Leo Messi od początku kariery ma reputację genialnego dryblera. Nie może więc dziwić, że według danych zgromadzonych przez Opta od początku jej działalności, czyli od sezonu 2006/2007, to właśnie Argentyńczyk minął najwięcej rywali w pięciu najsilniejszych europejskich ligach.
Portal Squawka podaje, że w omawianym okresie Messi zaliczył 1880 udanych dryblingów, o 660 więcej niż kolejny zawodnik na liście. Dodatkowo skuteczność 32-latka w tym elemencie gry też jest bardzo wysoka, ponieważ wynosi 57,2%. To drugi najlepszy wynik w czołowej dziesiątce. Za plecami Messiego znajduje się Eden Hazard, czyli jedyny piłkarz, który ma na koncie ponad tysiąc udanych dryblingów. W czołowej dziesiątce z grona zawodników występujących na jakimś etapie kariery w Premier League znaleźli się oprócz Belga jeszcze Sergio Agüero, Cristiano Ronaldo, Hatem Ben Arfa i Roberto Firmino. Co ciekawe, ostatni z wymienionych wyprzedza w tej klasyfikacji swojego rodaka Neymara. Ostatnie miejsce na podium zajął Franck Ribéry, a dziesiątkę uzupełniają Joaquín i Andrés Iniesta.
Były kapitan Barcelony zapewne wkrótce wypadnie z czołowej dziesiątki, ponieważ strata Firmino i Neymara do niego jest bardzo niewielka. Warto jednak zwrócić uwagę na skuteczność Iniesty (60,9%), która jest zdecydowanie najwyższa w czołowej dziesiątce. Najmniejszą stratę do Hiszpana mają Messi, Hazard i Firmino, a takich zawodników jak Ribéry, Ronaldo czy Neymar dzieli już bardzo duży dystans do pomocnika.
| L.p. | Piłkarz | Udane dryblingi | Skuteczność |
| 1. | Leo Messi | 1880 | 57,2% |
| 2. | Eden Hazard | 1220 | 57,1% |
| 3. | Franck Ribéry | 939 | 47,9% |
| 4. | Sergio Agüero | 832 | 46,6% |
| 5. | Cristiano Ronaldo | 816 | 44% |
| 6. | Joaquín | 798 | 50,9% |
| 7. | Hatem Ben Arfa | 770 | 50,6% |
| 8. | Andrés Iniesta | 739 | 60,9% |
| 9. | Roberto Firmino | 736 | 56,8% |
| 10. | Neymar | 734 | 50,2% |
Messi zanotował najwięcej dryblingów od sezonu 2006/2007, ale w obecnych rozgrywkach nie znajduje się w czołówce z powodu problemów zdrowotnych. Jednakże mimo rozegrania tylko siedmiu meczów 30 razy zdołał minąć rywala, więc jeśli utrzyma średnią, szybko skróci dystans do konkurentów. Na czele klasyfikacji jest Wilfried Zaha, który wykonał 55 udanych dryblingów. Piłkarz Crystal Palace wyprzedza Youcefa Atala z Lille (44) i Emiliano Buendię z Norwich (41). W czołówce jest dwóch byłych zawodników Barcelony: Denis Suárez i Adama Traoré.
| L.p. | Piłkarz | Udane dryblingi | Mecze |
| 1. | Wilfried Zaha | 55 | 12 |
| 2. | Youcef Atal | 44 | 10 |
| 3. | Emiliano Buendia | 41 | 12 |
| 4. | Adama Traoré | 40 | 11 |
| 5. | Ángel Di María | 39 | 13 |
| - | Denis Suárez | 39 | 13 |
| - | Nabil Fekir | 39 | 11 |
| 8. | Jérémy Boga | 38 | 10 |
| 9. | Nicolas Pepe | 36 | 11 |
| 10. | Jonathan Ikone | 35 | 13 |
| - | Gaetano Castrovili | 35 | 12 |
Komentarze (10)