Ernesto Valverde: Arturo Vidal wzbogaci styl gry Barcelony

Grzegorz Zioło

4 sierpnia 2018, 11:30

Sport/Marca

76 komentarzy

Ernesto Valverde odpowiedział na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej przed meczem z AC Milanem, ostatnim podczas amerykańskiego tournée Barcelony. Trener Blaugrany wypowiedział się w pozytywnych słowach o nowym nabytku katalońskiego zespołu Arturo Vidalu.

Transfer Vidala: To zawodnik, po którym oczekujemy, że wniesie dużo energii w środku pola. Ma duże doświadczenie, a statystyki pokazują, że rozgrywa wiele spotkań, w których zostawia swój ślad. Gra agresywnie i może okazać się to dla nas bardzo dobre. Przypomina Paulinho swoim profilem, który jest inny niż u pozostałych naszych zawodników.

Oczekiwania: W krótkiej, średniej i długiej perspektywie oczekujemy, że Vidal bardzo nam pomoże. Niedługo gramy o Superpuchar Hiszpanii i nie wiemy, w jakiej formie będzie ten zawodnik, ale liczymy na jego wsparcie. Jest przyzwyczajony do gry w ważnych meczach i transferów między ligami, w tym przypadku z Niemiec do Hiszpanii, więc myślę, że ta zmiana nie będzie dla niego szokiem.

Autor transferu: Ja nie składam próśb, ani nie tworzę list zawodników, którzy mogą przyjść do zespołu. Transferów dokonuje klub i wszyscy uczestniczymy w tym procesie.

Rafinha: Przechodzi bardzo dobry okres przygotowawczy i zobaczymy, co się wydarzy. Musimy zaczekać. Nie grał zbyt często w pierwszej części poprzedniego sezonu, a później nie mogłem z niego korzystać. Trzeba też wziąć pod uwagę jego oczekiwania.

Koniec transferów w tym okienku?: Jestem trenerem i nie mam klucza, który otwiera i zamyka drzwi. Jesteśmy otwarci, jak wszystkie kluby, na polepszenie naszej kadry. Nie wiemy, co się wydarzy, i jesteśmy przygotowani na wszystko.

Cillessen blisko odejścia?: Jest bliżej zostania niż odejścia. Na razie nie wyobrażam sobie innej sytuacji. Nie wiem wszystkiego, ale to zawodnik, na którego liczymy. Jest świetnym bramkarzem i jesteśmy z niego zadowoleni.

Vidal i styl gry Barçy: Rozumiem i akceptuję różne opinie, ale w zeszłym roku podobne kontrowersje wywoływał transfer Paulinho, zanim piłkarz zdążył rozegrać chociaż minutę. Później okazało się, że dobrze wyszliśmy na jego sprowadzeniu. W naszym klubie jest miejsce dla różnych typów piłkarzy. Niektórzy wyznaczają styl, inni go wzbogacają. Przykładem jest Abidal, który zaadaptował się w drużynie mimo innego stylu gry. Styl można wzbogacić i nie należy uważać za złe, że ktoś nieznacznie odbiega od DNA drużyny. 

Pogba: Pogba gra w innej drużynie. Należy szanować zawodników innych klubów i nie oceniać wszystkich doniesień na rynku transferowym, na którym pojawia się wiele nazwisk. Trzeba respektować zawodnika i klub.

Gattuso: Powoli zapominaliśmy, że gramy z Milanem. Niezbyt dobrze znam Gattuso, ale widzę, że jako trener przekazuje to samo, co jako zawodnik. Ma temperament i zaraża nim swoich zawodników. Milan to waleczny i dobrze zorganizowany zespół. Widzieliśmy w meczu z Tottenhamem, że jest trudny do pokonania. Trener przekazuje ducha drużynie.

Riqui Puig i gra w dziadka z pierwszą drużyną: Nie kontroluję tego, zawodnicy sami się dobierają. Nie ma to wielkiego znaczenia. Obserwujemy jego i resztę piłkarzy. Mają za sobą ciężkich próbę i jestem zadowolony z ich postawy w trudnych warunkach. Chcemy mieć graczy, którzy łaczą grę w pierwszej drużynie i w rezerwach. Tak robiliśmy z Aleñą. Zobaczymy, jak będzie w przypadku Puiga.

Vidal, wzmocnienie na decydujące momenty Ligi Mistrzów: Mamy nadzieję, że tak będzie. Ma niesamowite statystyki i jest bardzo regularny. W drużynie jest miejsce dla zawodnika takiego jak Arthur, ale także dla takiego jak Vidal czy Paulinho, co udowodnił poprzedni sezon. Wiele mówiło się o nim, zanim w ogóle zaczął grać. Oczekuję, że z Vidalem będzie tak jak z Paulinho czy Abidalem. Mam nadzieję, że wszystko będzie funkcjonować optymalnie.

Następca Digne'a: Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku. Ja jestem trenerem i muszę korzystać z zawodników, których mam. W tym momencie są to Miranda i Cucurella. To oni wystąpią w jutrzejszym meczu i kolejnych spotkaniach. Postawimy na nich i ocenimy ich postawę oraz adaptację w drużynie i przystosowanie do gry na takim poziomie. Wszystko zależy od nich.

Wojownik Vidal: Ma w sobie twarz wojownika i na boisku daje z siebie wszystko. Jest agresywny w obronie i ataku, ciężko pracuje i zaraża zespół swoim duchem. Potrafi też podejść pod bramkę, wykończyć akcję i wywierać presję. Możemy wykorzystać jego zalety w drugiej linii. Trzeba ułatwić mu pokazanie wszystkich swoich możliwości.

Kolejne transfery?: Jestem usatysfakcjonowany kadrą, jaką dysponuję, i powinienem wycisnąć z niej oraz z kadry B maksimum możliwości. Zawsze jesteśmy otwarci na to, co wydarzy się aż do ostatniego dnia okienka. Powiedzenie, że wszystko jest zamknięte, byłoby absurdem. Nie wiem tego na sto procent. W zeszłym roku na ostatniej konferencji prasowej podczas tournée, kiedy już prawie wsiadaliśmy do samolotu powrotnego, dowiedziałem się, że zostanie mi jeden zawodnik mniej.

Kontuzja Vidala: Zawodnicy, których sprowadzamy, przechodzą testy medyczne. Do tej pory trafiali do nas młodzi piłkarze, ale Vidal jest starszy i jego sytuacja jest inna. Jego doświadczenie może nam pomóc.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Tacy gracze jak Paulinho, Vidal dają Barcelonie wszechstronność. Nie można mieć samych graczy kreatywnych.

@lukkobe: Dzieciom Fify nie wytłumaczysz. Powinien być Hazard, Pogba, De Bryune i Bog wie to jeszcze.

@Bogan: Edukowanie zbiorowe nigdy nie jest łatwe i nigdy nie przynosi efektów od razu :) . Jako mentorzy dajmy młodszym szansę szybciej dojrzeć:).
« Powrót do wszystkich komentarzy