Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Na Camp Nou przychodzi najmniej kibiców od dekady

 29 grudnia 2017, 11:45

 Julia Cicha

Źródło: El País

 55 komentarzy

Na Camp Nou, którego pojemność wynosi 99 354 osoby, przychodzi w tym sezonie średnio zaledwie 63 tysiące kibiców. Do statystyki nie wliczono meczu z 1 października rozegranego przy pustych trybunach. Wydaje się, że może być to najgorszy wynik Barcelony od dekady. Najwyższą frekwencję zanotowano w sezonie 2010/11 (79 tysięcy) i 2015/16 (78 700). W obecnej kampanii jedynie w Superpucharze Hiszpanii liczba kibiców na Camp Nou przekroczyła 80 tysięcy.

W niektórych spotkaniach, jak choćby tym z Deportivo, na stadionie pojawiło się zaledwie 50 tysięcy osób. 70 tysięcy przekroczono tylko w pojedynkach z Juventusem, Espanyolem i Málagą. Zarówno w poprzednim sezonie (77 tysięcy), jak i dwa lata temu wyniki te były o wiele lepsze. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Barça jest niekwestionowanym liderem w lidze, zakończyła fazę grupową Ligi Mistrzów na pierwszym miejscu i ma w swoim składzie najlepszego zawodnika świata, ale mimo to nie gromadzi na stadionie wielu kibiców. Godziny spotkań, niskie temperatury oraz obniżenie nastroju wśród kibiców po odejściu Neymara mogą być tego przyczyną. Warto zauważyć też, że Barcelona nie grała jeszcze u siebie z Realem, Atlético, Valencią i Villarrealem.

Jednak czynnikiem, który może być najbardziej decydujący, jest spadek liczby turystów w Barcelonie i Katalonii. W październiku region odwiedziło o 4,7% osób mniej. Jest to spowodowane sierpniowym zamachem terrorystycznym oraz niepokojem związanym z sytuacją polityczną. Coraz więcej socios zwalnia też swoje miejsca na poszczególne spotkania. Około 25 tysięcy biletów było zazwyczaj sprzedawanych turystom, których jest też zauważalnie mniej w sklepie i muzeum FC Barcelony. Zbiegło się to w czasie z decyzją zarządu klubu o budowie Espai Barca. Klub czeka na akceptację projektu przez władze miasta. Plan jest autorstwa firmy Nikken Sekkei, która związała się z b720 Fermin Vasquez po odejściu Joana Pascuala i Ramona Ausió.

Udostępnij:

Komentarze (55)

Gorące tematy