Referendum ws. stadionu przełożone

Gołąbka

5 grudnia 2013, 12:31

Sport

44 komentarze

Sprawa została odroczona do czasu uzyskania wszystkich pozwoleń i poczucia, że klub może sobie pozwolić na stadion pod względem finansowym.

11 czerwca rzecznik zarządu, Toni Freixa, ogłosił na konferencji prasowej, że referendum ws. przyszłości Camp Nou odbędzie się w pierwszym kwartale 2014 roku. Na zgromadzeniu socios compromisarios 22 września 2012 roku wiceprezes ds. ekonomicznych, Javier Faus, tłumaczył, iż przebudowa Camp Nou kosztować będzie około 300 milionów euro, a koszt budowy nowego obiektu to około 600 milionów. Zaznaczył on, że klub nie zrealizuje tego projektu, dopóki znacznemu obniżeniu nie ulegnie zadłużenie netto. Celem jest zredukowanie do go 200 milionów do czerwca 2016 roku.

Obietnica Freixy nie zostanie jednak zrealizowana, ponieważ wszelkie formalności i terminy zostały przedłużone. Po pierwsze, jeszcze kilka dni temu klub nie miał wszystkich ostatecznych raportów i wyników badań, które od stycznia prowadziły trzy firmy: ICON, AEG oraz ISG. FC Barcelona otrzymała raporty dotyczące zarówno budowy nowego stadionu, jak i wyremontowania obecnego obiektu. Dla klubu najważniejszy nie jest koszt projektu, a to, jakie korzyści finansowe pozwoli on osiągać.

Wspomniane wyżej firmy przeprowadzały burzę mózgów z grupą członków zarządu Barcelony, do której należeli: Sandro Rosell, Javier Faus, Manel Arroyo, Dídac Lee, Susana Monje, Silvio Elías, Vidal Abarca i Jordi Moix. Ostatni z nich, odpowiedzialny za majątek klubu, w najbliższy poniedziałek streści zebrane informacje innym członkom zarządu, który będzie dyskutował nad przyszłością Camp Nou.

Drugim krokiem będzie przedstawienie wniosków socios, którzy zagłosują w referendum. Nie odbędzie się ono, tak jak pierwotnie planowano, w pierwszym kwartale 2014 roku. Najbardziej prawdopodobne jest przeprowadzenie go jesienią, jednak nie wyklucza się przełożenia go na 2015 rok. Przed zaprezentowaniem projektu socios, klub chce posiadać zgodę i wszystkie niezbędne pozwolenia rady miasta i Generalitat. Socios będą mieć miesiąc na analizowanie propozycji.

Ankieta

Który projekt dotyczący stadionu Barcelony popierasz?

REKLAMA

Poleć artykuł

Komentarze (44)

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Uwaga: Ze względu na ochronę prywatności, komentarze nie ładują się automatycznie. Kliknij przycisk poniżej, aby je wyświetlić.
Załaduj komentarze
« Powrót do wszystkich komentarzy