Joan Laporta: El Clásico zostało przełożone z winy Barcelony

Radek Koc

29 października 2019, 13:30

Marca

16 komentarzy

Fot. Getty Images

Były prezydent FC Barcelony Joan Laporta rozmawiał z hiszpańskimi mediami na temat przełożonego spotkania Barçy z Realem Madryt. Laporta uważa, że rozegranie meczu w innym terminie jest ogromnym błędem.

Przełożenie El Clásico: Uważam, że ten mecz powinien zostać rozegrany w pierwotnie ustalonym terminie. Nie istniały żadne wyjątkowe okoliczności, które wskazywałyby na potrzebę zmiany daty. Te spotkania zawsze wymagają wzmożonych środków bezpieczeństwa, ponieważ chodzi o pojedynek naznaczony ogromną rywalizacją, oglądany na całym świecie. Zawsze tak było, dlatego nie uważam, aby zmiana terminu była konieczna. Gdyby to zależało ode mnie, rozegrałbym ten mecz. Real Madryt też chciał grać w zeszłą sobotę, więc nie widzę problemu. Wyolbrzymiono cały problem ze względów politycznych. 

Zaakceptowanie nowej daty: Klub popełnił błąd, ponieważ to wyglądało jak nadanie przestępczego charakteru pewnemu ruchowi i postawienie polityki przed meczem piłkarskim, który zawsze miał polityczne konotacje. Zawsze tak było. Zagrali tak, jak im powiedziała klasa decydująca o futbolu. Skrzywdzili barcelonistas i wszystkich innych. To poruszenie wyszło z inicjatywy władz LaLigi, które sprawiły, aby mecz nie doszedł do skutku. Przesadzili i wyolbrzymili wszystko. W ostatni weekend zabrakło piłkarskiego pieprzu, było bezbarwnie. Na poziomie piłkarskim również, ponieważ Barcelona chciała grać. Ta sytuacja nadaje kryminalny kontekst części Katalończyków i barcelonistas. El Clásico zawsze jest ponad wszystkim. Real nie miał nic przeciwko rozegraniu tego spotkania. To wielki błąd, który bardziej podgrzał całą atmosferę i wyolbrzymił problem. 

Powody polityczne: Chodzi mi o to, że sytuacja została za bardzo wyolbrzymiona. Na każdej manifestacji są jakieś awantury. Na miejscu pozostaje jakaś mniejsza grupa ludzi i robi zamieszanie. Wyolbrzymienie tej sytuacji było ogromnym błędem, szczególnie ze strony Barcelony. Kataloński klub ma wystarczającą siłę, aby utrzymać datę meczu i zagwarantować bezpieczeństwo. Teraz niektóre grupy mogą być jeszcze bardziej rozjuszone. Przełożenie meczu jest w pewnym sensie prowokacją. 

Znaczenie i skutki: Mam nadzieję, że nie stanie się nic wielkiego, ponieważ jesteśmy pokojowo nastawionymi ludźmi i nadal będziemy manifestować w obronie naszych barw i przekonań. Camp Nou jest forum katalońskości i demokracji. Taka decyzja wytworzyła większe napięcie. Jestem absolutnie przeciwny tej decyzji, ale nie ma już czasu na naprawienie tego błędu. Ze sportowego punktu widzenia ta sytuacja zakłóca działanie LaLigi i nie przynosi żadnych korzyści piłce nożnej. 

FC Barcelona: Barça powinna był trzymać się twardo 26 października. W przeciwnym razie przyznajesz rację tym, którzy to wszystko wyolbrzymiają. Większość ludzi w Katalonii jest nastawiona pokojowo. Bezpieczeństwo było zawsze zagwarantowane w czasie tych spotkań. Barça mogła się przeciwstawić. Tym bardziej, że Real Madryt nie zgłaszał zastrzeżeń. 

Stanowisko LaLigi: Władze LaLigi miały interes polityczny w tym, aby sytuacja została wyolbrzymiona. To najgorszy sposób na przezwyciężenie tego, co aktualnie się dzieje. Barça jest winna tej sytuacji. Kryminalizacja ludzi jest błędem.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

No comments tyle w tym temacie

No tak pałowanie ludzi na ulicach to nic takiego

Laporta… zawsze byłem za nim ale te jego biadolenie przy każdej okazji na obecną Barce jest już nudne... robi to od 7 lat... widać u niego czysta polityke, w końcu nim jest - politykiem... ✋ ten już zawsze będzie biadolił na obecny zarząd i władze Barcy….

A ja jestem jak najbardziej za tym panem.
Chciałbym aby został znów prezydentem.
Najlepsze czasy były za Laporty, nie było jawnych wałów, był respect i jakiś poziom.
Teraz wszyscy na nas srają jak się da.
Może być tak że za ten czas do meczu Real wróci z formą, a teraz grają dno. Była okazja do lania.

Dobrze mówi. Szybko ulegli z przełożeniem tego meczu

Jak widze tego przegranego wypalonego polityka to mnie na wymioty zbiera.
Dałby sobie już siana z swoimi pierdołami.

Nie wiem czy to takie tłumaczenie tekstu, czy może Laporta ma Alzheimera, ale koleś powtórzył to samo chyba z 5 razy