Funkcjonowanie i rozwój La Masii w ostatnich latach okiem Mundo Deportivo

Dariusz Maruszczak

18 października 2019, 18:30

Mundo Deportivo

2 komentarze

  • Mundo Deportivo opublikowało artykuł dotyczący funkcjonowania i rozwoju La Masii w ostatnich latach
  • Barcelona ma dbać nie tylko o szkolenie piłkarskie młodych sportowców, ale także o ich edukację
  • Dziennik donosi, że nad zawodnikami jest roztaczana wszechstronna opieka

Mundo Deportivo pisze, że La Masia nigdy nie przestała ewoluować, dostosowując się do nowych czasów, choć zawsze zachowywała pierwotną esencję z okresu, gdy była zakładana przed czterdziestu laty. W 2011 roku przeprowadzono kolejny krok ku rozwojowi, gdy przeniesiono ją do Centro de Formación Oriol Tort w Ciutat Esportiva. Opuszczono Les Corts i udano się do Sant Joan Despí, gdzie znajdują się boiska treningowe i młodzi sportowcy spędzają większość czasu. Kompleks jest o wiele większy, nowocześniejszy i całkowicie przystosowany do potrzeb rozwijających się zawodników. Korzystają z niego nie tylko wychowankowie, którzy mieszkają w Residencia Oriol Tort. Sportowcy mogą się tam uczyć, nadzoruje się ich odżywianie i przygotowuje się im różne aktywności komplementarne do rutyny sportowej.

Dzięki sukcesom wychowanków Barcelony La Masia stała się marką rozpoznawalną na całym świecie, a w 2016 roku pojawił się kolejny pomysł na jej rozwój - program Masia 360. Według Mundo Deportivo Barça zadała sobie pytanie, dlaczego roztaczać wszechstronną opiekę tylko nad 60 mieszkańcami rezydencji i nie rozszerzyć tej działalności na 600 zawodników. Obecnie projekt obejmuje 643 osoby, z czego 348 młodych piłkarzy i 295 przedstawicieli innych sportów. 74 z nich mieszka w rezydencji, w pokojach dwuosobowych lub czteroosobowych dla najmłodszych. Starsi mają własne pokoje, a po osiągnięciu pełnoletniości opuszczają Residencia Oriol Tort i mieszkają poza ośrodkiem. Dyrektor La Masii w latach 2002-2019 Carles Folguera przyjął ten program w 2016 roku. Miesiąc temu zastąpił go Xavi Martin, a on sam prowadzi obecnie Metodologię Sportów Profesjonalnych.

Jak podaje Mundo Deportivo, żeby dostać się do La Masii, podstawowym i decydującym kryterium jest talent sportowy. Nie trafi tam nikt, kto w oczach specjalistów nie ma potencjału, żeby pewnego dnia awansować do pierwszego zespołu piłkarzy nożnych, koszykarzy, piłkarzy ręcznych, hokeistów czy piłkarzy halowych. Barcelona wie, że wszyscy młodzi sportowcy nie będą w stanie w komplecie zasilić tych drużyn, ale klub odpowiedzialnie podejmuje taki sam wysiłek w pracy nad szkoleniem wszystkich dzieci w zakresie sportowym, nie zapominając również o edukacji.

Kataloński dziennik pisze dalej, że Barça w dążeniu do realizacji tego celu chce angażować wszystkich, od kucharzy po taksówkarzy, którzy jeżdżą po całej Katalonii z młodymi zawodnikami i czują się nie tylko kierowcami, ale również częścią całościowej opieki nad każdym dzieckiem. Ponadto na pierwszej rozmowie z rodzicami mieszkańca ośrodka zostaje im przedstawiony opiekun sportowca, aby mogli go poznać osobiście. Obecnie jest ich szesnastu i koordynuje ich Ana Merayo. Opiekunowie, pracując z mniejszymi grupami, mogą więc poznać potrzeby młodego sportowca zarówno pod względem naukowym, jak i emocjonalnym. Współpracuje z nimi również trzech psychologów sportowych i dwóch lekarzy. Opiekunowie stale kontaktują się też z rodzicami i trenerami.

Mundo Deportivo informuje również, że co miesiąc wszyscy sportowcy biorący udział w projekcie Masia 360 otrzymują możliwość rozmowy z profesjonalistami z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i podejściem, żeby pomóc w codziennej pracy lub w sprawach związanych z przyszłością pozasportową. Residencia Oriol Tort odwiedzały tak znane osoby jak m.in. dziennikarz Jordi Evole, pisarz Albert Espinosa, dziennikarka Monica Planas, szefowa kuchni Carme Ruscalleda i alpinistka Nuria Picas. W La Masii pojawiali się również sportowcy, jak Sergi Roberto, obecnie jeden z czterech kapitanów Barcelony, czy były piłkarz młodzieżowych zespołów Albert Serrano, który zajął się biznesem i jest obecnie dyrektorem firmy Privalia.

Fot. Electro07CC BY-SA 4.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ciekawe,że w artykule pominięto Johana,który odegrał bardzo znaczącą rolę w powstanie i rozwój La Masi. Kolega powyżej skomentował artykuł treściwie,trzema słowami.

Okiem mundo deportivo .... ;)