Kluczowe aspekty meczu Barcelony z Eibarem według Lobo Carrasco

Dariusz Maruszczak

22 lutego 2020, 11:30

Mundo Deportivo

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Były piłkarz, a obecnie współpracownik Mundo Deportivo Lobo Carrasco wymienił kluczowe jego zdaniem aspekty dzisiejszego meczu Barcelony z Eibarem.

Atakują bez wahania

Eibar jest w dolnych rejonach LaLigi, ale pozostaje wierny swojej odwadze taktycznej i ofensywnemu podejściu. Mendilibar lubi, gdy jego drużyna prowokuje błędy u przeciwników i naciska wysoko w ustawieniu 4-2-3-1 z formacjami ustawionymi blisko siebie na niewielu metrach. Styl Eibaru nie będzie uzależniony od tego, jak gra Barcelona, a to świadczy o osobowości tego zespołu.

Eibar będzie liczył na tak dobrego bramkarza jak Marko Dmitrović, który jest wykorzystywany również do zagrywania długich piłek, zwłaszcza na Ipurua. W obronie przy absencji duetu środkowych obrońców Ivana Ramisa i Pedro Bigasa zostaje Paulo Oliveira jako najbardziej wykwalifikowany defensor. José Ángel Cote i Pablo De Blasis będą atakować bez wahania na skrzydłach, aby dośrodkowywać, kiedy tylko mogą, choć najlepiej w zespole robi to Pedro León. W polu karnym Blaugrany strzały głową Sergiego Enricha mogą być niebezpieczne dla Ter Stegena i jego kolegów. Fabio Orellana wie, jak uwolnić się, żeby móc odnaleźć ostatnie podanie, a Japończyk Takashi Inui jest groźny na lewej stronie. Obaj ci piłkarze mogą doskonale uderzyć prawą nogą.

Szybkie przejście z obrony do ataku celem zdobycia wolnej przestrzeni

Barcelona gra, żeby zwyciężać, poprzez narzucanie przez jak najdłuższy czas swojego stylu. Nie będzie to łatwe przy śmiałości Eibaru, ale z drugiej strony drużyna Mendilibara zostawia sporo wolnego miejsca, które Barça może wykorzystać. Miarą możliwego sukcesu Barcelony w przejściu z obrony do ataku będzie przewidzenie ruchów Diopa, Exposito i Escalante, aby być przy piłce przed nimi.

To wszystko skazuje zespół Setiena na kontrataki. Pożądane jest jednak również to, żeby Barcelona prowadziła też akcje w ataku pozycyjnym, ponieważ w tym zakresie Eibar nie broni się wybitnie. W środku będą operować Messi i Griezmann, na skrzydłach szybcy Fati i Nélson Semedo oraz Junior Firpo (o ile nie zagra Sergi Roberto). Szybkość fizyczna i szybkość myślenia na ostatnich metrach będą decydujące, aby móc otrzymać podanie od Messiego.

Zmienić statystyki

Fakty mierzone są liczbami, a to może być dobry mecz na zmianę niektórych z nich. Barcelona ostatnio regularnie traci gole, ale to powinien być bodziec i zachęta do ciężkiej pracy nad poprawą tego aspektu. Barça nie przestała zdobywać bramek, ale powrót Messiego do skuteczności, do której przyzwyczaił, powinna stanowić dodatkowy atut. Martín Braithwaite doda inny plan ofensywny z ławki rezerwowych. Jego wydajność i wpływ będą bardziej polegały na realizowanej pracy dla swoich kolegów, niż przez strzelone przez niego gole. Duńczyk nie będzie piłkarzem robiącym różnicę, ale przy realizowaniu swoich zadań może sprawić, że drużyna z nim będzie silniejsza.

Poleć artykuł