W jakim kraju najwięcej kibiców udaje się na mecze rodzimej ligi?

Majerr

30 września 2016, 14:00

worldfootball.net

47 komentarzy

Ostatnie lata dobitnie pokazują, że to Hiszpanie rządzą w europejskim futbolu. Nie oznacza to jednak, że najwięcej kibiców przychodzi na stadion właśnie podczas meczów Primera División. Pod tym względem Primera División ustępuje dwóm innym mocarnym europejskim ligom.

Wielkim zaskoczeniem nie powinna być informacja dotycząca tego, że najwięcej kibiców chodzi na stadion podczas piłkarskich meczów rodzimej ligi w Niemczech. W sezonie 2015/16 Bundesliga mogła pochwalić się wynikiem na poziomie 43 300 kibiców na spotkanie. Za plecami, z dużym dystansem, Niemcy pozostawili Anglików (36 452). Na najniższym stopniu na podium uplasowała się hiszpańska Primera División z rezultatem 28 168 fanów.

Co ciekawe zaraz za podium znalazła się liga spoza Europy, a dokładniej mówiąc, meksykańska MLX (27 800). Tuż za nią uplasowała się Indian Super League (26 376), gdzie w ostatnich latach futbol mocno zyskuje na popularności. Ciężkie czasy przeżywa z kolei włoska Serie A, która zanotowała wynik na poziomie jedynie 22 644 kibiców na spotkanie. Dane te wyraźnie pokazują, że na Półwyspie Apenińskim potrzebne są poważne zmiany.

W ostatnich latach również Chińczycy wykazują coraz to większe zainteresowanie futbolem, stąd wysokie siódme w tym zestawieniu z rezultatem 21 892 widzów. Podobnie dzieje się w USA, gdzie w sezonie 2015/16 na trybunach zasiadało średnio 21 547 fanów. Francuski futbol krajowy znajduje się w dołku, czego dowodem jest fakt, że frekwencja na meczach Ligue 1 w zeszłym sezonie była bardzo rozczarowująca (20 976).

Jeżeli chodzi o zmiany względem sezonu 2014/15, zdecydowanie najbardziej zyskały ligi MLS oraz Chinese Super League. Zdecydowanie na plus wyszła także hiszpańska Primera División oraz Indian Super League. Włosi, Meksykanie i Anglicy także odnotowali lepsze wyniki niż rok wcześniej, choć różnice te nie były tak znaczące jak w przypadku wcześniej wspomnianych lig. Gorszy wynik, choć niewiele, zanotowała Bundesliga. Najgorzej wypadła francuska Ligue 1, która straciła wielu fanów.

Miejsce Liga Frekwencja w 2015/16 (tys.) Frekwencja 2014/15 (tys.)
1. Bundesliga 43,300 43,534
2. Premier League 36,452 36,176
3. Primera División 28,168 27,021
4. MLX 27,800 27,030
5. Indian Super League 26,376 25,371
6. Serie A 22,644 22,213
7. Chinese Super League 21,892 18,756
8. MLS 21,547 19,095
9. Ligue 1 20,976 22,215
REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Moim zdaniem powinien liczyć się % zapełnienia stadionu.

Ciekawe na którym miejscu jest Ekstraklasa.Pewnie daaaaaleko w tyle :-)

statystyki.. a u nas rząd jak cały czas dyma ludzi to i związki musiały powstać które kombinują. Polscy kibice mają do wyboru jedzenie kiełbaski przy meczu albo walka z prawem (de facto 90% praw teraz na ziemi ogranicza się do kary grzywny, po to są, by siorbać pieniądze) i cięzki klimat. Ile ekip próbowało coś zrobić? Nie dają sie ruchać i za to kary, jak nie zakazy to kluby robią problemy swoim kibicom(dziwić się jak nie wybiorą takiej drogi to ich związki pożrą i ponakładają kary za ... wie co). I nie damy się! Najlepsi kibice w Polsce i na bałkanach! Niestety systemowi bardzo umiejętnie udaje się dymać kluby więc i fanatyzm jak i klimat ultras zamiera ;(
A co do walki z prawem? Nie mowie o rozrobach, karają teraz za wszystko w Polsce, za wolność słowa, za hodowle ganji (naturalna roślina), wyrób bursztynów( nie wrzucaj żywicy do wody bo zbankrutujesz). To samo się tyczy stadionów, kiedyś były problemy, skończyły się bo kibice nie chcieli szkodzić kluboom. Co następne? Oprawy przeszkadzają, jak nie ma opraw to transparenty albo przyśpiewki kibiców.

Bez wchodzenia w news, byłem pewien, że to Bundesliga :)

Matematyka oddaje wszystko

Ciężko po takim zestawieniu jednoznacznie ocenić gdzie najwięcej ludzi chodzi na mecze. Fajnie jakby do tego zestawiono % zapełnienia stadionów - np. na taką Ipuruę wchodzi chyba nawet nie 10 tys. ludzi - nawet gdyby ten stadion był pełny co mecz i tak zaniża średnią. Dobrze też by było uwzględnić w takich badaniach np. wielkość poszczególnych miast, w których rozgrywane są mecze itd. Ogólnie ciekawe zestawienie, jednak pełnego obrazu nie da na pewno :)

Byłem na kilku meczach Bundesligi i muszę przyznać, że zawsze jest świetna atmosfera. Kibice często sobie dokuczają swoimi przyśpiewkami, które jednak nie są aż tak obraźliwe jak "Ole Ole Ola Ola Legia Warszawa to wiadomo co". Raz na meczu Eintrachtu siedziałem obok trybuny Stutgartu i rzucali w nas piwami. No i dodatkowo ceny nie są zbyt wygórowane, bo za 15-20 euro można pójść na mecz Bundesligi.

A ekstraklasa daleeeeeeeeeeko.
A to niby nasz sport narodowy.
No ale jak władze klubów, władze Państwowe (pislam) woli kiboli tolerować i w razie potrzeby mieć z nich pożytek na 11 Listopada przeciw władzy/opozycji (zależnie od sytuacji) to tak jest, że normalni nie chodzą, tylko grupa popaprańców.

Ja bym troszkę inaczej to obliczył, bo powinna być liczona procentowa ilość zapełnienia stadionu w stosunku do jego pojemności. Jeśli są ligi mające większość stadionów na max20-25tys. kibiców, a przychodzi prawie komplet to z tego rankingu wynika, że nie byliby w czołówce. Albo powinien być zmieniony tytuł artykułu na,,W jakim kraju najwięcej kibiców udaje się na mecze rodzimej ligi''
konto usunięte

powinni dawać % zapełnienie stadionu a nie średnią ilość osób na spotkanie...

a gdzie Ekstraklasa? xD