AS: Ansu Fati i Moussa Wagué mieli ostatnio podobny problem zdrowotny

Dariusz Maruszczak

10 października 2019, 12:30

AS

11 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Jak podaje dziennik AS, Ansu Fati i Moussa Wagué cierpieli ostatnio na tę samą dolegliwość
  • Problem zdrowotny tych zawodników był związany z okresem dojrzewania
  • Skrzydłowy i prawy obrońca są już gotowi do gry

W pierwszej drużynie rzadko zdarzają się przypadki, gdy piłkarze są jeszcze na etapie rozwoju organizmu, ponieważ do gry w elicie posiadanie odpowiednich warunków fizycznych jest niezbędne. Jednakże według dziennika AS w Barcelonie jest obecnie dwóch takich zawodników. Mowa o Ansu Fatim i Moussie Wagué. Pierwszy z nich nie ukończył jeszcze 17 lat, a drugi przekroczył 21. rok życia, ale wciąż jest w fazie dojrzewania.

Obaj zawodnicy przez kilka dni nie brali udziału w treningach z powodu tych samych problemów związanych z więzadłem rzepki w prawym kolanie. Jeżeli chodzi o Fatiego, klub opublikował komunikat medyczny o absencji zawodnika w najbliższych spotkaniach z powodu dolegliwości w kolanie, ale nie zrobił tego w przypadku Wagué. Dopiero kilka dni później Ernesto Valverde podczas konferencji prasowej przyznał, że Senegalczyk ma drobny problem.

AS podaje, że ten rodzaj dolegliwości związanych z więzadłem rzepki jest nazywany przez ekspertów jako syndrom Sindinga Larsena-Johanssona, który objawia się bólem w kolanie w okresie szybkiego wzrostu u nastolatków. Jest bardzo powszechny zwłaszcza u sportowców, zwłaszcza jeśli ich aktywność wymaga częstego biegania i skakania, a także sporych obciążeń treningowych.

Sposobem na zapobieganie takiego typu bólu więzadła rzepki jest, oprócz zakończenia etapu dojrzewania kości i rozwoju chrząstki, poświęcanie więcej czasu na rozciąganie przed treningami i dbanie o odpowiednią regenerację w zakresie odpoczynku, przykładania lodu czy kompresów z bandażem elastycznym.

AS donosi, że zarówno Fati, jak i Wagué przezwyciężyli już ostatnie problemy związane z młodym wiekiem, więc prędzej czy później powinni wrócić do gry. Większe szanse na to ma oczywiście Fati, który jest rewelacją tego sezonu i zachowuje miejsce w pierwszym zespole. Wszystko wskazuje na to, że 16-latek może dostać szansę na grę w spotkaniu z Eibarem, zwłaszcza po zawieszeniu Ousmane’a Dembélé. Trudniejsza jest sytuacja Wagué, który w tym sezonie nie pojawił się na boisku nawet na minutę. Mało prawdopodobne, by 21-latek mógł wystąpić jeszcze przed meczami we wczesnych rundach Pucharu Króla.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wague powinien więcej grać

Dwa tygodnie temu profesor ortopedii dziecięcej z Krakowa Prokocimia mówił nam na zajęciach że nie rośnie się w przypadku mężczyzn ani centymetra po 16-17tym roku życia, w każdym innym przypadku jest to choroba.

Rozciąganie przed treningami ale TYLKO dynamiczne, ponieważ wiele badań pokazuję że statyczne zwiększa ryzyko kontuzji i statyczne wchodzi w grę po treningu!

Może to oznaczać ze nie postawiono krzyżyka na jego grze może dostanie szznse choć wydaje mi się że minuty będzie miał Roberto.

"przykładania lodu czy kompresów z bandażem elastycznym" O Jezusie Maryjo :D to z Ortopedii Degi wzięte? :D protokół postepowania lata 1970-75

Wielka szkoda, że Moussa nie dostaje szans na grę. Bardzo chciałbym zobaczyć na co go stać, bo chłopak ma papiery na wielkie granie. Niestety przyspawany do ławki, a nawet częściej trybun, się nie rozwinie. W perspektywie dalszego rozwoju i nabrania doświadczenia, nawet półroczne wypożyczenie w styczniu mogłoby się okazać na wagę złota.