AS: Heatmapa zdradza problem Antoine'a Griezmanna

Radek Koc

16 października 2019, 22:00

AS

56 komentarzy

Fot. Getty Images

Ostatnie mecze reprezentacji Francji z Islandią i Turcją potwierdziły, że rola Griezmanna w drużynie narodowej bardzo różni się od tej pełnionej w Barcelonie. Chodzi tutaj przede wszystkim o ustawienie na boisku i główne strefy działania piłkarza.

Mapy ciepła pokazują, że w ekipie dowodzonej przez Deschampsa Griezmann cieszy się pełną swobodą we wszystkich strefach determinujących ofensywne poczynania Les Bleus. Status i rola byłego zawodnika Atlético Madryt we francuskiej reprezentacji przypominają przywileje, którymi może się cieszyć Leo Messi w Barcelonie. 

Heatmapa stworzona na podstawie pierwszych spotkań rozegranych w barwach Barcelony udowadnia natomiast, że Francuz ma przykazane trzymanie się lewej strony pola gry, bardzo blisko lewego narożnika. Griezmann występuje jako fałszywy skrzydłowy i ma mocno ograniczone szanse na zbliżenie się w okolice środka pola karnego przeciwnika. Mimo to udało mu się do tej pory zdobyć trzy gole w lidze. 

Ustawienie na boisku i rola Griezmanna w drużynie Barçy są przedmiotem ożywionej debaty już od kilku tygodni. Nikt nie kwestionuje jego dotychczasowych dokonań i klasy piłkarskiej, ale można się było spodziewać, że adaptacja w nowym i tak wymagającym środowisku nie będzie łatwa. Ernesto Valverde decyduje się ustawiać Griezmanna z lewej strony nawet wtedy, kiedy na boisku brakuje Messiego. To ma uzmysłowić zawodnikowi, że w katalońskim klubie powinien się przyzwyczaić właśnie do tej konkretnej pozycji. Możliwa zmiana może nastąpić w przypadku absencji Luisa Suáreza lub zmiany taktyki z przejściem na system 4-2-3-1. 

Dziennik AS uważa, że Griezmann robi dobrą minę do złej gry i w rzeczywistości nie jest zadowolony z decyzji trenera. Chciałby mieć możliwość penetracji innych stref ataku, zwiększenia pola działania i w rezultacie "uwolnienia" swojej gry. Jednocześnie dziennikarze zauważają, że francuski gracz robi wszystko, aby przyzwyczaić się do wykonywania powierzonych mu zadań. Rozumie także, że w Barcelonie cała gra kręci się wokół Messiego. 

Spekuluje się, że być może powrót do gry Jordiego Alby w jakiś sposób pomoże Griezmannowi. Boczny obrońca dostanie do dyspozycji całą lewą stronę boiska i Francuz będzie mógł wówczas przesunąć się nieco bardziej do środka. 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Porażka... Może warto by spróbować 4-2-3-1? Nie twierdzę, że taka formacja ma być wykorzystywana zawsze i wszędzie, ale widząc jaki mamy potencjał i jak jest on niewykorzystywany, to może warto przynajmniej sprawdzić taki wariant z jakimś ogórkiem i wyciągnąć z tego jakieś fakty?

Semedo - Pique - Langlet - Alba
Arthur - De Jong
Messi - Griezmann - Dembele/Ansu
Suarez
konto usunięte

@Fenelon oglądasz w ogóle mecze? Ogląda Pan w ogóle mecze? od 4 lat jak nie dłużej Messi na prawym skrzydle jest tylko na grafice która pokazuje składy i zawsze schodzi ze skrzydła do środka, dlatego jeśli już mamy grać ustawieniem 4-2-3-1 to na pozycji numer 10 musi być Messi, a na prawym skrzydle typowy skrzydłowy jak Dembele. Przecież jak damy na 10 Griezmanna, czy kiedyś Coutinho, albo kogokolwiek innego to będą się z Messim o siebie obijać.

@nietoperz zacznę oglądać mecze Barcelony, od dzisiaj. Gra na 10tce wymaga jednej rzeczy, która AŻ tak nie jest istotna będąc skrzydłowy, a jest to pressing. Griezmann jest cyborgiem w pressingu i dlatego uważam, że bardzie by się nadawał na 10tke niż Messi, a z drugiej strony Messi jest bardziej kreatywny od Griezmanna, ale znowu mniej się cofa do obrony (pomijając pojedyncze rajdy).

Nie napisałem, że jest do jedyne dobre ustawienie, a że warto by je wypróbować w praktyce.
« Powrót do wszystkich komentarzy