Messi i Iniesta liderami w Europie

Kate

9 czerwca 2013, 18:45

Mundo Deporivo

74 komentarze

Leo Messi, który pojawił się w piątek w meczu przeciwko Kolumbii, nie grał prawie przez dwa ostatnie miesiące sezonu. Kontuzja, a następnie jej nawrót, nie pozwoliła mu na zakończenie sezonu jako zawodnikowi z największą liczbą minut na boisku (4 092) i największą liczbą oficjalnych meczów (50).

W minionym sezonie Argentyńczyk drugi raz z rzędu zanotował dokładnie taki sam bilans spotkań jak Xavi. Messi, który ma już na swoim koncie trzy wyróżnienia Pichichi oraz tyle samo Złotych Butów, przewodzi po raz piąty z rzędu w rankingu strzelców (60). Mimo tego, że w tym roku po raz pierwszy odnotował spadek liczby zdobytych goli. Niedyspozycja uniemożliwiła mu pobicie rekordu siedemdziesięciu trzech bramek zdobytych w sezonie 2011/2012.

Andrés Iniesta, który jest kolejnym filarem zwycięskiej Barçy, zdetronizował Messiego jako najlepszego asystenta. Zawodnik z Fuentealbilli, który w sezonie 2008/2009 oraz 2011/2012 zanotował czternaście asyst, w minionym podarował ich dwadzieścia jeden. Oprócz tego został okrzyknięty najlepszym asystentem w ligach europejskich.

Wśród innych wyróżniających się danych, uwagę zwraca aktywność Jordiego Alby. Po tym jak nie wziął udziału w presezonie jest to drugi zawodnik z największą liczbą minut na boisku (3 759). Zakupiony za czternaście milionów euro podczas Mistrzostw Europy brał także udział w Olimpiadzie. Alex Song, kolejne wzmocnienie sezonu, zakwalifikował się na trzynastym miejscu, jeśli chodzi o liczbę minut na boisku. Ma to związek z nieobecnością Busquetsa w końcowej fazie sezonu. Z kolei dwójka zawodników, którzy zostali zakupieni rok wcześniej, strzelili mniej goli, niż w roku swojego debiutu. David Villa (16), który nigdy nie wrócił do swojej strzeleckiej formy sprzed kontuzji kości piszczelowej, wyprzedził Cesca (z 15 goli zanotował spadek do 14) i Alexisa Sáncheza (spadek z 15 do 11 goli).

Gra pozycyjna Barçy zebrała swoje owoce w rankingu celnych podań. Nikt w Europie nie wyprzedził Xaviego z 2 772 celnymi podaniami, Alby z 2 169 i Busquetsa z 2 163. Następnie w rankingu uplasował się zawodnik Rayo i były gracz Barçy Trashorras z 2 063, a zaraz za nim Iniesta z 2 046 celnymi podaniami. Dodatkowo Xavi nie dostał żadnej żółtej kartki w czterech rozgrywkach.

Mimo niewielu przegranych, włączając w to bezdyskusyjne lanie jakie spuścił Barçie Bayern, drużyna straciła w sumie siedemdziesiąt goli w sześćdziesięciu meczach. Średnia 1,16 jest drugą najgorszą w XXI wieku po sezonie 2000/2001, kiedy to podczas sześćdziesięciu spotkań Azulgrana straciła siedemdziesiąt osiem bramek.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

messi najlepszy
« Powrót do wszystkich komentarzy