Miliony, które FC Barcelona straci z powodu koronawirusa

Łukasz Lewtak

28 marca 2020, 09:17

Mundo Deportivo

4 komentarze

Fot. Getty Images

Jak wylicza dziś Mundo Deportivo, w związku z kryzysem związanym z pandemią koronawirusa FC Barcelona może stracić ponad 100 milionów euro.

Stan wyjątkowy w Hiszpanii został przedłużony i na ten moment trudno przewidzieć, kiedy dokładnie się skończy. Jednak nawet jeśli rozgrywki piłkarskie zostaną wznowione w czerwcu, FC Barcelona i tak straci ogromne pieniądze. Mundo Deportivo pisze dziś w tym kontekście o kwocie przekraczającej 100 milionów euro.

FC Barcelona już uruchomiła procedurę czasowej regulacji zatrudnienia (ERTE), która będzie skutkować obniżeniem pensji 1400 pracowników klubu. Barça musiała zdecydować się na taki ruch, ponieważ w związku z koniecznością zawieszenia działalności sportowej traci obecnie znaczną część swoich przychodów. Niemożliwe będzie już uzyskanie z tego tytułu 1 miliarda 47 milionów euro, zapisanych w przyjętym w październiku projekcie budżetu klubu.

FC Barcelona musiała zamknąć swoje muzeum, co skutkuje tym, że w ciągu trzech miesięcy jej przychody będą mniejsze o 15 milionów euro. W 2019 roku muzeum odwiedziło aż 1,8 miliona osób. Przyniosło to przychody rzędu 42 mln euro. Nie działają również stacjonarne sklepy FC Barcelony, co skutukuje obniżeniem przychodów o kolejne 15 mln euro w ciągu trzech miesięcy.

FC Barcelona może stracić 50 mln euro przychodów z praw telewizyjnych w LaLidze i Lidze Mistrzów, w tym z tzw. market pool. W ubiegłym sezonie z tego tytułu Barça zarobiła 22,915 mln euro. W sumie jej przychody za dotarcie do półfinału Ligi Mistrzów wyniosły 117,730 mln euro.

Na Camp Nou nie odbywają się obecnie żadne mecze, więc klub nie sprzedaje regularnych biletów i wejściówek do strefy VIP, a także nie wynajmuje przestrzeni na stadionie. Z tego tytułu do czerwca FC Barcelona straci 15-20 milionów euro przychodów.

FC Barcelona straciła już 6 milionów euro przychodów z powodu odwołania meczu z Napoli na Camp Nou. Nie otrzymała również od UEFA 10,5 mln euro premii za awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, a te pieniądze co roku są uwzględniane w projekcie budżetu klubu.

Klub ponosi także straty z powodu zamknięcia innych obiektów, takich jak np. Palau Blaugrana. Koszykarze mieli w tym sezonie do rozegrania jeszcze 10-15 meczów, a każdy z nich wygenerowałby przychody na poziomie 80 tysięcy euro. Łącznie daje to więc kolejny milion euro przychodów mniej.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mamy takiego Dembele i też cały czas tracimy ogromne pieniądze utrzymując takiego zawodnika.
Oby nie było jeszcze więcej niż te 100..

Stracić 100mln przez koronawirusa, co za różnica jak i tak zarząd co roku wywala w błoto takie pieniądze podczas okienek. Teraz wywalą tego hajsu po prostu mniej.

Moim zdaniem w tym roku nie będzie żadnych spektakularnych transferów. Nie ma na to pieniędzy. Tak jak pisze powyżej, straty są i będą gigantyczne! Klub musi zacisnąć pasa. Trzeba się skupić na powrocie Aleni, Emersona, Todibo i włączeniu Puiga do 1 drużyny. To są moim zdaniem nasze 4 realne transfery.

Każdy klub Świata będzie musiał zakręcić kurek tzw transferowy.

Futbol transferowy jaki znaliśmy przestał istnieć i to może w całym tym nieszczęściu jest mały + bo kwoty jakie obiegały Świat piłki były nienormalne.