Okiem kibica. „Messi znowu człapał”

pax

10 października 2015, 17:57

82 komentarze

Tekst powstał kilka tygodni przed kontuzją Leo, jednak z pewnością po jej wyleczeniu ponownie będzie znów aktualny.

Kolejny raz forum dało mi asumpt do napisania kilku zdań. Tym razem poruszyła mnie kwestia zarzucanego Leo braku zaangażowania na boisku. By zrozumieć genezę owego „człapania”, należy się cofnąć do serii kontuzji mięśni dwugłowych z 2006 i 2013r., poznać budowę jego włókien mięśniowych, proces spalania przez nie energii oraz opinie lekarzy i trenerów.

Za Franka Rijkarda Lionel zaistniał w dorosłej piłce i wielu z nas (również ja) tęskni za tamtym Messim - z długimi włosami i młodzieńczym uśmiechem biegającym do każdej piłki na prawym skrzydle. Cały świat zadziwił żywioł, jaki pokazywał debiutujący na europejskich boiskach Leo. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że tamten Messi już nie wróci. Już nigdy – bo nie może.

Właśnie za Rijkarda widzieliśmy przecież dwa oblicza Leo Messiego. Pierwsze to to z meczu o Puchar Króla z Getafe, gdy na pełnej prędkości mijał zawodników (jak Alberto Tomba tyczki na stoku), strzelając historyczną bramkę. Drugie - gdy ze łzami w oczach po naderwaniu mięśnia dwugłowego uda schodził z murawy w meczu z Chelsea, a następnie przesiadywał tygodnie na trybunach.

Anatomia i budowa mięśni Leo jest wprost stworzona do pokonywania granic szybkości na boisku. Badania komputerowe wykazały, że Messi biega szybciej na 15 metrach od każdego innego zawodnika Barcelony. Sam styl biegania przybliża go do najlepszych sprinterów świata. W trakcie sprintu osiąga wynik 4,4 kroku na sekundę. Dla przykładu Asafa Powell pobijając rekord świata na 100 metrów (9,74) stawiał stopę na ziemi jedynie co 4,2 sekundy (dane za: F.Traini, Messi. Wieczny zwycięzca). Im więcej jest kontaktów stopy z ziemią, tym bieg jest szybszy.

Te partie mięśni, które są właśnie od tego – czyli mięśnie dwugłowe (i czterogłowe) ud - u Leo mają specjalną budowę. Ojciec Leo, Jorge Messi, po kontuzji mięśniowej syna mówił: „Mnie [lekarze] powiedzieli, że jego masa mięśniowa złożona jest z miocytów, jakie mają sprinterzy. To one nadają mu szybkość, ale ryzyko urazu jest znaczne. Tak czy inaczej, Leo doskonale zdaje sobie sprawę, że musi o siebie dbać i to bardzo”.

Lekarzom zapewne chodziło o miocyty typu IIB, które są charakterystyczne właśnie dla sprinterów, w odróżnieniu od miocytów typu I, które posiadają długodystansowcy. Mówimy wtedy o włóknach szybko- i wolnokurczliwych. Każdy człowiek posiada zarówno jeden jak i drugi ich rodzaj, różnica polega jedynie na proporcjach. Typ I przeważa w tzw. mięśniach czerwonych ze względu na dużą zawartość mioglobiny. Zachodzi w nich metabolizm tlenowy (jeden z systemów energetycznych), z szybkim dostarczaniem tlenu do komórek, w wyniku czego mięśnie zdolne są do długotrwałych skurczów bez oznak zmęczenia. Proces tlenowy z jednej strony spowalnia proces wytwarzania energii, z drugiej zwiększa 19-krotnie efektywność jej wytwarzania. Mięśnie Messiego wyposażone są głównie w miocyty typu IIB przystosowane do silnych, ale krótkotrwałych skurczów. Typ IIB głównie wykorzystuje pozostałe dwa z trzech systemów energetycznych - ATP-PC i glikolizę beztlenową. Przy tak ekstremalnym wysiłku jak „zryw sprinterski” energia jest natychmiast uwalniana za pomocą cząstek energetycznych ATP-PC (adenozynotrifosforan i fosfokreatyna), choć ich zasoby w mięśniach są bardzo małe. Następnie spalany jest glikogen mięśniowy.

Beztlenowa glikoliza wykorzystuje glukozę z glikogenu mięśniowego, która szybko przekształca się w ATP i kwas mlekowy. Każda cząsteczka glukozy tworzy w warunkach beztlenowych tylko dwie cząsteczki energetyczne ATP (w warunkach tlenowych aż 38). Z tego powodu częsty i długotrwały ekstremalny wysiłek fizyczny przy dłuższym stosowaniu bardziej szkodzi niż daje wymierne efekty. Zasoby glikogenu w mięśniach są dość duże, ale zwiększona ilość kwasu mlekowego uniemożliwia kurczliwość mięśni, co powoduje, że zawodnik szybko się męczy. Kontynuowanie ekstremalnego wysiłku prowadzi do mikrouszkodzeń.

Przez lata najwięcej biegającym zawodnikiem Barcelony był Xavi, który co mecz pokonywał odległość 12-14 kilometrów. Dla porównania, Messi przemierzał 6-9 kilometrów, lecz gdyby sprawdzić bilans energetyczny, wyniki byłyby co najmniej porównywalne. To tak jak ze spalaniem paliwa w samochodach. Jadąc cały czas prędkością 90km/h zajedzie się dalej, niż poruszając się z prędkością 30km/h, co pewien czas przyspieszając do 160km/h, a tak to wygląda u Messiego.

Sprinterzy, których proces treningowy jest zupełnie inny, w trakcie zawodów mistrzowskich zmuszeni są maksymalnie do 4-6 startów z bloków. Leo w ciągu spotkania kilkanaście razy gwałtownie rusza do pilki lub z piłką, zmienia kierunek, zwalnia i przyspiesza. Jego mięśnie wykonują gigantyczna pracę w ciągu kilkunastu sekund, jednak po każdym rajdzie muszą się regenerować, to jest konieczność. Ich zbytnie obciążenie grozi naderwaniem, a nawet ich zerwaniem.

W przypadku Leo kontuzje mięśniowe, a szczególnie mięśni dwugłowych ud, były głównym powodem jego absencji w rozgrywkach. Crack Barcelony z obiciami i krwiakami, z blokadami przeciwbólowymi grywał wielokrotnie. Jednak przy kontuzjach mięśnia „diabła”, bo tak potocznie nazywany jest mięsień dwugłowy, po niewłaściwej rehabilitacji i zbyt wczesnym zielonym świetle na grę od lekarzy, kontuzja się odnawiała, a nawet pogłębiała. Po meczu z Chelsea, gdy kontuzja (4-5 centymetrowa rana w mięśniu) wydawała się zaleczona, doszło do jej nawrotu. Z prognozowanej miesięcznej przerwy skończyło się na prawie 80 dniach i opuszczeniu finału Ligi Mistrzów. Jeszcze gorzej sprawa się miała w 2013 roku, gdy 2 kwietnia w meczu z PSG Leo doznał kontuzji mięśnia dwugłowego prawej nogi. Co się dzieje dalej? Po miesiącu - kolejna kontuzja mięśnia w spotkaniu z Atlético Madryt (12 maja), jeszcze jedna w meczu z tym samym przeciwnikiem w Superpucharze 21 sierpnia, kolejna 28 września w meczu z Almeríą i następna 10 listopada z Betisem. Łącznie od kontuzji z PSG do meczu z Getafe w Copa del Rey 16 stycznia 2014 roku, gdzie po dłuższym okresie zagrał całe spotkanie, Barcelona grała 42 mecze. Messi wystąpił tylko w 12 w pełnym wymiarze minut – 19 opuścił, a w 11 wchodził w drugiej połowie lub był zmieniany przed końcem spotkania.

Na symboliczne względem całej eksploatacji Geniusza z Rosario na boisku zasługują słowa Tito Vilanovy po majowym spotkaniu właśnie z Atlético: „Leo zszedł, ponieważ od tygodni odczuwał ból w miejscu kontuzji. Znów poczuł coś dziwnego. Jutro zostanie poddany badaniom i zobaczymy, czy wyleczenie jest kwestią dni czy tygodni. Nie jest nam łatwo obchodzić się z kontuzją Leo. Problem polega na tym, że nigdy tak do końca nie czuł się dobrze i wystawialiśmy go do składu bądź nie, w zależności od tego, jak czuł się w danym momencie”. Wydaje się, że momentami Messi był wykorzystywany ponad swoje możliwości, grywał nie dlatego, że pozwalało mu na to zdrowie, ale dlatego, że drużyna go potrzebowała. Oczywiście to w dużej mierze dywagacja, ale jeżeli pamiętamy właśnie sezon 2013/14 i jego kontuzję z PSG, a następnie bezsensowne powołanie na mecz z Bayernem, prawdopodobnie tak to wyglądało.

Luiz Til (lekarz Barcelony) wyjaśniał cechy kontuzji mięśniowej Messiego - „Jest to uraz spotykany u sprinterów lub zawodników, którzy gwałtownie startują lub zmieniają rytm”. Podobnie wypowiada się dr Diego Collado, chirurg specjalista z Centrum Medycznego Teknon, który tłumaczy, że „kontuzja włókien, przykładowo w mięśniu dwugłowym uda, powstaje poprzez nadmierne obciążenie mięśnia, np.: podczas ostrych wejść, przyśpieszania i nagłego zwalniania. Kiedy mięsień przekracza granice swojej elastyczności, dochodzi do uszkodzenia włókien”. Czy to nie brzmi jak opis gry Leo?

Kontuzje mięśni dwugłowych należą do przewlekłych, jak również może dochodzić do nich chronicznie. Włókna mięśniowe zostają przerwane i konieczna jest ich odbudowa. Występują wtedy mikrouszkodzenia miofibryli (włókien mięśniowych) i powstaje stan zapalny. Najbardziej podatnym na uszkodzenia miejscem jest przejście mięśnia w ścięgno, gdzie tkanka charakteryzuje się mniejszą elastycznością. Dochodzi do niego najczęściej w skurczu ekscentrycznym, w którym generowana jest największa energia. Tenże skurcz wywołuje największe napięcie mięśni, gdyż ich przyczepy oddalają się od siebie. Najsilniejsze obciążenie mięśni dwugłowych następuje podczas drugiej części fazy wymachu, czyli gdy kończyna zaczyna się znajdować przed nami i trzeba ją przystopować. Jest to moment krytyczny dla mięśni „diabła” i właśnie w tym momencie najczęściej dochodzi do urazu. Można powiedzieć, że mięsień dwugłowy jest hamulcem dla mięśnia czworogłowego uda – najcięższego i jednego z największych w ciele człowieka, dodatkowo rozbudowanego u piłkarzy, dzięki któremu może on ze sporą siłą uderzyć piłkę lub dokonać nagłego zrywu. Jednak kiedy kończyna musi powrócić do stanu poprzedniego, potrzeba na to gigantycznej pracy omawianych mięśni dwugłowych, umieszczonych w tylnej części ud.Odkładając na bok długie na 20-30 metrów rajdy na bramkę, zauważmy w jaki sposób Leo uwalnia się od przeciwników w środkowej strefie boiska. Już w tym sektorze Leo zawsze gra przeciwko 2-3 przeciwnikom. Akcja rozpoczyna się na prawej stronie, gdzie balansem ciała mija jednego zawodnika, a następnie, ścinając do środka, uruchamia mięśnie „diabła” i na pełnej prędkości, na 6-7 metrach zostawia rywali 2-3 metry za sobą. Ustawia sobie wtedy piłkę na lewą nogę i z dokładnością co do centymetra zagrywa piłkę na lewe skrzydło do wychodzącego Alby lub Mathieu. Nikt inny w ten sposób nie uwalnia się od przeciwników bazując na balansie, dryblingu i szybkości. Tego rodzaju mini-sprinty są prawie niezauważalne, gdyż odbywają się na krótkich odległościach, ale dla obciążenia mięśnia ważny jest sam moment zrywu i te kilka kroków.

Z wyniszczającego mięśnie stylu gry Messiego zdawali sobie sprawę poszczególni trenerzy. Frank Rijkard jako pierwszy zauważył zależność pomiędzy intensywną eksploatacją mięśni przez Leo a ich kontuzjami. Holender mówił: „Najważniejszą rzeczą w trenowaniu Leo było nauczenie go, by się oszczędzał. Trzeba było mu powtarzać, by kilka razy zagrał piłkę, a potem przez chwilę odpoczął, przyoszczędził siły, by znów móc zrobić coś spektakularnego. […] Dzięki temu, że zaczął się oszczędzać, mógł rozegrać więcej spotkań i zapewnić sobie więcej okazji strzeleckich”. W wywiadzie udzielonym do książki „Uwierz w siebie” mówił, czego Messi nie powinien robić: „Jedyne czego nie może, to bezużytecznie się eksploatować, nie rozkładać równomiernie swoich sił i nie robić różnicy”.

Kolejny trener po Rijkardzie, Guardiola, również zwracał uwagę na przeciążenie mięśni Leo. Ustalono specjalną dietę, zmieniono plan dnia. Messi przyjeżdżał prawie godzinę wcześniej na trening i wyjeżdżał pół godziny później niż pozostali zawodnicy, po wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mających wzmocnić jego mięśnie dwugłowe. Nad wszystkim czuwał Juanjo Brau - klubowy fizjoterapeuta.

Pep, podobnie jak Frank, ograniczył aktywność boiskową Leo, który zmniejszył liczbę swoich sprintów, musząc kalkulować sensowność startu do piłki. Guardiola w przypadku Leo zastosował tzw. podwójny rytm - po każdym sprincie Leo miał dać swoim mięśniom czas na odpoczynek. Dzisiaj nie jest ważne czy to, że Leo dozuje siły na boisku, jest efektem zaleceń lekarzy, trenera czy własnej odpowiedzialności Messiego. Robi to, bo musi, a nie dlatego, że nie chce mu się biegać.

Znakiem rozpoznawczym Leo są jego rajdy, mijanie przeciwników w maksymalnej szybkości z piłką u nogi. Mimo iż jest potrajany przez obrońców, on i tak znajduje rozwiązanie. Może jednak czasem zbyt dużo od niego wymagamy, może uwierzyliśmy w słowa Piqué, że Messi jest kosmitą lub uważamy go za niezniszczalnego bohatera z Avengers. Barcelona z La Pulgą, który nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego kontuzją jest skazana na sukces. Czy pogoń za nim może usprawiedliwiać eksploatację zawodnika do granic wytrzymałości? A tłumaczyć niedorzeczne zarzuty boiskowego lenistwa? Obecnie Leo leczy kontuzję naderwania więzadła pobocznego przyśrodkowego w kolanie. Wcześniej jednak trzeci kapitan drużyny z Camp Nou i pierwszy Albicelestes grał już prawie 50 spotkań z rzędu, nie opuszczając ani jednego w klubie i reprezentacji. Wystarczy spojrzeć, że najgorszy sezon Blaugrany od lat (2013/14) pokrywa się z sezonem, w którym Leo opuścił największą liczbę spotkań z powodu kontuzji. Zgodzę się, że przestoje w grze Argentyńczyka czasem mogą irytować. Jednak Messi jest tym, który robi różnicę, a wspomniany przestój w grze wykorzystuje właśnie po to, aby tę różnicę za chwilę zrobić. Gdy widzę go ośmieszającego Boatenga, jego bramkę z finału Pucharu Króla czy rajd w meczu z Athletikiem z pierwszej kolejki na kilka chwil przed zakończeniem spotkania, to nie przeszkadza mi, że przed chwilą przez kilka minut przechadzał się po boisku oszczędzając siły i kumulując energię. Jeśli dzięki temu wnosi do gry to, co wnosi - niech nam tak człapie przez kolejne lata.

Zachęcam o obejrzenia specjalnie przygotowanego pod ten felieton filmiku przez Tommy PL

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

btw tak mi przyszło do głowy że na końcu pax mogłeś dodać jeszcze "lepiej mądrze człapać niż głupio biegać".jeden start, jedno przyspieszenie, jedno dotknięcie, wystarczy żeby zrobił różnicę.jak nadal będzie sprawiał tą różnicę w ten sposób, jak dla mnie może człapać sobie cały mecz ;)

fajne wszystko objaśnione, bo nie sądziłem żeby przypadkiem była kolejna kontuzja mięśnia a zbyt mało miałem wiedzy w tym temacie ażeby skojarzyć kontuzje mięśni Leo z jego stylem gry.Ciekawe
zastanawia mnie tylko to czy cały artykuł został napisany ku tym którzy twierdzili że sobie "człapał" podczas przegranych meczy ażeby zamknąć im definitywnie bezmyślne jadaczki bo przedstawienie sprawy z tej strony biologicznej bardzo dobrze koresponduje dla mnie i wyjaśnia tak częste kontuje mięśni i owe tajemnicze człapanie, znawcom brakło kontrargumentów.świetne, łapka w górę

Przydatny artykuł.

Pax gościu wielkie brawa, wszystkiem artykuły z tego cyklu były dużo łatwiejsze tematycznie i poruszały sprawy proste ale ten artykuł jest kongenialny!

Świetny artykuł, wykonujesz niesamowicie pozytywną robotę dla tego portalu Pax.

Co do tego, co napisałeś. Ten zacny felieton otwiera oczy na owe człapanie, można by rzec, iż jest to przełomowa teza, bardzo wiarygodna zresztą. Czytałem to, co nam miałeś do przekazania ze zdziwieniem i atencją. Czekam na kolejne dzieło wychodzącego spod Twojego pióra.

Bardzo dobry i mega potrzebny artykuł. Mam nadzieję, że po jego przeczytaniu kibice trochę inaczej spojrzą na owe człapanie Leo i nie będzie wiecznego czepiania się.
Dzięki pax za możliwość współpracy.
Pozdrawiam, gratuluję pomysłu i końcowego efektu :)

Pax,szacunek za ten tekst.Ale czy myślisz,że to coś zmieni w świadomości tych,dla których Leo "człapie"?

Dzięki wielkie za ten artykuł. Wszystko świetnie opisane.

Niewątpliwie jeden z najlepszych artykułów jakie się tu ukazały od momentu, gdy śledzę tę stronę (czyli od niespełna 3 lat). Bardzo dobrze napisany tekst dowodzący tezy, z którą się zgadzam, poparty głęboką analizą procesów biomechanicznych zachodzących w ludzkim ciele.
Gratuluję talentu i włożonej pracy!

Świetny artykuł, gratulacje. Zauważyłem dwa błędy na które chcę zwrócić uwagę.

1. Asafa Powel na pewno częściej stawiał stopę na tartanie niż co 4,2 sekundy, w przeciwnym razie oznaczałoby to, że potrzebował 3 kroków do pokonania 100 metrów.
2. Leo z całą pewnością jest drugim kapitanem Azulgrany.

Gratuluję jeszcze raz i czekam na kolejne teksty.
konto usunięte

Świetny artykuł, opisujący w pełni "przypadłość" Messiego i nie tylko.

Teraz wiadomo , czemu Messi tak człapie i nie angażuje się w grę defensywną . Filmik jest świetny , wszystko na nim widać , nikt nie potrawi tak grać , tak dryblować jak Messi . Nikt tak nie umie i nikt tak pewnie nie będzie umiał . Czysty geniusz .

Na tytuł dałem się złapać. Już myślałem, że znowu będzie się ktoś czepiał Messiego, że nie biega i takie tam. Jak zobaczyłem, że napisał to pax to myślę sobie, że coś tu nie gra i potem patrze, że jest cudzysłów ;)

Pod artykułem Paxa brakuje mi komentarzy redakcji, bo jeśli redakcja daje jakiś artykuł to my userzy go komentujemy:) I tu w artykułach ,,okiem kibica'' powinny być komentarze pracowników fcbarca.com, w sumie bardzo mnie ciekawi co ma do powiedzenia redakcja na temat artykułu, który swoją drogą jest naprawdę górnych lotów:) Częstsze udzielanie się redakcji na forum to dobra okazja do jakiejś sensowniejszej polemiki:) Komentarz typu ,,świetny artykuł'' to dla mnie nie komentarz:p
P.S.
Niech was nie zwiedzie avatar Paxa, że to jakiś stary dziadek z lat Gampera:p
Miałem okazję poznać go osobiście podczas wyjazdu na mecz do Barcy i gość trzyma się całkiem nieźle;-)

Świetny artykuł, pełen profesjonalizm, chylę czoła.

Tekst w punkt. Otwiera oczy, a to w publicystyce, być może najważniejsze. Aż dziw bierze, że ktoś napisał o tym dopiero teraz. Wiem Pax, że Ty raczej jesteś z tych długodystansowców i udzielasz się stale, systematycznie, ale to to był zryw w stylu Leo. Zrobiłeś różnicę. Zapamiętamy to zagranie. Możesz teraz trochę podreptać.

Pax, artykuł na miarę " przy cantales mówią " ☺

Taki normalny dystans Messiego w 90 minutowym meczu to gdzieś tak 8,5 (do 9) kilometrów. Przez ten czas zdąży zrobić praktycznie wszystko :D

Bardzo dobry artykuł fajnie ukazujący całą sytuację Leo. Co jak co ale brakuje mi powiem Wam tego Messiego w długich włosach ;)

Nie da się po 2 miesięcznej kontuzji wrócić i od razu grać na 100%. Musi być wprowadzany stopniowo ( pamiętamy co się stało w 2013 kiedy chcieli szybko go wprowadzić... Next kontuzja ) Prawdziwego Messiego zobaczymy od nowego roku, kiedy mięsie nabiorą siły i elastyczności i wtedy nabiorą pełnią siłę, nie wcześniej, i tego jestem pewny na 100%

Wiadome, Messi grając na 50% jest lepszy niż 90% piłkarzy lecz Bóg Messi musi być w 100% przygotowany fizycznie aby pokazać pełnie nieskazitelnego talentu.

Naprawdę ten tekst jest świetny i o dziwo rzadko trafia się na ten temat.

Messi wracaj jak najszybciej
konto usunięte

Wierzę, że powrót Leo będzie nie tylko powrotem Boga, ale także całej wielkiej Barcelony! Dzięki pax, najbardziej wartościowy użytkowniku!

Dobry trunek za ten tekst się należy, kawał świetnej roboty! Tak dokładnie chyba jeszcze nikt tutaj nie poruszył tego problemu i chwała Ci za to. Przeczytane jednym tchem ;)

Dziękuję za miłe komentarze odnośnie tekstu. Mam nadzieję, że dał on możliwość innego spojrzenia na sposób poruszania się Leo na boisku. Jeśli ktoś czytał wszystkie biografie Leo to wie jak chłop miał pod górkę w swojej karierze. Historia piłki nożnej to też zawodnicy którzy nie byli aktywni przez większość spotkań, którzy dobijali piłki z najbliższej odległości, często do pustych bramek jak Van Nistelrooy czy Inzaghi a byli nazywani geniuszami, łowcami bramek, lisami pola karnego. Natomiast Leo mimo nieosiągalnych statystyk bywał oskarżany o człapanie i brak chęci do gry, oszczędzania się na mistrzostwa itd... Dlatego jak czasem nam się wydaje, że Leo jest zbyt mało aktywny na boisku, to popatrzmy na te momenty w których aktywny jest, bo w nich tworzy historię.
Przy okazji chciałbym podziękować: Tommy PL – za filmik do felietonu, Endlessowi za korektę i Korbelowi za konsultację.

Pisałem wielokrotnie na tej stronie, że Messi poprzez swoje rajdy zużywa ogromne ilości energii w krótkim czasie, dlatego logiczne jest, że potem musi odpocząć (a nie np. wracać do obrony, jak tu co poniektórzy sugerowali). Wiadomo, że teraz hejt trochę przycichł, bo Leo ma za sobą spektakularny sezon, ale pewnie wróci gdy Argentyńczyk będzie w dołku formy. Cieszę się, że ktoś potrafił naukowo i z biologiczno-fizjologicznego punktu widzenia uzasadnić, dlaczego ten niesamowity piłkarz gra tak, a nie inaczej. Będzie się czym podeprzeć za jakiś czas :) gratulacje i oby więcej takich tekstów!
"..stawiał stopę na ziemi jedynie co 4,2 sekundy.." czy 4.2 razy stawiał stopę na sekundę? Tak to by z 2 kroki zrobił przez cały bieg...

Aż ciarki mi przeszły oglądając filmik. I nawet prawie się wzruszylem ;-)

Lepiej mądrze czlapac niz glupio biegac.

Po przeczytaniu tego artykułu już nie będę się wkurzał na Messiego dlaczego nie biega tyle co wcześniej.

Artykuł dobrze napisany tłumaczy prawie wszystko, ale nie tłumaczy jednego - u licha skoro Messi czuje dyskomfort, to nie może powiedzieć "Trenerze, czuję się źle, wolałbym nie grać"? Czy on nie ma instynktu samozachowawczego?

Kapitalne video. Dobry tekst.
Nasz Leo to walczak i wierzę że po kontuzji wróci silniejszy.
(strasznie zirytowal mnie Ramos i jego wejścia, ale tak czasem mają Ci słabi psychicznie)
Forca Leo

Trudno sie nie zgodzic z tym tekstem, jednak odnoszac sie do poprzednich sezonow to nie do konca... Messi nie stosowal pressingu, pilka przelatywala obok niego a on stal, pilkarze biegali obok niego a on nawet sie nie ruszal. Widok Busquetsa ktory biegnie w strone bramkarza w celu zalozenia pressingu po prostu rozrywal mnie w srodku, kiedy Leo 40 m blizej do bramkarza po prostu stal i sie przygladal jak jego kolega biegnie zamiast ustawic sie w swojej strefie. Tak bylo w sezonie 2012/2013 i 2013/2014.

W ostatnim sezonie skonczylo sie czlapanie i skonczylo sie nasze niepowodzenie potrojna korona to efekt bardzo dobrego pressingu.
A tutaj jest to udokumentowane : https://www.youtube.com/watch?v=sFpgrDD3vhA
konto usunięte

Pax,

ten artykuł jest świetny :D
Zebrałeś dużo informacji, opisałeś to tak, że ciekawie się to czyta i zastosowałeś bardzo fajne porównanie. :D
Czekam na więcej Twoich prac. :)

Bywaly momenty, w ktorych sposob poruszania sie po boisku Leo irytowal. Jednak ten tekst dal sporo do myslenia. Nie bralem wgl pod uwage ze istnieje taka przyczyna momentow w ktorych Leo "odpuszcza".

Dlatego niech nasz Mistrzunio wszech czasow sie nie spieszy, niech spokojnie wyleczy sie z kontuzji i wroci na boisko, bez zadnych oznak nacisku aby rehabilitacja przebiegła pomyslnie :) PS. Szczerze mowiac to juz sie stesknilem za jego gra, on uzaleznia jak narkotyk :)

Bardzo ciekawy tekst, świetnie wyjaśniony, nawet taki laik w tej dziedzinie jak ja zrozumiał o co w tym "człapaniu" chodzi.A co do filmiku, to właśnie tego się obawiam w najbliższych GD co zostało w nim ukazane. Mierdom często wyłącza się myślenie w tych małych móżdżkach i z premedytacją faulują rywali. Oby Leo w GD był nie do zatrzymania na żaden - zgodny czy niezgodny z przepisami sposób

Wiele słów można nie zrozumieć ale sens artykułu jak najbardziej. Świetnie obrazuje gre Lio i nie tylko, ponieważ także można się sporo nauczyć i wyciągnąć wnioski.

"Przez lata najwięcej biegającym zawodnikiem Barcelony był Xavi, który co mecz pokonywał odległość 12-14 kilometrów. Dla porównania, Messi przemierzał 6-9 kilometrów, lecz gdyby sprawdzić bilans energetyczny, wyniki byłyby co najmniej porównywalne. To tak jak ze spalaniem paliwa w samochodach. Jadąc cały czas prędkością 90km/h zajedzie się dalej, niż poruszając się z prędkością 30km/h, co pewien czas przyspieszając do 160km/h, a tak to wygląda u Messiego." - No tak mi się ten wycinek spodobał... Idealane podsumowanie.

Świetnie się czyta takie artykuły, filmik też bardzo fajny!
Drobna literówka się wkradła, bo powinno być "adenozynotrisforan", a nie "adenozyntrifosforan". Pod koniec szóstego akapitu.

Ciarki miałem jak to oglądałem Messi jednak nie ma łatwego życia

Tytuł mylący. Ale po przeczytaniu artykułu każdy zrozumie że w przypadku Leo lepiej mądrze stać niż głupio biegać. Messi "człapie" od kilku lat, a spora część ludzi dostrzega to tylko wtedy kiedy przegrywamy.

morał jest prosty przy wygranym meczu schodzi w 60 minucie, a co jakiś czas mecz z burakami odpuszcza i tyle

Świetny i naprawdę ciekawy tekst, Pax. Niektórzy nie zdają sobie sprawy ile wysiłku wkłada Leo na rajdy i asysty a po przegranym meczu obwinia się właśnie jego bo miał najmniejszą cyfrę w km. Ale też nie jest tak, że Messi nie pomaga w ogóle w defensywie, wiele razy zwłaszcza w poprzednim sezonie dziwił jego widok wracającego się i odbierającego piłkę.

Takie sytuacje pokazują, że jednak jest człowiekiem, bo jak jest zdrowy i gra na swoim poziomie to zdecydowanie przeobraża się w kosmitę.