Dzisiaj mija dwadzieścia lat od śmierci Oriola Torta

Ela Rudnicka

10 września 2019, 17:00

FCBarcelona.cat

1 komentarz

Dzisiaj przypada dwudziesta rocznica śmierci piłkarza, szkoleniowca i koordynatora szkółki Barcelony Oriola Torta.

Katalończyk przyszedł na świat 31 stycznia 1929 roku. W latach 1946-49 był zawodnikiem zespołu Barça Amateur, a następnie grał jeszcze w następujących klubach: U.E. Vilassar de Mar (1949-51), C.D. Sarrià (1951-54) i F.C. Bonanova (1954-56). Po zakończeniu kariery poświęcił się szkoleniu młodych piłkarzy. Od 1959 roku pracował w Barcelonie, gdzie był trenerem drużyny infantilu.

W 1977 roku problemy z biodrem spowodowały jednak, że zrezygnował on z pracy szkoleniowca. Od 1980 roku był natomiast koordynatorem La Masii. Pojawiał się w czasie najważniejszych turniejów młodzieżowych na całym świecie, gdzie wyszukiwał nowe talenty. Dla młodych zawodników był ojcem, psychologiem i nauczycielem. Tort zwracał uwagę na chłopców, którzy cały czas chcieli się rozwijać i cenili pracę w grupie. Wyszukiwał graczy, którzy co prawda nie wyróżniali się znacząco, ale pasowali do stylu Barcelony. Ponadto nie był również zwolennikiem przeprowadzania testów zawodnikom, wolał oglądać ich w ich środowisku, podczas spotkań, które rozgrywali.

“Nie ma czegoś takiego jak odkrywanie piłkarzy, to piłkarze sami się odkrywają” – ta myśl przyświecała mu przez całą drogę zawodową. Osoby, które go znały, uważały go za geniusza, który znacznie wyprzedzał swoje czasy. Wielu zwraca również uwagę na to, jak traktował wszystkie osoby, które się do niego zwracały, zaczynając od członków dyrekcji sportowej, aż po samych zawodników.

Dzięki Oriolowi Tortowi odkrytych zostało wielu wspaniałych piłkarzy, m.in. Josep Guardiola, Guillermo Amor, Xavi Hernández czy Carles Puyol.

Fot. Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga) / CC BY-SA 3.0 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dziękuję za ten artykuł.