Arda Turan podpisał kontrakt z Barçą na najbliższe pięć sezonów. Z tej okazji oficjalna klubowa strona FC Barcelony postanowiła pokrótce przypomnieć kibicom dotychczasowy przebieg kariery, sukcesy oraz zalety tureckiego piłkarza.
Arda przychodzi na Camp Nou z Atlético Madryt, zatem doskonale zna realia panujące w lidze hiszpańskiej. Ponadto posiada on niezbędne doświadczenie na poziomie międzynarodowym, zdobyte zarówno w rozgrywkach Ligi Mistrzów, jak i w reprezentacji Turcji, w której zadebiutował w 2006 roku.
Były pomocnik Atléti jest zawodnikiem ofensywnym, posiadającym wiele niezwykle zróżnicowanych zalet. Wyróżnia go przede wszystkim siła i charakter, jednak swą waleczność łączy ze znakomitą techniką, co czyni go szczególnie groźnym w grze na małej przestrzeni. Potrafi on zarówno asystować kolegom z drużyny, jak i samodzielnie wykończyć akcję. Po kilku latach przepełnionych sukcesami w Atlético Arda przybywa do stolicy Katalonii, by wnieść do środka pola większy potencjał fizyczny, jak i dużą dozę kreatywności.
Kluczowy w Galatasaray, kluczowy w Atlético
28-letni pomocnik Barçy rozpoczynał swą karierę w Galatasaray w sezonie 2004/05, ale już w następnej kampanii został wypożyczony do innego klubu z Turcji, Vestel Manisaspor, aby mieć większe szanse na regularne występy. Dobra postawa na wypożyczeniu sprawiła, że wkrótce powrócił on do Stambułu, by niemal z marszu stać się jedną z kluczowych postaci w zespole. Przez pięć lat w ekipie ze stadionu Ali Sami Arda rozgrywał średnio 38 spotkań na sezon i zdobył w sumie 43 bramki.
Wielki talent Turka nie umknął uwadze skautów Atlético Madryt i latem 2011 roku zameldował się on na Estadio Vicente Calderón. W barwach Los Colchoneros od pierwszego występu stał się jednym z kluczowych zawodników, w każdym z czterech kolejnych sezonów nie schodząc poniżej liczby 40 rozegranych meczów. Nieco inna rola w ekipie prowadzonej przez Cholo Simeone poskutkowała mniejszą skutecznością Ardy, którego najlepszym wynikiem w barwach Atléti było dziewięć bramek w sezonie 2013/14.
To właśnie pod wodzą argentyńskiego trenera ekipy z Vicente Calderón gwiazda Turka zaświeciła pełnym blaskiem. Skłonność do poświęceń i niesamowita waleczność Ardy stanowiły perfekcyjne odzwierciedlenie cech Simeone i doprowadziły Atlético do wielu trofeów. Wśród nich znalazły się Liga Europy (2012), Superpuchar Europy (2012), Puchar Króla (2013), mistrzostwo La Liga (2014) oraz Superpuchar Hiszpanii (2014). Ponadto w 2013 roku Turan otrzymał nagrodę dla tureckiego sportowca roku. Ze swoją reprezentacją wziął on również udział w Mistrzostwach Europy w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, awansując do półfinału i zdobywając dwa gole w trakcie całego turnieju.
Komentarze (139)
Czy sposob przeprowadzenia transferu (i cala otoczka) byl dobry? NIE
Czy pomysl sciagniecia Turana jest dobry? Przynajmniej na ta chwile TAK
Czy sposob jego sciagniecia (przez komisje, w trakcie kampanii, kiedy nie wiadomo jakie plany bedzie mial nowy zarzad i prezydent) jest dobry? NIE
Barto nie potrafi chyba przeprowadzic transferu (tak, to jego transfer, przeprowadzony przez jego komisje, ktory ma mu pomoc w kampanii) bez jakiegos kretactwa.
Troche przypomina naszego Prezydenta, przewaga we wstepnych sondazach, pycha nie pozwalajaca stanac do dyskusji z oponentami.. oby skonczyl jak Bronek, zastanawiajac sie nad przyczynami swojej przegranej
Czyli transfer doskonały :)
Czy komisja jest od pomocy trenerowi? NIE- komisja jest od spraw ekonomicznych podczas braku prezydenta, gdzies Ty wyczytal, ze ma transfery robic? :)
Co do pytania trzeciego odp masz powyzej- komisja nie jest od normalnej pelnej pracy.
Co do czwartego- wytlumacz w jaki sposob na dobro druzyny ma wplyw sciaganie na gwalt gracza, ktory zagra dopiero w styczniu?