Jutro rozpoczyna się proces Sandro Rosella

Łukasz Lewtak

24 lutego 2019, 20:00

Mundo Deportivo

9 komentarzy
  • Jutro o 10 rano w wydziale karnym Audiencia Nacional w Madrycie rozpocznie się proces Sandro Rosella, który jest oskarżony m.in. o pranie pieniędzy
  • Były prezydent FC Barcelony od 641 dni przebywa w areszcie prewencyjnym
  • Sandro Rosellowi grozi do 11 lat pozbawienia wolności

Obok byłego prezydenta FC Barcelony na ławie oskarżonych zasiądą również jego żona Marta Pineda oraz Joan Besolí, Shahe Ohannessian, Andrés Ramos i Josep Colomer. Oskarżani są oni o pranie pieniędzy i przynależność do organizacji przestępczej. Za pierwsze przestępstwo grozi im do sześciu lat więzienia, a za drugie - do ośmiu. Źródłem oskarżeń jest podejrzenie o pranie pieniędzy z nienależnych prowizji za sprzedaż praw telewizyjnych do meczów organizowanych przez Brazylijską Konfederację Piłkarską (CBF).

Sama CBF, która wg hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości jest poszkodowana w tej sprawie, nie przyłączyła się do aktu oskarżenia, a wręcz przeciwnie. Wydała ona raport i zapewniła, że była bardzo zadowolna z usług świadczonych przez Sandro Rosella. Tymczasem prokuratura twierdzi, że doszło do wyprania 19,9 milionów prowizji, które otrzymał ówczesny prezes CBF Ricardo Teixeira za prawa do transmisji 24 meczów towarzyskich reprezentacji Brazylii, oraz pięciu milionów za umowę sponsorską z firmą Nike.

Wnioski Rosella, odmowy sądu

Sandro Rosell i Joan Besolí przebywają w więzieniu, z kolei reszta oskarżonych została warunkowo zwolniona i oczekuje na proces na wolności. Przejęto cały majątek byłego prezydenta Barçy o wartości blisko 35 milionów euro. Rosell i Besolí wielokrotnie składali wniosek o zwolnienie z aresztu, ale zawsze spotykali się z odmową sądu, który uważał, że mogą oni uciec. Nie przyjęto nawet poręczenia w wysokości 35 milionów euro.

Możliwy wymiar kary

Prokuratura domaga się 11 lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 59 milionów euro dla Sandro Rosella, 7 lat dla Marty Pinedy i Shahe'a Ohannessiana, 10 lat dla Joana Besolíego, 8 lat dla Andrésa Ramosa i 6 lat dla Josepa Colomera. Obrona domaga się uniewinnienia wszyskich oskarżonych.

W procesie odbędą się trzy rozprawy w wydziale karnym Audiencia Nacional w Madrycie - od jutra do czwartku, od 11 do 14 marca i od 25 do 27 marca.

Rosell i Besolí trafili do aresztu prewencyjnego w Madrycie 25 maja 2017 roku. 18 lipca 2018 zostali przeniesieni do katalońskiego aresztu Brians 2. Teraz z powodu procesu ponownie przeniesiono ich do Madrytu.

Fot. CC BY-SA 2.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ach i jeszcze :

"Hiszpanie trzymają w Szwajcarii prawie 2 mld euro
Ponad 2 tysiące Hiszpanów przetrzymuje w Szwajcarii miliard 800 milionów euro. Są wśród nich sportowcy, przedsiębiorcy i arystokraci - informuje portal informacyjny El Confidencial. Jego dziennikarze, jako jedyni w Hiszpanii, należą do Międzynarodowego Związku Dziennikarzy Śledczych - organizacji, która bada m.in. nielegalne - ich zdaniem - praktyki szwajcarskich banków.
Od dzisiaj El Confidencial publikuje nazwiska z tzw. „listy Falcianiego”, byłego informatyka szwajcarskiego banku, który wykradł nie tylko nazwiska i numery kont niepłacących podatków klientów, ale nawet ich czeki i nagrania rozmów.
Spośród Hiszpanów, najwięcej - 82 miliony euro - przetrzymywał w Szwajcarii Emilio Botin, zmarły we wrześniu prezes Banku Santander. O połowę mniej ma mieć na szwajcarskim koncie Fernando Alonso, kierowca formuły 1. A niewiele ponad milion euro, piłkarz Diego Forlan.
Aż 19 kont bankowych ma odsiadujący w Hiszpanii karę za przemyt kokainy, Arturo del Tiempo Marquez. Niektórzy z listy, m.in. Botin, zapłacili już Urzędowi Skarbowemu zaległe podatki.
https://forsal.pl/artykuly/852325,swissleaks-ta-afera-wstrzasnie-swiatem-finansow-znany-bank-pomagal-100-tys-klientow-w-oszustwach-podatkowych.html"

https://prnews.pl/swissleaks-media-wykryly-gigantyczna-afere-w-banku-hsbc-4215

A np. taka królewska rodzina Hiszpańska, ma według swissleaks ukryte konta, zdefraudowane miliony euro :
"The latest bombshell shaking the royal house involves secret audio recordings of princess Corinna zu Sayn-Wittgenstein, a German aristocrat living in Monte Carlo who for years has been romantically linked to the 80-year-old former king and now accuses him of using her name to buy property in Morocco, of accumulating a secret fortune hidden in several Swiss bank accounts under the name of one of his cousins, Alvaro d'Orleans Bourbon, of using fake cut-outs to commit tax fraud and of taking millions in commissions on state contracts"
https://www.forbes.com/sites/ceciliarodriguez/2018/08/12/royal-family-in-trouble-spanish-monarchy-mired-in-new-ugly-scandal/#29b97707480a

kolejny członek rodziny królewskiej, został skazany za przekręty podatkowe (mąż siostrzenicy), ale co ciekawe, urząd skarbowy uznał, że żona (owa siostrzenica), prawniczka, ekonomiczka, która miała wspólnotę majątkową, której podpisy widniały na umowach "optymalizacji podatkowej", nie miała świadomości co podpisuje i jest niewinna. (18-letni Messi po podstawówce był i doskonale samodzielnie projektował umowy optymalizacji podatkowej, wedle tego samego urzędu skarbowego)

Według tych samych Swissleaks, kasę ponad 100 mln, wolnych od podatków w Hiszpanii na kontach w Szwajcarii chował założyciel Banko Santander, kolejne kilkadziesiąt Alonso (kierowca formuły 1). Hiszpania jest jedynym bodaj krajem, w którym nie wszczynano postępowań na podstawie Swissleaks.

Także wybiórczość organów ścigania, jest wręcz śmieszna.

Ciekawe czy mają coś na niego.....

Sandro dimision

Co tak szybko? XD

To jest skandal przetrzymywac czlowieka przez taki okres czasu bez wyroku ... madrycka mafia ...
Komentarz usunięty przez użytkownika