Jordi Cardoner: Co zrobiła Barcelona?

Maciej Łoś

30 marca 2020, 20:00

FC Barcelona

1 komentarz

Fot. Getty Images

Wiceprezydent Barçy Jordi Cardoner napisał artykuł pt. "Co zrobiła Barcelona?", który został opublikowany na oficjalnej stronie klubu. Opisał w nim wszystkie działania, które Blaugrana wykonała do tej pory w kwestii koronawirusa.

Co zrobiła Barcelona?

Wielu Katalończyków w każdy weekend zadawało sobie pytania, wśród których jedno brzmiało: "Co zrobiła Barcelona?". Oczywiście najczęściej chodziło o piłkę nożną i wynik spotkania ligowego i o to, czy zespół wygrał, czy nie.

W ostatnich dniach futbolu nie było. Jest za to rozgrywany finał, być może znacznie ważniejszy, w którym nigdy nie chcieliśmy zagrać. Mecz życia i śmierci przeciwko najgorszemu, nieznanemu dotąd przeciwnikowi: koronawirusowi.

Aby wygrać w tym spotkaniu, musimy przestrzegać punkt po punkcie wytycznych, które przesyła nam służba zdrowia: mamy nie wychodzić z domu i chronić nas i osoby, które są najbardziej narażone na atak wirusa. Również z naszych mieszkań możemy wspomóc tę walkę z zarazą. 

Wróćmy jednak do postawionego wcześniej pytania. W obecnej sytuacji nasi socios, kibice i zwolennicy będą pytać: "Co zrobiła Barcelona? Oprócz szukania rozwiązań, które zminimalizują negatywny wpływ wirusa na finanse, co jeszcze robi klub?".

W tych dniach staramy się przekonywać ludzi o konieczności pozostania w domach, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia, a poprzez nasze Biuro Opieki Barcelonisty udzielamy odpowiedzi na tysiące pytań związanych z koronawirusem. Od początku wybuchu pandemii liczba telefonów podwoiła się, a 67% z nich dotyczy zarazy. Zatrzymajmy się przy tym na chwilę.

Dlaczego? Odważę się stwierdzić, że nie ma podobnych usług w żadnym innym klubie. Dzięki DNA Barcelony w momentach udręki, strachu i zagrożenia, zwracamy się o pomoc do klubu, w którym możemy znaleźć wsparcie w tych trudnych chwilach. To jest niezwykłe!

Nie chodzi tylko o tego typu pomoc: z powodu sytuacji, w której się znaleźliśmy, i poprzez odpowiedzialność za naszych kibiców, postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność administracyjną skierowaną do osób najbardziej wrażliwych, dzieci i osób starszych.

Poprzez strefę społeczną i naszą fundację chcemy być jak najbliżej kibiców. Jest to bardzo ważne w tych trudnych czasach. Z tego powodu Biuro Opieki Barcelonisty będzie kontaktować się telefonicznie z naszymi fanami, którzy mają powyżej 80 lat, a jest ich ponad 8 tysięcy. Będziemy dzwonić do nich i pytać o ich stan zdrowia, jak się czują psychicznie i czy czegoś potrzebują. Naszym celem jest kontaktowanie się z takimi osobami co dwa tygodnie, aby sprawdzić, jak sobie radzą, i w razie potrzeby skierować ich do innych służb.

Z kolei nasza fundacja obecna jest w 85 miejscowościach Katalonii i 59 krajach świata, a z jej pomocy korzysta 1,63 miliona osób. Wyrażamy tym naszą solidarność i odpowiedzialność za kibiców, podejmujemy odpowiednie działania jako klub. Chodzi szczególnie o:

  • Kontakty ze sponsorami w kraju i na świecie w celu przekazania darowizn na materiały i sprzęt sanitarny. Pierwsza partia 30 000 maseczek od naszego chińskiego partnera w Taiping dotarła już do Katalonii i będzie przeznaczona dla domów opieki. 
  • Rozpoczęcie kampanii #quedateencasa we współpracy ze Szpitalem Sant Joan de Deu, która będzie rozpowszechniana za pośrednictwem Barça TV, portali społecznościowych i innych kanałów komunikacyjnych klubu. Jej bohaterami będą chłopcy i dziewczęta, którzy z powodu choroby znajdują się od dłuższego czasu w placówce. Wraz z lekarzami z różnych specjalizacji opiszą swoje doświadczenia i poproszą wszystkich o pozostanie w domach.
  • Kontynuowanie działań fundacji i poszukiwanie nowych form wsparcia dla najbardziej potrzebujących.

To nie wszystko. Barcelona udostępniła swoje budynki Departamentowi Zdrowia Katalonii. Oddano je w ręce władz za pośrednictwem Światowej Konfederacji Penyas, dzięki czemu lokalne fankluby również pomagają we własnym zakresie w swoich lokalizacjach. Konfederacja rozpoczęła również współpracę z Bankiem Żywności, a klub za pośrednictwem Centrum Innowacji Barçy wspiera miejscowe szpitale, korzystające z ośrodka badawczego Barcelony. Zaoferowaliśmy naszą pomoc i koordynację nad badaniami wpływu koronawirusa na uprawianie sportu.

To wszystko robi Barcelona. Dzięki temu klub pozostaje wierny swoim zasadom: towarzyszy swoim ludziom w najtrudniejszych momentach; jest obecnym w ich życiach codziennie, nie tylko w dni meczów; wspiera osoby potrzebujące. Bez wchodzenia w debaty o tym, czy jesteśmy najlepsi, czy nie, pragnę podkreślić, że Barça różni się od innych klubów. To jest najlepszy sposób na pokazanie, że jesteśmy Més que un club.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Més que un club