FIFA publikuje komunikat w sprawie dat dokończenia sezonu i przedłużenia umów piłkarzy

Maciej Łoś

7 kwietnia 2020, 20:21

FIFA, Twitter

1 komentarz

Fot. Getty Images

  • FIFA opublikowała wytyczne dotyczące przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa
  • Dotyczą one przede wszystkim wygasających kontraktów i przesunięcia okien transferowych
  • Komunikat krytycznie skomentował Toni Freixa, były dyrektor i rzecznik Barcelony

W związku z bezprecedensową sytuacją w świecie futbolu spowodowaną pandemią koronawirusa, FIFA opracowała szereg zaleceń i wytycznych, by rozwiązać najważniejsze problemy związane z przerwanymi rozgrywkami, przede wszystkim kwestie wygasających kontraktów i okna transferowego. 

Dokonano tego w porozumieniu z różnymi zainteresowanymi stronami dzięki specjalnej grupie prowadzonej przez wiceprezesa FIFA i przewodniczącego Komitetu Interesariuszy FIFA Vittorio Montaglianiego, w składzie której znaleźli się również przedstawiciele klubów, zawodników, krajowych związków piłkarskich i federacji. Grupa jednogłośnie uzgodniła zbiór zasad, które zostały dzisiaj zatwierdzone przez Prezydium FIFA.

- Z powodu pandemii koronawirusa sezon piłkarski w tym roku boryka się z różnymi problemami. Dlatego FIFA, razem z zainteresowanymi stronami, przedstawiła praktyczne pomysły i propozycje rozwiązania najważniejszych kwestii. Chociaż nie uda się zniwelować wszystkich skutków, zaproponowane pomysły powinny służyć piłce nożnej i zapewnić stabilność w przyszłości. Mamy nadzieję, że ten wspólny wysiłek, który został wykonany pod przewodnictwem FIFA, może stanowić pozytywny przykład tego, jak futbol potrafi łączyć, by razem stawiać czoła trudnym sytuacjom. Jednak zanim nadejdą lepsze czasy, jedno musi być jasne, szczególnie teraz: zdrowie jest najważniejsze, na długo przed piłką nożną - powiedział prezes FIFA Gianni Infantino.

Poniżej znajduje się podsumowanie najważniejszych wytycznych, które zostały zatwierdzone przez FIFA. 

Wygasanie i podpisywanie kontraktów z piłkarzami

Umowy piłkarzy zwykle wygasają wraz z końcem sezonu. Przy obecnym zawieszeniu rozgrywek w większości krajów oczywiste jest, że ten sezon nie zakończy się w pierwotnie planowanym terminie. Dlatego FIFA proponuje, by umowy zostały automatycznie przedłużone do czasu faktycznego zakończenia sezonu. Powinno to być zgodne z pierwotnym założeniem klubów i piłkarzy w momencie podpisania tych kontraktów. W ten sposób zostanie zachowana ciągłość sportowa i stabilność.

Na podobnej zasadzie będą działały umowy, które miały zacząć obowiązywać od rozpoczęcia nowego sezonu. W tym przypadku wejście w życie tych kontraktów będzie opóźnione do momentu, gdy nowy sezon faktycznie się zacznie.

Umowy, które nie mogą zostać przedłużone

Pandemia koronawirusa ma również negatywny wpływ na finanse klubów, ponieważ te nie zarabiają pieniędzy z powodu braku meczów. Piłka nożna, podobnie jak inne sektory gospodarki, musi znaleźć uczciwe i sprawiedliwe rozwiązania, które będą dostosowane do aktualnej sytuacji. Musimy uchronić pracowników klubów i zapobiec konfliktowi interesów między klubami i piłkarzami.

W związku z tym FIFA zachęca kluby i zawodników do podjęcia współpracy w celu znalezienia porozumień i rozwiązań w okresie zawieszenia rozgrywek piłkarskich.

Podczas gdy znalezienie odpowiednich rozwiązań w poszczególnych krajach jest kwestią, którą zajmują się lokalne związki piłkarskie, FIFA zaleca zwrócenie uwagi na wszystkie aspekty, w tym środki podejmowane przez rządy w celu wspierania klubów i zawodników odnośnie tego, czy jest potrzebne zmniejszanie lub zamrażanie pensji.

Jeśli strony nie osiągną porozumienia, wtedy FIFA będzie badać następujące czynniki:

  • czy klub rzeczywiście próbował osiągnąć porozumienie z piłkarzami,
  • jaka jest sytuacja finansowa klubu,
  • czy propozycje obniżenia pensji są proporcjonalne do spodziewanych strat finansowych,
  • jaki jest dochód netto piłkarzy po zmianach w wynagrodzeniu,
  • czy wszyscy piłkarze są traktowani jednakowo.

FIFA ma nadzieję, że będzie można znaleźć rozwiązania, które będą sprawiedliwe i zrównoważone dla obu stron.

Okna transferowe

Jeśli chodzi o okna transferowe, tutaj również potrzebne będzie dostosowanie ich do aktualnej sytuacji. W związku z tym FIFA pozwoli na przeniesienie terminów okien transferowych na czas pomiędzy faktycznym czasem zakończenia obecnego i rozpoczęcia kolejnego sezonu. 

Jednocześnie FIFA będzie starała się przejąć koordynację nad przebiegiem tych okien, w celu ochrony stabilności i prawidłowego funkcjonowania rozgrywek w taki sposób, by wyniki sportowe nie zostały niesprawiedliwie zakłócone.

Komentarz Toniego Freixy

Komunikat FIFA skomentował na gorąco na swoim Twitterze Toni Freixa, były dyrektor i rzecznik Barcelony: "Co za głupstwo. FIFA nie może zmieniać przepisów, które funkcjonują w konkretnych krajach. W Hiszpanii (zgodnie z Ustawą o Sporcie z października 1990 roku) sezon kończy się 30 czerwca, niezależnie od tego, co sugeruje FIFA. Nawiasem mówiąc, FIFA jest zaniepokojona dochodzeniem w sprawie korupcji wszczętym w Stanach Zjednoczonych".

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nawiasem mówiąc hahaha XD a taka szpileczka na koniec