Wybrano projekt nowego Camp Nou

Ola

9 marca 2016, 09:15

Sport

142 komentarze

Jury Espai Barça wybrało wczoraj jednogłośnie projekt nowego stadionu. Zwyciężyła propozycja grupy NIKKEN SEKKEI + Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes. Jury, tworzone przez pięciu członków klubu, trzech członków Kolegium Architektów Katalonii oraz jednego przedstawiciela miasta, podjęło decyzję po uprzednim przeanalizowaniu wszystkich propozycji.

Projekt zwycięskiego zespołu wyróżnia się tym, że jest „otwarty, elegancki, pogodny, ponadczasowy, śródziemnomorski i demokratyczny”. Charakteryzuje go również relacja z otoczeniem oraz fakt, że socios będą mogli korzystać z wolnych przestrzeni w każdym momencie. Propozycja zakłada subtelną oraz dobrze przemyślaną ingerencję w środowisko, aby ułatwić ruch, a także gwarantuje jasną i pewną budowę.

Przypominamy, że 5 czerwca ogłoszono konkurs na projekt nowego Camp Nou oraz nowego Palau Blaugrana, publikując jednocześnie wszelkie wymagania i kryteria, jakie muszą spełniać te obiekty. Konkurs został podzielony na dwie części. Pierwsza polegała na wstępnym zakwalifikowaniu różnych drużyn, bazując na tym, czy spełniają one kryteria. Zgłosiło się 45 ekip, 26 przedstawiło projekt stadionu, a 19 hali. Wszyscy projektanci musieli przedstawić referencje i udowodnić doświadczenie w podobnych projektach.

We wrześniu jury oraz komitet techniczny Espai Barça wybrał spośród 26 kandydatur stadionu osiem finałowych. Wszystkie drużyny były tworzone przez firmę zagraniczną oraz lokalną i miały za zadanie sporządzić swoje projekty, biorąc pod uwagę liczne wymagania.

Prezentacja projektu nowego Camp Nou odbędzie się w ciagu najbliższych tygodni. Makieta Espai Barça, która znajduje się w Sali Paryskiej, zostanie uzupełniona o zwycięski projekt nowego Camp Nou. Dzięki temu socios i kibice będą mogli bliżej zapoznać się z konstrukcją.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Niszczenie tradycji + zadłużanie na dekady to potrafią tylko "katarskie pachołki".

@WiernyCules FCB: jakie niszczenie tradycji ... wyobraź sobie że Camp Nou wcale nie jest pierwszym stadionem Barcy ... to chyba normalne że stadion trzeba modernizować

@WiernyCules FCB: Jakie zadłużenie na dekady. Nie rozumiem ludzi którzy się wypowiadają a w klubowy skarbiec nawet nie zaglądnęli. Nikt z nas nie wie ile, za co, za czyje więc nie pochłaniajmy energii na dysputę.

@DanielVeB: To żeś dowalil z tym niszczeniem tradycji "znafco "

@syngoku1: Poczytaj katalońskie felietony o finansach Barcy po wybudowaniu Camp Nou wtedy zrozumiesz.

@DanielVeB: Koszulki z reklamą komercyjną, likwidacja historycznych sekcji amatorskich i obcinanie budżetów pozostałych (oprócz piłkarskiej), niszczenie modelu La Masii ( jego wyniki widzimy),odwracanie się od katalońskiej historii i tradycji i kultury, brak szacunku dla legend (min.Cruyff,Masip,Rodriguez,Munoz, Mari Paz i innych) no i co związane z artykułem sponsor tytularny stadionu.....z pewnością katarski który wspiera łamanie praw człowieka w katarze i popiera największą organizację terrorystyczną dokonującą masowej eksterminacji, ludobójstwa ludzi na Bilskim Wschodzie w sposób barbarzyński ,nieludzki nie godny nawet hien.
Modernizacja tak ale nie za taką kasę i nie w taki potajemny sposób co jest policzkiem wobec socios i ich praw a także wbrew tradycji i zasad FCB. Dlatego jestem za projektem SIR Normana Fostera choć nie aktualnym już ale był najlepszy i najtańszy.
« Powrót do wszystkich komentarzy