AS: Ansu Fati i Moussa Wagué mieli ostatnio podobny problem zdrowotny

Dariusz Maruszczak

10 października 2019, 12:30

AS

11 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Jak podaje dziennik AS, Ansu Fati i Moussa Wagué cierpieli ostatnio na tę samą dolegliwość
  • Problem zdrowotny tych zawodników był związany z okresem dojrzewania
  • Skrzydłowy i prawy obrońca są już gotowi do gry

W pierwszej drużynie rzadko zdarzają się przypadki, gdy piłkarze są jeszcze na etapie rozwoju organizmu, ponieważ do gry w elicie posiadanie odpowiednich warunków fizycznych jest niezbędne. Jednakże według dziennika AS w Barcelonie jest obecnie dwóch takich zawodników. Mowa o Ansu Fatim i Moussie Wagué. Pierwszy z nich nie ukończył jeszcze 17 lat, a drugi przekroczył 21. rok życia, ale wciąż jest w fazie dojrzewania.

Obaj zawodnicy przez kilka dni nie brali udziału w treningach z powodu tych samych problemów związanych z więzadłem rzepki w prawym kolanie. Jeżeli chodzi o Fatiego, klub opublikował komunikat medyczny o absencji zawodnika w najbliższych spotkaniach z powodu dolegliwości w kolanie, ale nie zrobił tego w przypadku Wagué. Dopiero kilka dni później Ernesto Valverde podczas konferencji prasowej przyznał, że Senegalczyk ma drobny problem.

AS podaje, że ten rodzaj dolegliwości związanych z więzadłem rzepki jest nazywany przez ekspertów jako syndrom Sindinga Larsena-Johanssona, który objawia się bólem w kolanie w okresie szybkiego wzrostu u nastolatków. Jest bardzo powszechny zwłaszcza u sportowców, zwłaszcza jeśli ich aktywność wymaga częstego biegania i skakania, a także sporych obciążeń treningowych.

Sposobem na zapobieganie takiego typu bólu więzadła rzepki jest, oprócz zakończenia etapu dojrzewania kości i rozwoju chrząstki, poświęcanie więcej czasu na rozciąganie przed treningami i dbanie o odpowiednią regenerację w zakresie odpoczynku, przykładania lodu czy kompresów z bandażem elastycznym.

AS donosi, że zarówno Fati, jak i Wagué przezwyciężyli już ostatnie problemy związane z młodym wiekiem, więc prędzej czy później powinni wrócić do gry. Większe szanse na to ma oczywiście Fati, który jest rewelacją tego sezonu i zachowuje miejsce w pierwszym zespole. Wszystko wskazuje na to, że 16-latek może dostać szansę na grę w spotkaniu z Eibarem, zwłaszcza po zawieszeniu Ousmane’a Dembélé. Trudniejsza jest sytuacja Wagué, który w tym sezonie nie pojawił się na boisku nawet na minutę. Mało prawdopodobne, by 21-latek mógł wystąpić jeszcze przed meczami we wczesnych rundach Pucharu Króla.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wague powinien więcej grać

Dwa tygodnie temu profesor ortopedii dziecięcej z Krakowa Prokocimia mówił nam na zajęciach że nie rośnie się w przypadku mężczyzn ani centymetra po 16-17tym roku życia, w każdym innym przypadku jest to choroba.

Rozciąganie przed treningami ale TYLKO dynamiczne, ponieważ wiele badań pokazuję że statyczne zwiększa ryzyko kontuzji i statyczne wchodzi w grę po treningu!

Może to oznaczać ze nie postawiono krzyżyka na jego grze może dostanie szznse choć wydaje mi się że minuty będzie miał Roberto.

"przykładania lodu czy kompresów z bandażem elastycznym" O Jezusie Maryjo :D to z Ortopedii Degi wzięte? :D protokół postepowania lata 1970-75

Wielka szkoda, że Moussa nie dostaje szans na grę. Bardzo chciałbym zobaczyć na co go stać, bo chłopak ma papiery na wielkie granie. Niestety przyspawany do ławki, a nawet częściej trybun, się nie rozwinie. W perspektywie dalszego rozwoju i nabrania doświadczenia, nawet półroczne wypożyczenie w styczniu mogłoby się okazać na wagę złota.