Barcelony za coś co, w teorii, wydarzyło się w Brazylii. I to osobę, która była prezydentem Barçy. To niewiarygodne. Bez doniesienia, bez niczego. Ktoś musi za tym stać, chcę wiedzieć kto. Dlatego złożyłem pozew przeciwko sędzi Lameli. Chcę wiedzieć, czy się pomyliła, czy popełniła wykroczenie. Pozew złożyłem 4-5 miesięcy temu, teraz go zaakceptowano. Najbardziej pomóc mogą media, które będą nagłaśniać sprawę.

Kwarantanna: Źle mi to mówić, ale dla mnie było to wspaniałe. Wszystkich to wkurza, sytuacja jest straszna dla życia i dla ekonomii, ale jeśli porównam z pobytem w więzieniu przebywanie w domu z żoną i córkami… Rozumiem, że dla ludzi przyzwyczajonych do wolności kwarantanna była straszna.

Wybaczenie: Nie wybaczę tym, którzy sprawili, że moja mama płakała. Reszcie tak. W skali od 0 do 10 moja uraza jest na poziomie 2.

Ugoda: Zasadniczo nie kusiło mnie pójście na ugodę, ale czasem widzieliśmy, że ten tunel się nie kończył, a ugoda była jedynym wyjściem. Tak robi wiele osób. Byłoby dobre dla wymiaru sprawiedliwości, gdyby nie było to możliwe, nieprofesjonalni prokuratorzy za często z tego korzystają.

Katalońscy więźniowie polityczni: Barça bardzo pomogła w wyjaśnianiu światu niesprawiedliwej sytuacji więźniów politycznych.

Najtrudniejszy i najlepszy moment: Dzień, w którym po raz 13. odmówiono nam zwolnienia warunkowego, bo zmieniła się osoba decyzyjna i myśleliśmy, że się zgodzi. Najlepsze było poznanie ojca Paulino i innych świetnych osób.

Teraźniejszość: Prześladowanie przez prokuraturę wciąż trwa, to odbiera chęć tworzenia nowych rzeczy. Nie wiem, co zrobię. Muszę wymyślić się na nowo, bo nie mogę wciąż nic nie robić. Lubię marketing sportowy i piłkę młodzieżową, ale nie wiem, co będę robił. Na razie nie jestem mściwy, staram się odkryć prawdę. Wymiar sprawiedliwości nie zadziałał i musimy zadać sobie pytanie dlaczego. On sam powinien zająć się tymi nieprawidłościami.

Czytanie książki: Ludzie, którzy interesują się otaczającym ich światem, wyciągną swoje wnioski. Na pewno zastanowią się nad rzeczami, których nie zrobili. Studenci prawa mogą się zainteresować tą książką, także rodzice, by uważali z narkotykami, alkoholem… Sędziowie nie mogą być prawicowi ani lewicowi, muszą być po prostu sędziami.

Messi: Nie znam dokładnie jego sprawy z podatkami, ale nie przestaje mnie zadziwiać, że przeprowadza się aż tyle inspekcji. Nie mogę jednak się wypowiadać, bo nie znam szczegółów. Kiedy państwo chce komuś zaszkodzić, łatwo zrobić to drogą podatkową. Wszystko się nada. Kiedy trzeba znaleźć wątpliwe oskarżenie, zawsze jest to pranie pieniędzy albo przestępstwo podatkowe, wszystko pod to podchodzi.

Ocenzurowanie dokumentu telewizyjnego: To bardzo złe. Gdyby chodziło o prywatną telewizję, jej właściciel mógłby robić, co chce, ale to telewizja publiczna. Martwi mnie to, nie daje mi to spokoju.

Niepodległość: Wciąż sercem uważam się za zwolennika niepodległości Katalonii, ale rozumem już nie. Ze względu na rzeczy, które dzieją się np. w TV3, takie jak cenzura. Wiele innych rzeczy mi się nie podoba, najpierw trzeba je naprawić.

Areszt tymczasowy: Jest bardzo niebezpieczny, powinno się go stosować tylko, gdy jest się pewnym i złapało się kogoś na gorącym uczynku albo gdy istnieje obawa, że dana osoba będzie ponownie używać przemocy. W innych przypadkach może to służyć pójściu na ugodę mimo bycia niewinnym. Jesteś zdesperowany, chcesz wyjść i powiesz, że zabiłeś Kennedy’ego, byleby tylko pozwolono ci wyjść.

Sprawa transferu Neymara: Złożono pozew o złe zarządzanie klubem, a potem go wycofano, bo w dokumentach zobaczono, że nikt niczego nie ukradł. Prokuratura weszła jednak z urzędu i zaczęła szukać drogą podatkową, gdzie wszystko jest kwestią do interpretacji. Pytanie brzmi, kto za tym stoi. Rozumiem Bartomeu, który zaakceptował przyznanie się do przestępstwa podatkowego, choć ja bym tego nie zrobił. Rozumiem to jednak, bo kwota poręczenia, którą trzeba by zapłacić, była niemal równa grzywnie, którą zapłacono.

Kontrakt Neymara: Mieliśmy 20 profesjonalistów pracujących nad tą umową, była dobrze skonstruowana. Ojciec piłkarza otrzymał 40 milionów euro bonusu za podpis, a zinterpretowano to jako pensję. Dlatego nałożono grzywnę. Ile w końcu kosztował Neymar? Według sędziego 17,1 miliona, według mnie 57,1.

Jaume Roures: Nie mam żadnych dowodów i nie będę nikogo wskazywał. To jednak ciekawa sprawa. Sprawę Mediapro umorzono, a ja spędziłem dwa lata w więzieniu. Ostatecznie ustalono, że w Mediapro wręczano łapówki. Jak to możliwe? W obu przypadkach popełniono błąd lub doszło do przestępstwa. Firma sama przyznała się do łapówek.

Florentino Pérez: Mieliśmy dobre relacje, nie rozmawiałem z nim od wyjścia z więzienia. Wiem, że pytał o mnie poprzez wspólnego przyjaciela.

Ojciec Paulino: Jest wyjątkowy, to mój najlepszy przyjaciel z więzienia. Jest niezwykle dobrą osobą. Żałował, że nie mógł odwiedzać więźniów w trakcie pandemii. Chcę, by pomógł opłacać prawników osadzonym, którzy nie mogą się bronić, bo nie mają pieniędzy, co kończy się ugodą między prokuratorem i adwokatem, który nie wszedł nawet do tego więzienia. Paulino wie, czy jesteś niewinny, gdy tylko spojrzy ci w oczy.

Media: Cztery media mi pomogły i mówiły prawdę. Były to RAC1, jeden artykuł w El Triangle, Esteban Urreiztieta w El Mundo i Jordi Marti w Cadena SER. Do tego Santi Nolla, mój przyjaciel.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Celebryta się znalazł. Filantrop i pisarz renesansowy. Może przyklepać mu kolejne dwa lata to obraz namaluje?

Czyli sobie nie wybaczy?