Socios zadowoleni ze sposobu funkcjonowania klubu

Majer

16 lipca 2016, 14:00

FCBarcelona.es/Własne

8 komentarzy

W tym tygodniu FC Barcelona opublikowała wyniki badania, które miało na celu zbadanie poziomu zadowolenia socios z działalności katalońskiego klubu.

W dniach 9-21 czerwca 2016 roku biuro Time Consultants przeprowadziło telefoniczną ankietę, dzięki której sprawdziło zadowolenie socios z różnych aspektów funkcjonowania klubu. Udział w badaniu wzięli jedynie ci socios, którzy ukończyli 16. rok życia. Zamieszkują oni na terenie Barcelony (43,6%), reszty miast prowincji Barcelona (43%), pozostałych regionów w Katalonii (9,5%) oraz całej Hiszpanii (3,9%). W sumie na pytania odpowiedziało 1000 socios, których średnia wieku wyniosła 50 lat i 2 miesiące. 75,1% ankietowanych to przedstawiciele płci męskiej, zaś pozostałe 24,9% to kobiety. Średnia długość rozmowy z jednym kibicem Blaugrany wyniosła 13 minut.

Badanie jest przeprowadzane co pół roku, począwszy od maja 2015 roku. Wówczas wyniki ankiety zostały dostarczone do kandydatów, którzy aspirowali do objęcia posady prezydenta FC Barcelony. Następnie zarząd klubu na czele z Josepem Marią Bartomeu wyraził chęć kontynuowania realizowania badania, a następnie jego upubliczniania.

Przechodząc do samych wyników tego badania, socios wystawili FC Barcelonie notę 7,8 w dziesięciopunktowej skali. Oznacza to, że większość kibiców Barçy jest zadowolona ze sposobu funkcjonowania klubu. Należy jednak zauważyć, że jest to najgorszy wynik spośród rezultatów wszystkich trzech przeprowadzonych jak dotąd badań.

Rok temu w maju socios ocenili działania klubu na 8, zaś w grudniu ubiegłego roku ocena ta była jeszcze wyższa, bo wyniosła aż 8,4. Pokazuje nam to, że wynik z tego miesiąca jest gorszy odpowiednio o 0,2 i 0,6 punktu od rezultatów osiąganych w poprzednich badaniach.

Należy zwrócić uwagę, że termin przeprowadzania ankiety zbiegł się w czasie z ogłoszeniem przez zarząd Barçy ugody z prokuraturą w sprawie Neymara, co wyraźnie wpłynęło na odczucia socios, szczególnie 13, 14 i 15 czerwca, gdy w mediach było głośno o całej sprawie.

Nie jest zaskoczeniem, że najlepiej oceniony został aspekt sportowy (8,5/10), ponieważ ten bazował głównie na wynikach osiąganych przez drużynę Luisa Enrique. Co ciekawe najwyżej ocenionymi aspektami zostały: zasięg międzynarodowy FC Barcelony (3,2/4) oraz generalny wizerunek klubu (3/4), a także zarządzanie w kwestii sportowej (3/4). Nieco słabiej oceniono sytuację ekonomiczną (2,6/4), a wyraźne niezadowolenie wśród socios wywołują konflikty wewnętrzne (2/4) oraz zewnętrzne (1,8/4).

Jeżeli chodzi o główne zmartwienia socios, to największą bolączkę wywołują problemy prawne klubu, w tym najbardziej słynne Neymargate. Łącznie aż 22,8% ankietowanych umieściło ten aspekt na pierwszym miejscu tej niechlubnej listy.

Zwracając uwagę na poszczególne sekcje w klubie, najlepszą ocenę otrzymał zespół Luisa Enrique (3,6/4). Następnie uplasowały się zespoły: hokeja na wrotkach (3,3/4), piłki ręcznej (3,2/4), futsalu (2,7/4), koszykówki (2,4/4), a następnie Barçy B (1,9/4).

Kibice zostali zapytani również o sposób, w jaki uczczona została pamięć zmarłego w tym roku Johana Cruyffa. Ankietowani wystawili w tym aspekcie ocenę 3,2/4. W kwestii obrony estelad przy okazji finału Pucharu Króla socios okazali średnie zadowolenie z działań klubu (2,7/4). Z kolei aż 74,8 % uznało współpracę z Nike za satysfakcjonującą.

Rosną natomiast nadzieje socios związane z Espai Barça. Podczas pierwszego badania projekt ten otrzymał ocenę 2,4/4. W grudniu było to 2,8/4, a teraz 3 punkty. Nowy projekt stadionu Barçy otrzymał wysokie 3,4/4, a nowego Palau Blaugrana - 3,3/4. Pokazuje to, że socios są bardzo pozytywnie nastawieni do obu projektów przedstawionych przez zarząd klubu.

Na sam koniec ankietowani zostali zapytani o Fundację FC Barcelony. Aż 86,7% z nich słyszało o tej organizacji, lecz zdecydowana większość (81,2%) nie ma zbyt dużego pojęcia o zakresie jej działalności, przez co poziom znajomości jej funkcjonowania to zaledwie 1,1/4 punktu.

Socios wystawili FC Barcelonie notę 7,8 w dziesięciopunktowej skali. Jesteśmy ciekawi, jak Wy ocenilibyście kataloński klub. Jesteście bardziej, a może mniej zadowoleni z tego, jak wygląda teraźniejszość i rysuje się przyszłość Barçy? Zachęcamy do udziału w dyskusji w komentarzach!

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Pod względem sportowym (mówię tylko o piłce) jest znakomicie. Niestety zarządzanie finansami czy negocjowanie umów sponsorskich powinno być o poziom wyżej. Najgorsze są błędy prawne, które kosztują klub pogorszenie wizerunku nie wspominając o czysto finansowych kosztach tych błędów. Jak nie przy transferach to przy sprzedaży gruntu. Może nie za czasów obecnej władzy ale beknąć i sypnąć groszem trzeba będzie. Ponad 40 melonów to sporo. Jednak dostrzegam więcej plusów i skupiam się na tym co widzę na zielonej murawie. Resztę może jakoś z czasem opanują.

to zdjęcie Camp Nou wygląda mega majestatycznie

A jak dla mnie 7,5-8. Trzeba jeszcze rozwiązać parę problemów i będzie dobrze. A wynik sportowy bardzo dobry, mam nadzieję że w tym sezonie powtorzymy mistrza krajowego i do tego LM. ;) Było by fajnie

W ankiecie brali udział SOCIS a nie SOCIOS :D

Jak dla mnie 8. Bywalo lepiej w klubie jednak aspekt sportowy jest na jednym z najwyszych poziomow. Tylko jakby Barca rozwiazala problemy z Neymargate oraz Messim to oceny socios pojda w gore.