Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Kontuzje mięśnia dwugłowego uda

 20 grudnia 2012, 16:51

 Robertinho

Źródło: Revista Barca

 114 komentarzy

W piłce nożnej bardzo częstym przypadkiem jest kontuzja mięśnia dwugłowego uda, a wśród nich można wyróżnić przykurcze, naciągnięcia, naderwania czy zerwania. W trakcie gry w piłkę mięsień ten pracuje na bardzo wysokim poziomie i stąd duże ryzyko urazu. W tym sezonie już trzech piłkarzy Barcelony miało problemy z tym mięśniem: Adriano, Dani Alves, a ostatnio Cesc Fàbregas, a rok temu przytrafiły się Alexisowi, Inieście, Pedro, czy Adriano.

Ze względu na swoje specyficzne cechy kontuzje mięśnia dwugłowego uda są bardzo częste w futbolu. Znajduje się on z tyłu uda i jego główną funkcją jest zginanie kolana. Jest mięśniem antagonistą, czyli przeciwdziała sile mięśnia czworogłowego uda. Ryzyko powstania urazy występuje wtedy, gdy mięsień dwugłowy nie jest w stanie przeciwdziałać sile wywieranej przez mięsień czworogłowy uda. Piłkarze mają zazwyczaj bardzo mocno rozwinięty mięsień czworogłowy uda, który jest kluczowym w momencie uderzenia bądź wykonywania gwałtownych zrywów ukierunkowując wymaganą siłę. takie czynności mogą powodować dekompensację pomiędzy mięśniem czworogłowym i dwugłowym, która ujawnia się w momencie regulowania siły aktywności mięśnia czworogłowego. To jest kluczowa informacja w zrozumieniu, że kontuzje mięśnia dwugłowego uda są tak powszechne w piłce nożnej.

Bardzo ważne jest, by zawodnik potrafił samemu rozpoznać pierwsze objawy kontuzji. Charakteryzują się one wyraźnym kłuciem w miejscu urazu oraz ograniczeniem możliwości ruchowych mięśnia. Może pojawić się siniak, co jest oznaką zerwania włókien mięśniowych. Aby ustalić dokładne rodzaj kontuzji wykonuje się dodatkowo rezonans magnetyczny i echografię. Badania te powtarza się również w trakcie rekonwalescencji, by monitorować ewolucję urazu.

Początkowo, w ciągu pierwszych 48 godzin występuje reakcja zapalna mięśnia. Chociaż stan zapalny jest zjawiskiem pozytywnym w kontekście powrotu do pełni zdrowia należy kontrolować jego negatywne efekty w pozostałej części nogi przez okłady z lodu, uciśnięcie kontuzjowanego obszaru i podniesienie nogi, by ułatwić krążenie krwi. Trzeciego dnia wkracza fizjoterapeuta, który wprowadza odpowiedni zestaw ćwiczeń trakcyjnych (fizjoterapeuta za pomocą swoich rąk zgina kontuzjowaną nogę) i rozciągających, zawsze poniżej progu bólu. Ostatni etap rekonwalescencji polega na wprowadzeniu konkretnych ćwiczeń – odpowiednich dla uprawianej dyscypliny - stopniowo i delikatnie, by w głównej mierze przywrócić pełną sprawność uszkodzonego mięśnia.

Ta kontuzja jest jedną z najbardziej możliwych do wystąpienia podczas gry w piłkę nożną i jeżeli mięsień nie zostanie w pełni wyleczony, ryzyko odnowienia się urazu jest bardzo wysokie. Istnieją jednak kuracje i czynności, które pozwalają zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mięśnia dwugłowego uda, jak na przykład ćwiczenia ekscentryczne - rozciąganie mięśnia z jednoczesnym jego obciążeniem, wzmacniając i równoważąc mięsień dwugłowy z czworogłowym. Niezbędne jest również zadbanie o optymalne nawilżenie sportowca, jak i wykonywanie ćwiczeń rozciągających które zwiększają elastyczność mięśnia i zdolność regeneracyjną po zwiększonym wysiłku w tym obszarze.

Udostępnij:

Komentarze (114)

Gorące tematy