FIFA wyrzuca Patrice'a z La Masíi

Łukasz Lewtak

7 września 2015, 09:25

Mundo Deportivo

116 komentarzy

FIFA przeszła na kolejny poziom prześladowania dziewięciu zawodników Barçy, nieuprawnionych do gry od lutego 2013 roku. Najpierw organizacja zaboroniła im występów w meczach, a teraz zakazała także trenowania w Sant Joan Despí i mieszkania w La Masíi.

Taki komunikat otrzymał 16-letni napastnik Patrice Sousia, który jeszcze do niedawna trenował z juvenilem B Quique Álvareza. Jordi Roura i kierownik cantery Josep Lorca musieli przekazać zawodnikowi, że nie może już ćwiczyć z kolegami i musi opuścić La Masíę.

Patrice jest jednym z najbardziej lubianych piłkarzy kategorii młodzieżowych. Zawodnicy juvenilu B podarowali mu koszulkę Barçy z numerem 9 i jego nazwiskiem. Jeszcze większą pomocą wykazali się matka i brat Aleksa Collado, Susana i Jonathan. Patrice zamieszka w ich domu i będzie mógł trenować z obecnym zespołem Jonathana, grającym w Tercera División Prat.

Na razie Barça nadal będzie opłacać Patrice'owi naukę i przekazywać mu pieniądze na podstawowe wydatki, aby odzyskać zawodnika, gdy ten skończy 18 lat, czyli po 18 stycznia 2017. Patrice jest szybkim i bramkostrzelnym środkowym napastnikiem. Trafił do La Masíi w trakcie trwania sezonu 2012/13 z Fundacji Eto'o i w swoim pierwszym roku w stolicy Katalonii wygrał División de Honor z infantilem A trenowanym przez Denisa Silvę. W ostatnich dwóch sezonach Patrice nie mógł już grać w piłkę.

Decyzja FIFA wpłynęła także na Amerykanina Bena Ledermana, środkowego pomocnika cadete A Franca Artigi. Jego rodzice, w przeciwieństwie do najbliższych Patrice'a, przeprowadzili się z Kalifornii do Barcelony. Ojciec zawodnika Danny ostro skrytykował FIFA w przeprowadzonej w poprzednim tygodniu rozmowie dla New York Times. - FIFA zabija mojego syna. Rozumiem, że ten przepis miał na celu ochronę dzieci w przypadku ich oddalenia się od rodzin, jednak my postanowiliśmy razem przeprowadzić się do Barcelony. Dlaczego FIFA mówi nam, gdzie mamy mieszkać, jeśli chcemy, aby nasz syn grał w piłkę? - powiedział Danny Lederman.

Z dziewięciu zawodników, którzy stracili uprawnienia do gry w lutym 2013 roku, w Barcelonie zostali tylko Francuz Theo Chendri z juvenilu A i Koreańczycy Paik, Lee i Jang. Bobby odszedł do Liverpoolu, Take powrócił do Tokio FC, a Kias Ruiz przeszedł do Paris Saint-Germain.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Na miejscu Bartomeu i piłkarzy to bym się wysrał na te ich klubowe mistrzostwa świata i nie poleciał do Japonii. Bojkot takiego turnieju byłby donośnym głosem sprzeciwu wobec tej tyranii i raczej dałby starym dziadom poważnie do myślenia.

@Ratamahatta: Lepszym rozwiązaniem byłoby pojechać i roznieść wszystkich przeciwników, a na końcu nie przyjąć medali i pucharu... ;) Tylko po wygranym finale pójść podziękować kibicom za wsparcie, do każdej z trybun a następnie zejść do szatni! To byłby bojkot transmitowany na całym świecie i to bojkot w JAKIM STYLU! ;)

@Varezq: Znając Fifę to Barca została by wyłączona ze wszystkich rozgrywek... ;)
« Powrót do wszystkich komentarzy