Ciężkie życie José Luisa Mendilibara na Camp Nou

Dariusz Maruszczak

21 lutego 2020, 16:00

Sport

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

  • Już jutro o 16:00 Barcelona zmierzy się z Eibarem prowadzonym przez José Luisa Mendilibara
  • Doświadczony szkoleniowiec nie ma dobrych wspomnień z rywalizacji z Dumą Katalonii, zwłaszcza na Camp Nou
  • 58-latek nie zdobył ani jednego punktu na tym stadionie

Mendilibar mierzył się z Barceloną 22-krotnie w roli trenera Realu Valladolid, Osasuny, Levante i Eibaru. Tylko trzy razy udało mu się nie przegrać. W sezonie 2018/2019 jego podopieczni co prawda zremisowali z Blaugraną na Ipurua 2:2, ale Mendilibar musiał czekać na ten punkt ponad siedem lat. Poprzednim razem w rozgrywkach 2011/2012 Osasuna wygrała u siebie z Barceloną 3:2. Ponadto 58-latek zdołał wywalczyć remis w swoim pierwszym starciu z Katalończykami w sezonie 2007/2008, gdy Real Valladolid zremisował u siebie 1:1. Drużyny Mendilibara zdobywały 0,23 punktu na mecz w rywalizacji z Barceloną, co jest zdecydowanie najgorszym wynikiem dla tego szkoleniowca, biorąc pod uwagę konfrontacje z ekipami, z którymi mierzył się więcej niż dwa razy. Bilans bramkowy wynosi 14:76 na niekorzyść jego zespołów.

Mendilibar nie zdołał do tej pory wywalczyć nawet jednego punktu na Camp Nou. Wszystkie dziesięć meczów zakończyło się porażkami, a bilans bramkowy 6:45 mówi sam za siebie. Odważna gra drużyny Mendilibara często obraca się przeciwko niej w spotkaniach na stadionie Barcelony. Gdy był trenerem Realu Valladolid, przegrał na Camp Nou 1:4 i 0:6. Nie lepiej szło mu w roli szkoleniowca Osasuny, gdy przegrywał 0:2, 0:8 i 1:5 w LaLidze oraz 0:4 w Pucharze Króla. Mendilibar podczas wczorajszej konferencji prasowej opowiedział zresztą anegdotę dotyczącą ostatniej z wymienionych rywalizacji. „Messi miał gorączkę i miał nie zagrać. Był jednak na ławce i zauważyłem, że zaczął się rozgrzewać. Przegrywaliśmy 0:2. Zapytałem - co on tu robi, nie był w domu? A on wyszedł na boisko i strzelił nam dwa gole” – przypomniał.

W zespole Eibaru Mendilibar też nie uzyskiwał lepszych wyników na stadionie Barcelony. Również Los Armeros przegrali wszystkie mecze na Camp Nou: 1:3, 2:4, 1:6 i 0:3. Styl gry tego szkoleniowca oparty na wysokim pressingu, kryciu indywidualnym i wysoko ustawionej linii obrony bywa skuteczny w rywalizacjach z innymi zespołami, dzięki czemu baskijska drużyna utrzymuje się w Primera División. W spotkaniach z Barceloną ten pomysł nie sprawdzał się jednak najlepiej, zwłaszcza na Camp Nou. Jeżeli Katalończycy będą potrafili umiejętnie wyjść spod pressingu, znacznie ułatwią sobie drogę do zwycięstwa.

Poleć artykuł