RSO

• Clément Lenglet 45'
  • Jordi Alba 64'
  • 62' Juanmi Jimenez

Po przeciętnym spotkaniu w swoim wykonaniu Barça ostatecznie pokonała Real Sociedad 2:1 po trafieniach Lengleta i Alby. Bramkę dla gości zdobył z kolei Juanmi. Tym samym piłkarze Blaugrany są już tylko o dwa zwycięstwa od triumfu w rozgrywkach ligowych.

Ernesto Valverde jak zapowiedział, tak zrobił - nie kombinował zbytnio ze składem, lecz postawił na tzw. "bezpieczne" rotacje, a więc Semedo, Vidala i Dembélé w miejsce odpoczywających Roberto, Busquetsa i Coutinho. Z kolei w barwach gości zabrakło kilku kluczowych graczy, m.in. Illarramendiego czy Zurutuzy.

Nie oznaczało to jednak, że Txuri-Urdin zamierzali składać broń. Od pierwszych minut ekipa z San Sebastián odważnie grała piłką, rozgrywając akcje od tyłu i starając się jak najbardziej utrudniać Barcelonie konstruowanie gry. Nie przynosiło to jednak zagrożenia pod bramką Blaugrany. Wręcz przeciwnie, to Barça pierwsza miała okazje do zdobycia gola, a to za sprawą Leo Messiego, który dwa razy próbował szczęścia z rzutu wolnego. Za pierwszym razem La Pulga trafił jednak w mur, za drugim minimalnie chybił. Najlepszą okazję przyjezdni stworzyli sobie w 36. minucie, gdy świetną piłkę za plecy obrońców dograł Ruben Pardo, lecz najpierw strzał z bliska obronił ter Stegen, zaś dobitka Williana José poszybowała wysoko ponad bramką. W odpowiedzi tuż przed przerwą Barça wyszła na prowadzenie. Wrzutkę Ousmane'a Dembélé z rzutu rożnego znakomicie wykorzystał Clement Lenglet i było 1:0. Zasłużenie czy nie, Blaugrana miała swój wynik i kolejne gole po przerwie wydawały się kwestią czasu.

Wrażenie to mogło potwierdzić się w pierwszym kwadransie drugiej połowy, gdy mocno aktywny zaczął być Ousmane Dembélé. Francuski skrzydłowy nie miał jednak swojego dnia, gdyż w 58. minucie zmarnował wyborną okazję po podaniu Arturo Vidala. A że niewykorzystane sytuacje się mszczą... Już w 62. minucie było 1:1. Sabin Merino posłał wyborną prostopadłą piłkę do Juanmiego, a ten na wślizgu oddał strzał, który zaskoczył ter Stegena. Prowadzenie gości nie trwało jednak długo. Już po chwili Jordi Alba urwał się obrońcom rywali, wbiegł w pole karne i oddał zaskakujący strzał prawą nogą, myląc Geronimo Rulliego. To trafienie zbiło z tropu przyjezdnych, którzy po zdobyciu bramki mogli nawet myśleć o walce w poszukiwaniu trzech punktów. Nie da się bowiem ukryć, że Barça grała przeciętnie, nawet Leo Messi zaliczył kilka strat, do których nie zwykł nas przyzwyczajać. Wystarczy spojrzeć na dwie kluczowe statystyki - strzałów (9 do 7 na korzyść gospodarzy) i posiadania piłki (51-49 na korzyść gości), by przekonać się, że Duma Katalonii wcale nie musiała tego meczu wygrać. Szczęście było jednak po stronie Leo Messiego i spółki, którzy ostatecznie mogą dopisać na swoje konto kolejne trzy punkty.

Kwietniowy maraton nie ustaje - już we wtorek kolejne starcie, tym razem na wyjeździe z Deportivo Alavés. Tymczasem piłkarze Barçy powoli zaczynają myśleć o mistrzowskiej fecie, która może mieć miejsce już za tydzień po ewentualnym triumfie nad Levante na Camp Nou. Należy jednak iść krok po kroku, a ten przedostatni trzeba będzie postawić na stadionie Mendizorroza. Oby z nieco bardziej przekonującym rezultatem niż dzisiejszego wieczoru.

Nie ma to jak kreatywna pomoc z Busim, Vidalem i Rakiticiem.. zamiast zmienić któregoś z nich za coutinho, to schodzi dembele..

@Spuki27: U Valverde liczy się przede wszystkim żelazna defensywa :)

@Barca_Big_Moment: Ty bys wolal Malcoma i Cou za Rakiete i Vidala. I skonczyli bysmy sezon szybciej niz Real... idz posymuluj kariere w fifie

@Yoshi94: W City w pomocy grają De Bruyne Silva Gundogan i jakoś dominują w lidze wygrywając jak leci. Przez ten epizod Valverde wiele osób myśli że grając defensywnie traci się mniej goli ale to głupota. Valverde gra trzema defensywnymi pomocnikami a Guardiola trzema ofensywnymi i traci mniej tych goli. Przypadek? Nie sądzę!

@Barca_Big_Moment: Szczegolnie w ostatnim meczu LM z Totkami xD ciezko zrozumiec ze na sklad i taktyke ma wplyw wiele czynnikow.. Barca jest jedyna niepokonana druzyna w LM, Liga praktycznie zapewniona i do tego final PK. Do tego w Barcy skrzydlowymi sa Alba z Semedo, bo Messi i Cou graja bardziej w srodku wiec ktos musi zabezpieczac tyly. City gra zupelnie inaczej

@Barca_Big_Moment: Defensywne to ty masz pojecie o piłce co najwyżej juz się twoich pierdol czytać nie da.
Vidal i Ivan nie byli w tym meczu defensywni. To ,że masz urojenia o 3 DM to już nie wina valverde.

@Yoshi94: W zeszłym roku również Barcelona była niepokonana i defensywna taktyka Valverde się sprawdzała aż do czasu gdy ktoś tą Barce zweryfikował i nie parkował autobusu jak reszta, tylko Roma wtedy zagrała ofensywnie i bardzo intensywnie po prostu zdominowali Barcelone zupełnie. Nie wątpię w skuteczność tej taktyki bo wierzę w trenera że potrafi wyciągnąć wnioski, ale obawiam się że po zmienieniu mentalności naszej drużyny nie damy rady obecnie najlepszej drużynie na świecie.
Liverpool aktualnie jest najlepszą drużyną, więc gdy Valdkowi będzie trząść się tyłek przed ofensywą Live i ustawi zespół defensywnie to my ten dwumecz po prostu przegramy
Na Liverpool trzeba wyjść z normalnym nastawieniu, nie ofensywnym bo będą kontrować ale nigdy nie defensywnym bo to może się źle skończyć. Pozdrawiam i jeśli ktoś nadal będzie mi wmawiał że nie znam się na piłce to zapraszam na test taktyczny z wiedzy piłkarskiej, wtedy każdy się przekona ile tak naprawdę wiem o futbolu. Staram się analizować odpowiednie style i taktyki dla poprawy jakości gry ale notorycznie jestem niedoceniany i każdy uważa się za eksperta i gada "co ty gadasz za głupoty" jeśli uważasz że to głupoty to widać czarno na białym jaki z ciebie znawca :P

@Barca_Big_Moment: Porazka z Roma to nie wina taktyki tylko podejscia naszych gwiazdeczek do meczu. Jakos tydzien wczesniej potrafili przy tej taktyce wbic goscia 4 bramki, a pozniej nagle co? Taktyka do dupy? Wez sie moze zastanow troche, bo kazdy Twoj komentarz jest anty EV.

@Yoshi94: Akurat w tamtym dwumeczu tylko dwa gole byle strzelone samodzielnie przez nas. Już w tym pierwszym meczu Roma zasłużyła na korzystniejszy wynik.