Ostateczny sprawdzian dla Vermaelena

Dariusz Maruszczak

19 grudnia 2017, 13:27

Sport

30 komentarzy
  • Dziennik Sport ogłasza, że spotkanie Barcelony z Realem Madryt będzie dla Thomasa Vermaelena ostatecznym sprawdzianem
  • Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie spodziewał się, że Belg wystąpi na Bernabéu
  • Barça straciła w tym sezonie tylko jednego gola z Vermaelenem na placu gry 

Zaledwie miesiąc temu wydawało się, że Vermaelen będzie mógł występować w Barcelonie tylko w Pucharze Króla i będzie jednym z kandydatów do opuszczenia klubu w zimowym okienku transferowym. W październiku Belg znów miał problemy zdrowotne i nikt nie pomyślałby wtedy, że mógłby zagrać w El Clásico w podstawowym składzie. A już na pewno nikt nie odważyłby się stwierdzić, że taka informacja nie będzie budziła większego niepokoju.

W tych okolicznościach gruntowna zmiana sytuacji Vermaelena była czymś niespodziewanym. Reprezentant Belgii wystąpił w sześciu meczach z rzędu w wyniku kontuzji Samuela Umtitiego i Javiera Mascherano. To bezprecedensowa sytuacja dla Vermaelena, którego w ostatnich latach nękały liczne kontuzje mięśniowe. Ostatnio sześć kolejnych spotkań rozegrał on na przełomie marca i kwietnia 2014 jeszcze w barwach Arsenalu.

Obecnie Vermaelen znów czuje się prawdziwym piłkarzem i przeżywa swoje najlepsze dni w barwach Barcelony. Teraz czeka go największe wyzwanie: pojedynek z Realem Madryt na Bernabéu, zdecydowanie najbardziej wymagające starcie tego sezonu. Mimo kłopotów Los Blancos wciąż mają jeden z najsilniejszych ataków na świecie. Nie wiadomo, czy zagra trio BBC, czy też Zinedine Zidane postawi na Isco lub Marco Asensio, ale siły ofensywnej Realu nigdy nie można bagatelizować.

W obecnej sytuacji bardzo aktualne wydają się słowa selekcjonera reprezentacji Belgii Roberto Martíneza, który chwalił Vermaelena za pośrednictwem Catalunya Radio. – Nie jest łatwo znaleźć takiego gracza. Ma wiele jakości w wyprowadzeniu piłki lewą nogą. Zazwyczaj tego typu zawodnicy nie są bardzo silnymi defensorami. Uważam jednak, że Vermaelen ma obie cechy, ponieważ jest obrońcą, który potrafi grać w kontakcie z rywalem, jest silny i agresywny w grze powietrznej.

W środowisku Vermaelena uważa się, że brak poważnych urazów i odpoczynek, który miał w ostatnim roku, pomogły zawodnikowi w dojściu do odpowiedniej formy. Jeśli wizyty na Ceramica i Mestalla pokazały prawdziwą formę Vermaelena, jest on gotowy na występ na Bernabéu. Sytuacja Mascherano, który jest bliski opuszczenia klubu, sprawia, że Belg jest faworytem do tego, aby stworzyć duet środkowych obrońców z Gerardem Piqué. Z Vermaelenem na murawie Barça straciła tylko jednego gola w tym sezonie. Jednak dopiero mecz z Realem będzie kluczowym sprawdzianem dla Belga.

REKLAMA

Poleć artykuł

Komentarze (30)

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Uwaga: Ze względu na ochronę prywatności, komentarze nie ładują się automatycznie. Kliknij przycisk poniżej, aby je wyświetlić.
Załaduj komentarze