AS: Ter Stegen quarterbackiem na dwumecz z PSG

Dariusz Maruszczak

15 kwietnia 2024, 13:30

AS

1 komentarz

Fot. Getty Images

Ważnym aspektem rywalizacji Barcelony z PSG jest dla Katalończyków omijanie pressingu drużyny Luisa Enrique. Dużą rolę odgrywają w tym nie tylko obrońcy, ale i Marc-André ter Stegen.

Aby podkreślić znaczenie niemieckiego bramkarza w tym kontekście, Juan Jimenez z ASa w tytule swojego artykułu używa określenia „quarterback”, zapożyczonego zza Oceanu Atlantyckiego. Odnosi się ono do pozycji zajmowanej przez rozgrywającego w futbolu amerykańskim. Często posyła on długie podania i dlatego też dziennikarz zastosował takie nawiązanie do gry Ter Stegena w rywalizacji z PSG. Na Parc des Princes Niemiec wielokrotnie musiał uciekać się do takiego rozwiązania.

Jak podaje Jimenez, Ter Stegen generalnie posyła 11 długich podań na mecz. W pierwszym spotkaniu z PSG miał jednak takich prób aż 24 (9 celnych), co stanowi 66% jego zagrań z całego pojedynku. Wysoki odsetek świadczący o tym, jak często uciekał się do dłuższych zagrań. Dziennikarz, powołując się na dane The Athletic, donosi, że średni dystans podań Ter Stegena wyniósł 33 metry. I rzeczywiście niemiecki bramkarz często próbował szukać Roberta Lewandowskiego, Raphinhę czy innych graczy. Dzięki temu Barça przejmowała piłkę bliżej bramki rywala, a w najgorszym wypadku oddalała grę od swojego pola karnego.

Oczywiście Ter Stegen nie pierwszy raz w swojej karierze był wykorzystywany w roli gracza posyłającego dłuższe podania. Wręcz, przy zdolnościach tego golkipera, było to jedno ze stałych rozwiązań. W starciu z PSG będzie miało ono jednak szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę szybkość rywali i styl gry drużyny Luisa Enrique, który lubi atakować wysokim pressingiem. A nie trzeba chyba podkreślać, jak kosztowne bywają straty na własnej połowie. Dlatego Barcelona będzie liczyć na celność długich zagrań swojego „quarterbacka”, co może rozwiązać wiele problemów, a nawet stworzyć dogodną okazję do strzelenia gola. Zwłaszcza jeśli PSG znów będzie miało problemy z pilnowaniem przestrzeni na swojej połowie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bo Ter Stegen to kozak