Centrum Dokumentacji i Badań z nową siedzibą na Travessera de les Corts

Przemek Borecki

17 lipca 2019, 22:00

FCB

1 komentarz

Centrum Dokumentacji i Badań FC Barcelony zostało otwarte w nowej lokalizacji, na Travessera de les Corts, 65-71 (bramka 15 A na Camp Nou). Centrum, które od inauguracji pod koniec 1994 r. znajdowało się na drugim piętrze klubowego muzeum, musiało tymczasowo zostać zamknięte w związku z pracami konserwacyjnymi i ochronnymi przeprowadzanymi na Camp Nou w ramach projektu Espai Barça. Pierwszy wiceprezydent Jordi Cardoner i delegat zarządu ds. kultury Teresa Basilio odwiedzili Centrum, aby poznać nowy obiekt.

Nowe biura to pomieszczenia o powierzchni około 100 m², które mają miejsce do pracy i przestrzeń konsultacyjną dostępną dla wszystkich. Łączą się one bezpośrednio z działem dokumentacji o powierzchni 250 m² z kompaktowymi modułami. Nowe centrum ma bardziej nowoczesny wizerunek i dostosowuje się do nowej tożsamości marki klubu, która jest wdrażana we wszystkich segmentach i przestrzeniach FC Barcelony. Centrum Dokumentacji stanowi repozytorium pamięci historycznej klubu poprzez dbanie o jego dziedzictwo dokumentacyjne i archiwizowanie go. Zapewnia dzięki temu jego zachowanie i rozpowszechnianie poprzez badania. W Centrum można znaleźć przestrzeń konsultacyjną otwartą dla socios, naukowców i kibiców. Centrum czynne jest od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 14.00 i od 16.00 do 18.00 oraz w piątek od 10.00 do 14.00.

W Centrum Dokumentacji można zapoznać się z informacjami na temat FC Barcelony i ogólnie sportu, a oprócz archiwum zawiera ono również bibliotekę i bibliotekę prasową. Centrum ma ponad 1050 książek o tematyce sportowej, z których 600 traktuje wyłącznie o Barcelonie. W bibliotece prasowej można zapoznać się łącznie z 280 różnymi publikacjami, w tym gazetami i czasopismami. Archiwum posiada około 7000 opisanych plików, a archiwum fotograficzne również znacznie wzrosło w ostatnich latach i zawiera ponad 1,4 miliona zdjęć, z których 700 000 jest wykonanych w formacie cyfrowym, a 250 000 to negatywy, które zrobione są przez fotografa Horacio Seguí. Należy również zauważyć, że Centrum otrzymało spore datki od byłych prezydentów i działaczy klubu, a także od następujących osób: Miró-Sans, Agustí Montal i Costa, Josep Lluís Vilaseca lub Antoni M. Muntañola. 

Na przestrzeni lat prace badawcze Centrum pozwoliły na dogłębne opracowanie statystyk z historii Barçy, które umożliwiły na przykład zweryfikowanie dane dotyczące goli najlepszych strzelców Barçy, takich jak Paulino Alcántara i César Rodríguez. Ponadto dokonano ważnych odkryć historycznych, przez wiele lat owianych tajemnicą lub zapomnianych. Odkrycia te obejmują między innymi kronikę Joana Gampera z pierwszego meczu Barçy w szwajcarskiej publikacji (1899); pierwszy statut klubu (1902); genezę obecnego herbu, dzieła Santiago Femenia (1910); muzykę i słowa hymnu Barçy z 1910 r., pierwszego w historii klubu i państwowej piłki nożnej; informacje i wizerunek pierwszej kobiety socio Barçy, Edelmiry Calvetó; informacje na temat Francisco Javiera Casalsa, prezydenta Barçy podczas hiszpańskiej wojny domowej, którego przez wiele lat ignorowano; muzykę i słowa hymnu Barçy z 1949 r., cenzurowane i zapomniane przez długi czas, ponieważ zostały napisane po katalońsku; czy też raport prawnika Ramona Triasa Fargasa nawiązujący do zakontraktowania Alfredo Di Stéfano z 1953r., w którym ujawniono ważne informacje o tej kontrowersyjnej sprawie.

Pierwszy wiceprezydent Barcelony Jordi Cardoner zabrał głos w sprawie otwarcia nowej siedziby Centrum: - FC Barcelona promuje Centrum Dokumentacji i Badań od 25 lat, aby zachować i odzyskać dziedzictwo historyczne klubu. Jest to swoista inicjatywa pionierska, która z czasem przekształciła to centrum w punkt odniesienia w swojej dziedzinie. Centrum Dokumentacji to kolejny element, który odróżnia nas jako „Mes que un club” ("więcej niż klub"), i wiemy, że ten klub należy do nas wszystkich, do tych, którzy żyją, jak i do tych, którzy odeszli. W tym centrum pamięta się o wszystkich. Jesteśmy jednym z niewielu klubów na świecie, które mogą pochwalić się zachowaniem swojej historii. Dzięki tym nowym udogodnieniom i aktualizacji środków technologicznych szukamy historycznych treści o wysokiej wartości.

Wypowiedziała się również delegat zarządu ds. kultury Teresa Basilio: - Otwieramy centrum konsultacyjne dla każdego, nie tylko dla socios, ale także dla historyków, dokumentalistów lub studentów, którzy prowadzą prace badawcze dotyczące zagadnień związanych z Barçą i jej historią. Wraz z inauguracją nowej siedziby poprawiliśmy warunki pracy i konserwację dokumentów, z przestrzenią poświęconą wyłącznie archiwum dokumentów, ale chcemy również sprawić, aby Centrum było bliższe i bardziej dostępne dla wszystkich, którzy chcą poznać naszą historię i rozpowszechniać ją, od historyków do zainteresowanych socios i reszty kibiców. 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Cieszę się, to dobra wiadomość ! :)