Okiem kibica. Jak przetrwać zakaz transferowy?

Łukasz R.

31 stycznia 2015, 07:00

74 komentarze

Stało się. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (TAS) wydał wyrok. Nie pomogło dostarczenie nowych dokumentów. Wyrok, jak można się było spodziewać, został podtrzymany. FC Barcelona nie może dokonywać transferów przez cały 2015 rok.

Czy istnieje możliwość w miarę bezpiecznego „przezimowania” tego okresu i walki o (przynajmniej krajowe) trofea? Tak. Jednak trzeba bardzo mądrze dysponować naszą kadrą.

Na początku uściślijmy pewną kluczową sprawę. Barcelona nie może nie tyle kupować, co rejestrować nowych graczy. W praktyce oznacza to, że klub nie może nikogo pozyskać nawet na zasadzie wolnego transferu. Można jednak, do kadry pierwszego zespołu, wprowadzić nowych zawodników z rezerw oraz swobodnie korzystać z piłkarzy wypożyczonych.

Zacznijmy w takim razie właśnie od wypożyczonych. Takich zawodników, z szansą na powrót, jestczterech. Trójka z nich: Gerard Deulofeu (powrót do FCB w lipcu 2015), Denis Suárez (możliwość odkupienia przez FCB od Sevilli za 3 mln euro w 2016, sprowadzenie w 2015 to negocjacje z Sevillą), Alex Song (powrót do FCB lipiec 2015) ma kontrakty do 2017 roku, jedyny Cristian Tello (planowy powrót do FCB lipiec 2016, możliwy powrót w 2015) do 2018 roku. Nie jest tajemnicą, że z tej czwórki największe nadzieje pokładane są w duecie grającym obecnie w Sevilli. Song najzwyczajniej nie pasuje do naszego systemu gry. Udowadnia to teraz ponownie w Anglii. W West Hamie jest jednym z kluczowych ogniw środka pola. Na Camp Nou wydaje się spalony. Dla dobra Tello i także Klubu najlepiej będzie jak zostanie on w Porto. Tam ma szansę rozwoju. W obecnej sytuacji w Barcelonie najzwyczajniej nie ma szans na grę. Spójrzmy zatem na statystyki duetu z Sevilli wg whoscored.com:

Deulofeu: La Liga: 12 meczów, 627 rozegranych minut, 1 bramka, 4 asysty, 75% celnych podań (po zaokrągleniu). Liga Europy: 4 mecze, 201 minut, 2 asysty, 77% celności podań (po zaokrągleniu). Copa Del Rey: 3 mecze, 2 bramki.

Denis Suárez: La Liga: 17 meczów, 1020 rozegranych minut, 2 bramki, 3 asysty, 2 żółte kartki, 79% celności podań (po zaokrągleniu). Liga Europy: 5 meczów, 268 rozegranych minut, 1 bramka, 1 żółta kartka, 83% celności podań (po zaokrągleniu). Copa Del Rey: 2 mecze, 1 bramka.

Tyle w kwestii suchych liczb. Należy do nich dodać kluczowe podania i udane dryblingi. W obu zawodnikach jest potencjał i w obecnej sytuacji mogą wnieść do naszego składu potrzebną świeżość.

Reszta dostępnych zawodników prezentuje się następująco:

Bramka:

W mojej opinii bez problemu poradzimy sobie z obsadą tej pozycji. Chilijczyk to solidny bramkarz. Od początku sezonu broni dobrze, liczby go bronią. Na chwilę obecną nie widzę powodu jego zmieniania. W dalszej perspektywie sądzę jednak, że Niemiec zacznie zyskiwać na znaczeniu. Jest młody, perspektywiczny, jego aklimatyzacja przebiega bez większych problemów. Myślę, że zacznie dostawać coraz więcej szans. Co więcej, jego gra nogami (tak ważna u nas) jest fenomenalna. Z tej dwójki spokojnie możemy wybrać lepszego i każda decyzja powinna okazać się solidna. Trzeciego bramkarza w kadrze można zostawić na wszelki wypadek. Masip i Ondoa powinni wykazać się w presezonie. Jeśli ten drugi by wypadł lepiej, Masipa można sprzedać. Wątpię jednak, by trzeci portero pograł dużo.

Mój preferowany skład: Bravo, ter Stegen, Masip/Ondoa

Obrona:

W mojej opinii to formacja, która dostarczy nam najwięcej problemów. Obsada pozycji stopera wydaje się w miarę zabezpieczona. Tylko „w miarę”, bo trzeba wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Pierwszą są wciąż wahania u Piqué. Lucho musi to ustabilizować. Mascherano na razie sprawuje się przyzwoicie i oby tak zostało. Poza tym ten zakaz koliduje z jego grą na pozycji DMa (o tym szerzej w pomocy). Mathieu gra dobrze na stoperze, zwłaszcza ze średnimi i słabymi rywalami. Najważniejszym jest fakt, że Bartra gra dobrze (tak, pamiętam jak został w tyle przy golu Almeríi i rajdzie Bale’a w zeszłorocznym Pucharze Króla, ale to nie zmienia mojego zdania) i dostaje coraz więcej szans. W przyszłości można jeszcze liczyć na jakiś cud z Vermaelenem. Lepiej jednak zacząć stawiać na lé i Bagnacka. Ich wystrzał z formą jest pewniejszy niż nagłe przestanie łapania kontuzji przez Belga. Najgorzej jest z prawą obroną. Ban transferowy sprawił jedno – trzeba przedłużyć umowę z Alvesem. Problem jest taki, że Dani pewnie będzie chciał umowę na 2-3 lata, a my, góra, powinniśmy dać opcję 1+1. Mam nadzieję, że strony jakoś się dogadają. Montoya wciąż może odejść na dniach. Niedobrze, bo w takiej sytuacji tym bardziej powinien zostać. Zarząd powinien dołożyć ku temu wszelkich starań. A jeśli już ma odchodzić to tylko za klauzulę w kontrakcie = 20 mln euro. Jeśli jednak pójdzie, to pewnie za „czapkę gruszek”*. Montoya powinien zostać, a Douglasa należałoby sprzedać. Ale nikt go nie kupi (bo i po co on komu innemu niż Zubi?),więc zostaje tylko wypożyczenie na 2 lata. Niestety do tego pewnie też nie dojdzie. Alternatywami na PO są Adriano i Bartra. Na lewej stronie stabilność powinien zapewnić Jordi Alba. W odwodzie na lewą flankę są też Adriano i Mathieu. Francuz może tam jednak grać tylko ze słabymi rywalami. Inaczej będzie „objeżdżany”. Pod uwagę może być tu brany Grimaldo. Czas leci. Jeśli młodzik ma się przebić, to nadeszła najlepsza pora.

Mój preferowany skład: Alves, Montoya, Piqué, Mascherano, Mathieu, Bartra, lé/Bagnack, Vermaelen, Adriano, Alba, Grimaldo

Pomoc:

Tutaj czynnikiem kluczowym jest: forma Iniesty. W przyszłym roku to on powinien być naszym naturalnym liderem drugiej linii. Z obecnej kadry widzę tylko jednego „spadochroniarza”. Jest nim Sergi Roberto. Nikt ostatnio nie dostał tylu szans, których nie potrafił wykorzystać. Najlepiej by było sprzedać go do Anglii lub oddać Sevilli w rozliczeniu zaSuáreza. Songa nie ma co ściągać z Anglii. Tam mu dobrze, a nam dobrze bez niego. Mniej minut Xaviego (który teraz musi zostać) powinien zrównoważyć Rafinha. Oczywiście ściągniecie Denisa to także priorytet. Do tego konieczne szanse dla Sampera i Halilovicia. Wprowadzanie tego pierwszego oznacza cofnięcie Masche znów do obrony. Trudno. Na wychowanków trzeba stawiać.

Mój preferowany skład: Xavi, Iniesta, Rakitić, Samper, Rafinha, Busquets, Halilović

Atak:

Tutaj jak z bramką. Spokojnie sobie poradzimy. Pozycja trio Messi-Neymar-Suárez jest niezagrożona. Pierwszym zmiennikiem powinien być nadal Pedro. Z Sevilli powinniśmy sprowadzić też Deulofeu. Pozostaje jeszcze trójka Adama/Munir/Sandro. Tutaj powinniśmy wybrać dwóch, a trzeciego wypożyczyć do solidnego klubu (może być znów Sevilla J. Osobiście postawiłbym na tą chwilę na Adamę i Sandro, a wypożyczył Munira.

Mój preferowany skład: Messi, Neymar, Suárez , Pedro, Deulofeu, Adama, Sandro

  

Konkluzje końcowe:
Zakaz transferów jest korzystny dla cantery. Rezerwy pod wodzą Eusebio okupują ostatnie miejsce w drugiej lidze, rozwój niektórych graczy został jakby wstrzymany. Promocja do pierwszej drużyny może im tylko pomóc. Awans, nowy trener, a więc i nowa motywacja. Na tym z kolei może zyskać tylko zespół. Nadchodzący sezon będzie prawdziwym poligonem dla młodych. Dawno tego nie było. Zakaz transferów może sięjednak mocniej odbić dopiero po jego wygaśnięciu. Wtedy to wielu ważnych zawodników będzie miało na karku ponad 30 lat, inni będą tuż przed tą granicą. Nagle kadra niebezpiecznie nam się zestarzeje i wyjdą wtedy obecne zaniedbania wzmacniania zespołu. Ale ten bałagan będzie musiał posprzątać nowy zarząd (miejmy nadzieję, że na czele z Laportą). Tenrok mimo wszystko powinniśmy przetrwać. Na pewno wiemy tylko jedno.Łatwo nie będzie.

*Tekst pisany, gdy wydawało się, że odejście Martína jest nieuniknione.

Powyższy tekst odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.


Powyższy artykuł odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział FCBarca.com stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Drodzy Czytelnicy, Redakcja zastrzega sobie prawo do publikacji wybranych artykułów oraz do odpowiedzi tylko na wybrane wiadomości. Przesyłając do nas swój tekst zgadzasz się na jego publikację na łamach FCBarca.com jednocześnie akceptując fakt, że może on zostać nieopublikowany.

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Simusamu10


Powyższy tekst odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Simusamu10


Powyższy tekst odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ty się chłopie zastanów, jak letni okres przetrwają fanpejdże Barcelony, gdy mówienie o naszych transferach będzie jak lizanie loda przez szybkę.

I nie licz na formę Iniesty, bo Iniesta ostatnio był w formie mniej więcej za Guardioli, no może jeszcze za wczesnego Tito.
Zastanawiam sie, czy ktos pokusi się o analizę koniecznych i coraz bardziej widocznych zmian w naszej grze, wymuszonych właśnie "impotencją" naszych pomocników i zmierzchem Xaviego.

Moim zdaniem Alves musi zostać w Barcy

wszystko spoko tylko Bartra na PO hehehhe... on jest za wolny na jakąkolwiek pozycję, a na boku obrony przydałoby się szybciej popierdzielać.

Co to wogole za polityka z ta mozliwoscia odkupienia..

Cuadrado podobno juz w chelsea, nie pozostaje nam chyba juz nic innego niz przesunac Pedro do obrony.

Nie będę się wypowiadał na temat jakości tekstu. Cytując klasyka,jaki jest koń,każdy widzi.. Natomiast na miejscu autora zastanowiłbym się nad tym,co jego 'dzieło' wnosi nowego do tematu. Obawiam się,że chyba niewiele.. Prawdopodobnie każdy z kibiców Barcy doszedł już do takich (bądź nawet trafniejszych) wniosków na własną rękę. Mimo to,brawa za chęci i zaangażowanie! Życzę autorowi,by kolejne teksty były już tylko lepsze.

Mam jedną prośbę. nie czepiajmy się strasznie tekstu. prawdopodobnie jest to pierwszy tekst tego użytkownika. mamy jakieś uwagi to zachowajmy je dla siebie lub napiszmy merytorycznie, lub dajmy wskazówki. Wiem, wiem, że to nie szkółka niedzielna, ale nie zniechęcajmy nikogo do pisania. Skoro redakcja go puściła, to uznała, że jest na tyle wystarczająco dobry, aby był opublikowany. Prawdopodobnie ta osoba, czytając komentarze albo się całkiem zniechęci, albo podziała to mobilizująco i kolejny tekst będzie lepszy. Oby to drugie.
Czego mi brakuje? Zdania własnego autora do komentarzy. Uważam, że jak ktoś daje tekst i wie kiedy będzie publikowany to powinien czuć się odpowiedzialny za swój tekst i odpowiadać na uwagi, zarzuty czy polemikę.

Tekst jeden z lepszych w tym sezonie.

Szczerze mówiąc to każdy tak samo na to patrzy, ten tekst nikomu niczego nie przybliżył. Każdy dobrze zna sytuację z banem, z wypożyczeniami i brakami kadrowymi.

Wg mnie strasznie słaby tekst. Niespójny, nielogiczny. Słaby pod względem treści. Ciężko się go czyta. A z samej treści niewiele wynika.

Zakaz transferów mógł być pozytywny dla klubu kiedy pracował Zubizarreta. Nie pozwalałby mu wyrzucać pieniędzy w błoto. Piłkarze na granicy 30-tki to nie tragedia. Problemem Barcy jest teraz fakt, że młodzi jak Munir, Montoya czy Adama nie pokazują wyraźnych postępów. Jedynie Rafinihia grywa częściej chociaż brakuje mu spektakularnych, ważnych asyst czy bramek

Wg. mnie tak, w meczach ze najsłabszymi rywalami np. (Elche, Granada) szanse dostają Halilovic, Rafinha, Adama, Munir itp. No a po banie trzeba kupić jakiegoś porządnego śo żeby Masche mógł grać w pomocy. Preferuję Hummelsa. Pewny obrońca który powinien dać nam spokój w defensywie, a w dodatku potrafiący grać głową. Następnie trzeba zastanowić się nad prawym obrońcą. Danilo, Aurier to dobrzy w ofensywie obrońcy potrafiący przejąć piłkę. W pomocy chyba nie trzeba żadnych zmian może że Rakitić lub Inietsa nie znajdą dawnej formy.

Aha, czyli autor w swojej koncowej konkluzji chce Nam wmowic, ze zakaz transferowy bedzie dobrym bodzcem dla zespolu, bo bedzie mozna korzystac z cantery. No, ale jak sie zakaz skonczy, to bedzie tragedia, bo kilku pilkarzy bedzie na granicy 30stki.
Zakaz sie skonczy, zaczna sie transfery z prawdziwego zdarzenia, Barcelona byc moze wroci do gry.

według mnie wyjdzie nam to na dobre,
po roku będzie około 120 milionów na transfery więc dwóch solidnych graczy będzie można kupić, dodatkowo będzie długiiii czas na dokładną analizę bo mam wrażenie że większość transferów nie miało podstaw w kilku miesięcznej obserwacji i analizie konkretnych zawodników.

Jakos musimy sobie poradzić innego wyjścia nie mamy.

,,Nagle kadra niebezpiecznie nam się zestarzeje". Tjaa, jasne. Magicznym sposobem z młodzieniaszków w staruszków ? ;) Zgadzam się natomiast z kolejnym zdaniem: widać zaniedbania zarządu.

"W mojej opinii to formacja, która dostarczy nam najwięcej problemów." (o obronie)
Jak to życie potrafi zaskoczyć ;-)

Myślę że można byłoby wypożyczyć na rok dłużej Deulofeu w zamian za powrót Denisa, i ściągnąć z powrotem Tello, podobno bardzo dobrze sobie radzi w Portugalii, ale sam nie jestem pewien, piszę tylko to co słyszałem.

"Francuz może tam jednak grać tylko ze słabymi rywalami. Inaczej będzie „objeżdżany”." Skąd taki wniosek?

Preferowani napastnicy to śmiech na sali.

Mam pytanie ;) czemu odkupienie od sewilli ??

Cieszę się, że kupiliśmy Suareza. Daje nam wiele asyst i jest napastnikiem który będzie strzelał... w końcu
Czyli mamy w połowie fabregasa i dobrego napastnika za 81 mln to taki zakup 2uch pilkarzy w jednym. Jednak wolałbym alexisa i Cesca. Mimo wszystko uważam zarząd dokonał dobrego transferu. Spłaci się, ma na to 4, 5 roku.

Sergi Roberto w tym sezonie zrobił spory postęp. Potrafi utrzymać się przy piłce, walczy jak mało kto w pressingu, dokładnie podaje, a ostatnio gra coraz odważniej. W każdym meczu w którym grał dołożył coś od siebie. Jego duet z Rafinhą mógłby dobrze funkcjonować.

Denis,Deulofeu do pierwszego.

Samper,Halilovic,Lee-Dużo minut

Adama,Munir,Sandro-Wypożyczyć

Rafinia-Pierwszy skład

3 uwagi:
1 - Masip powinien odejść i pokazać klasę po za Barcą. Lepszy jako 3 bramkarz ktoś kto broni na bieżąco.
2 - Czas Iniesty najprawdopodobniej minął, a liderem powinien zostać Rafinha/Rakitić.
3 - "Messi, Neymar, Suárez , Pedro, Deulofeu, Adama, Sandro" Po co 7 gości na 3 pozycje. Wtedy ani Adama, ani Sandro nie będą mieć wystarczająco dużo minut aby się rozwinąć. Po za tym Munir jest ulubieńcem więc to raczej inni pójdą na wypożyczenie.
konto usunięte

"Jest nim Sergi Roberto. Nikt ostatnio nie dostał tylu szans, których nie potrafił wykorzystać." Opierasz się na poprzednim sezonie? Ja bym mimo to wziął pod uwagę ten sezon gdzie wykorzystuje w pełni swoje minuty których swoją drogą ma zdecydowanie za mało.
"Montoya powinien zostać, a Douglasa należałoby sprzedać" Dlaczego? Montoya nie pokazał niczego co zasługiwało by na stawianie go ponad Douglasem. Brazylijczyk przynajmniej w ofensywie coś umie... Montoye objeżdżają w obronie, w ataku to Ter Stegen jest przydatniejszy...

Chyba najmniej ciekawy felieton wydany na tej stronie.
Co do treści, to uważam, że największy problem mamy jednak w pomocy. I nie ma co liczyć na Inieste, bo gość już bardzo długo gra na przeciętnym poziomie z drobnymi przeblyskami. Natomiast Roberto akurat w tym sezonie nie gra źle, moim zdaniem powinien zostać. A Denis? Chłopak nie gra regularnie w Sevilli, a ma grać u nas? Niech zostanie dalej na wypożyczeniu.

Od przyszłego sezonu do pierwszej drużyny dołączy Halilović a ten chłopak ma niesamowity potencjał, i w odróżnieniu do reszty grał już na dużo wyższym poziomie mając 18 lat

Rozumiem, pisać każdy może. Nie oczekuję postępowych myśli, ani rewolucyjnych koncepcji na łamach tej rubruki. Ludzie listy piszą i piszą co im na sercu leży. Każdy ma prawo. Niemniej, artykuł jest nudny. Nudny jak przysłowiowe flaki w oleju. Dziesiątki, setki identycznych ukazuje się w „Komentarzach” pisanych po kolejnych meczach Barcy. Masło maślane. Starałem się, walczyłem, poległem. Nie udało mi się przebić przez cały tekst. Zatrzymałem się na 8 - 10 zdaniu i czytanie porzuciłem. Nie da się tego czytać! Fatalnie się to czyta! Medytacje wiejskiego listonosza. Rozmowy chłopców w piaskownicy. Nie do autora mam jednak zastrzeżenia, a do redakcji. Mam świadomość, że artykuły w cyklu „Okiem Kibica” tworzone są rekoma amatorów, lecz to w gestii i interesie redakcji jest utrzymać przyzwoity poziom na swojej stronie. W tym przypadku tego nie uczyniła.

Przydałby się jeszcze do drugiej linii taki ktoś jak Pogba
konto usunięte

szczerze to ten felieton zawiera same oczywistości. co do szkółki to wiadomo że młodzi muszą dostawać dużo szans ale co z tego że mamy np. Halilovicia jak na ławce trenerskiej jest Lucho? wątpie by wystawiał młodych.( pokazał że tak średnio na nich stawia) mamy kogo wystawiać, Denis Suarez, Deulofeu Adama, Sandro, Halilović, Grimaldo i Bagnack/ Ie, jest też niedoceniany Bartra ale w obronie nie wystawi dobrze grającego Bartry, w pomocy nie da szans młodym a w ataku nie da Adamy czy Deulofeu bo woli Pedro, a co z tego że Pedro co mecz nic nie wnosi do gry.

mnie wkurza to że Lucho ma gdzieś Bartre, przecież co dostanie szanse to dobrze gra, dobrze się zapowiada i to on powinien dostawać szanse prawie co mecz. będzie grał to się ogra, rozwinie i może będzie obrońca na lata. to samo w ataku, Pedro co mecz nic nie wnosi do gry a i tak dostaje wiele szans to ja się pytam, nie lepiej dać młodych ? gorzej chyba nie zagrają a może coś pokarzą.

Teraz by sie transfery przydały
zresztą jak zawsze ...

Szkoda że ze szkółki nie ma PO

Słaby tekst...

Według mnie większość ludzi myśli, że jak skończą się (o ile już się nie skończyli) tacy piłkarze jak Xavi czy Iniesta itd. to z dnia na dzień w ich miejsce wskoczy ktoś nowy ze szkółki. Dla mnie osobiście to jest nic innego jak ogłupianie samego siebie, mówiąc dosłownie! Zakaz transferowy to jest nic innego jak strzał w kolano. Co prawda mamy atak marzeń być może najlepsze w historii Barcelony ale naszą pięta jest pomoc która gra po prostu dno. Co prawda w ostatnim czasie małe światełko w tunelu widzę ale to jest wciąż za mało! Iniesta 2 sezon szuka formy i znaleźć jej nie może, Rakitic kompletnie jest zagubiony, Xavi nie jest piłkarzem aby grać 80% meczy w sezonie, Rafinha to jeden znak zapytania. Ja w niego wierze, ale LE chyba nie zbyt. Zaś Roberto to jak dla mnie nie ten poziom. Jako zaplecze drużyny ale takie TOTALNE może się nadaje ale, żeby coś więcej to stanowczo mówię NIE. Pozostaje Busi który gra w kratkę. Jeden mecz mu wyjdzie znakomicie! W następnych 2-3 zagra kiepsko albo po prostu przeciętnie. Szkoda, że Masche nie jest pomocnikiem ale co zrobić.

Co do obrony to w mojej opinii wygląda to lepiej! Dużo lepiej! Ale nadal bez szału. Co do bramkarzy to liczę na Stegena w przyszłym sezonie. No i nie zapominajmy o ławce rezerwowej która jak dla mnie jest po prostu jakąś abstrakcją!

Mamy wielu młodych, utalentowanych piłkarzy mający papiery! Ale nie jest powiedziane, że coś z nich będzie. Ja uważam, że na wczoraj potrzebujemy prawego obrońcy, być może stopera bo tak naprawdę do końca nie wiadomo jaką formę będą prezentować nasi stoperzy, 2 KONKRETNYCH POMOCNIKÓW czyt. GLADIATORÓW.

Moja pomoc na następny sezon
Rafinha, Rakitić(jako defensywny ma dobry odbiór i dobry przegląd pola,
ciężko zabrać mu piłkę i na dużo odbiorów jednym słowem będzie lepszy niż Siergo B), Denis Suarez(tak samo jak rafinha dobrze drybluje i jest kreatywny)

Dobry zespol buduje sie od obrony :)

Zakaz transferowy nie jest korzystny dla cantery - nie dość, że straciliśmy realną możliwość powalczenia o młode talenty, to jeszcze możemy niektóre stracić (np. Lee). Tymczasem Juvenil A ma poważne braki. Z Roberto też się nie zgadzam. Chłopak robi to, czego oczekuje od niego trener i potrafi utrzymać celność podań powyżej 95%. Jest wręcz idealnym uzupełnieniem składu, zawodnikiem zadaniowym.

Sandro jest ostatnio jednym ze słabszych zawodników w Barcelonie B, na pewno nie jest to gracz na pierwszy skład. Moim zdaniem nigdy takim nie będzie. Dongou wygląda 2 razy lepiej. Udało się mu wejść parę razy i zdobyć bramkę, ale wystawiany w pełnym wymiarze w drugiej lidze nie radzi sobie z obrońcami. Ja bym na miejscu Lucho dał jeszcze szansę debiutu Dongou.
konto usunięte

Bramka jest genialnie wręcz obsadzona. Tak samo atak. Obrona też jest dobra. Jeśli Pique, czy Bartra będą w formie to stworzą świetny duet. Do tego niesamowicie szybki lewy obrońca jakim jest Alba. Jeśli Alves zostanie w klubie, to prawa flanka nie będzie wyglądała źle. Pomoc będzie dobra, jeśli Iniesta w końcu zacznie grać. Bo Rakitić mam nadzieję, że już na drugi sezon się zaaklimatyzuje. Na DM Busi, Masche, albo młodziutki i niezwykle utalentowany Samper. Więc nie jest źle. Najwięcej będzie zależało chyba od trenera.

Z ta obroną bym tak nie płakał gorzej z pomocą