Którzy piłkarze Barcelony powinni odpocząć w sobotnim meczu z Levante?

13 komentarzy

• Intensywny terminarz powoduje, że Ernesto Valverde musi przeprowadzać rotacje w składzie
  • Według Sportu w najbliższym meczu z Levante mogą odpocząć De Jong, Luis Suárez i Nélson Semedo
  • Trójka wymienionych zawodników znajduje się w czołówce graczy z najdłuższym czasem gry w tym sezonie

Ernesto Valverde nie przepada za przesadnymi rotacjami, ale rozgrywanie spotkań z Realem Valladolid, Levante, Celtą i Slavią w krótkim odstępie czasowym wymusza na trenerze dokonywanie zmian, żeby piłkarze zachowali świeżość. Starcie z Levante wydaje się dobrą okazją do odpoczynku dla zawodników, którzy do tej pory spędzili na murawie najwięcej czasu. Według Sportu głównymi kandydatami do wzięcia udziału w rotacjach są Luis Suárez, Nélson Semedo i Frenkie de Jong. Cała trójka wystąpiła od pierwszej minuty w pojedynku z Realem Valladolid i ma w nogach wiele rozegranych minut w tym sezonie.

De Jong ma na koncie 1038 minut i nie opuścił jeszcze żadnego meczu, a tylko w jednej konfrontacji nie wybiegł na boisko w podstawowym składzie. Holender jest kluczowym piłkarzem Barcelony, ale kiedyś musi odpocząć. Nieobecność Arthura na liście powołanych na spotkanie z Realem Valladolid każe przypuszczać, że Brazylijczyk jest pewniakiem do występu od pierwszej minuty w starciu z Levante. Być może więc Valverde da szansę któremuś z rezerwowych. W poprzednim pojedynku wykorzystał ją Arturo Vidal, a w kolejce czekają też Ivan Rakitić i Carles Aleñá. Powrót po urazie Sergiego Roberto pozwoli też na odpoczynek Nélsonowi Semedo, który do tej pory spędził na murawie 1004 minuty. Hiszpan opuścił mecz ze Slavią i pojawił się na boisku w końcówce spotkania z Realem Valladolid, więc nie powinien być zmęczony.

Ostatnim kandydatem do odpoczynku jest Luis Suárez, który zgromadził 865 minut. Urugwajczyk z powodu kontuzji opuścił tylko dwa starcia z Betisem i Osasuną, został zmieniony w pierwszej połowie konfrontacji z Athletikiem z powodu urazu, a także wszedł na murawę na ostatnie pół godziny rywalizacji z Valencią. Poza tym tylko w meczu z Villarrealem nie przebywał na boisku od pierwszej do ostatniej minuty, co miało miejsce w ostatnich sześciu spotkaniach. Pojedynek z Levante powinien stanowić okazję do odpoczynku dla Suáreza, zwłaszcza że Antoine Griezmann grał tylko przez pół godziny w starciu z Realem Valladolid, a Ousmane Dembélé czy Ansu Fati nie mają wielu minut w nogach w tym sezonie (odpowiednio 267 i 294).

W czołówce klasyfikacji piłkarzy z najdłuższym czasem przebywania na murawie są oprócz Marca-André ter Stegena także Gerard Piqué i Clement Lenglet, ale kontuzja Samuela Umtitiego nie zachęci Valverde do przeprowadzenia rotacji na środku obrony i postawienia na Jean-Claira Todibo lub Ronalda Araujo. Tym bardziej, że gra na stoperze nie jest tak eksploatująca, jak w przypadku innych pozycji. W poniższej tabeli przedstawiamy zawodników Barcelony, którzy w tym sezonie spędzili na murawie najwięcej minut.