Sport: Barcelona jest gotowa zerwać kontrakt z Nike!

Mateusz Doniec

29 lutego 2024, 18:22

Sport

65 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona ma podjąć historyczną decyzję o zerwaniu współpracy z Nike, która trwa od 1998 roku, kiedy to zarząd kierowany przez Josepa Lluísa Núñeza podpisał umowę z amerykańskim koncernem na produkcję koszulek. Dziennik Sport twierdzi, że bardzo prawdopodobną opcją jest stworzenie "marki własnej".

Barça jest niezadowolona z Nike od miesięcy i szuka alternatywy. Puma wykazała duże zainteresowanie zastąpieniem Nike, oferując nieco ponad 100 milionów euro za sezon. Istnieje jednak trzecia droga. Prezydent Joan Laporta ujawnił ją kilka tygodni temu w wywiadzie dla RAC1: chodzi o stworzenie marki własnej.

Według Ferrana Correasa z dziennika Sport wydaje się, że po kilku ostatnich spotkaniach z przedstawicielami Nike bez dobrych wrażeń, opcja posiadania przez Barçę własnej marki koszulek od przyszłego sezonu może być tą optymalną. Odbyłoby się to za pośrednictwem Barça Licensing&Merchandising (BLM), które już produkuje i dystrybuuje całą odzież "nie-sportową" klubu, a także inne produkty marki Barça. Miałoby to działać poprzez partnerstwo z dużą międzynarodową firmą, która byłaby odpowiedzialna za produkcję i dystrybucję koszulek. W tym kontekście Gerard Romero wymienił firmę Hummel.

Ostateczna decyzja musi zostać podjęta w marcu, choć według źródeł zbliżonych do klubu, może zostać podjęta już w przyszłym tygodniu. Barça czeka właśnie na kolejną rozmowę z Nike. Klub nie jest zbyt optymistyczny w tym względzie i nie wierzy, że amerykańska firma zaakceptuje to, o co prosi, czyli więcej pieniędzy niż obecnie.

Jeśli nie nastąpi poprawa, zdaniem Sportu klub zerwie współpracę z Nike, podejmując historyczną decyzję, której prezydent Laporta jest największym zwolennikiem. Jest on również zagorzałym zwolennikiem stworzenia marki własnej. To on osobiście spotkał się z różnymi firmami, które mogłyby pomóc klubowi w realizacji tego pomysłu. "Sytuacja w klubie jest, jaka jest. Trzeba podejmować ryzyko i być odważnym, a trudno znaleźć kogoś odważniejszego niż Laporta" - mówią osoby z klubu.

Jeśli zapadnie decyzja o zerwaniu kontraktu z Nike, do czego jest coraz bliżej, intencją Barçy jest zrobienie tego polubownie. W innym wypadku Nike pozwałoby kataloński klub za zerwanie umowy. Gdyby tak się stało, do czasu wydania orzeczenia, audytorzy mogliby zmusić zarząd klubu do utworzenia znacznej rezerwy na tę koncepcję, co spowodowałoby problem dla kolejnych budżetów FC Barcelony.

Barça od miesięcy szczegółowo analizuje umowę z Nike i jest przekonana, że może wygrać proces sądowy z międzynarodową firmą z Portland, choć preferowane jest polubowne rozwiązanie umowy. Jednym z argumentów przemawiających za wygraniem procesu byłby fakt, że Barça nie zmieniłaby Nike na inną markę, a postawiłaby na własną.

Pozew jest jednym z powodów, dla których Laporta zdecydował się na produkcję wewnętrzną, ale jest jeszcze jeden, znacznie ważniejszy, a mianowicie to, że klub jest przekonany, że z własną marką zarobiłby znacznie więcej pieniędzy. Musiałyby zostać poniesione koszty produkcji i dystrybucji, ale pieniądze ze sprzedaży w całości trafiłyby do klubu, czyniąc koszulkę nową dźwignią dla klubu.

 

 

 

 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Oby nie wyszło jak w przypadku chęci tworzenia telewizji klubowej.

Tu nie chodzi tylko o sama koszulkę danego klubu ale dla noszących takie koszulki liczy się też firma typu nike, adidas czy puma. Wiec to jest symbioza koszulka piłkarska i prestiżowa firma która ją produkuje. To jak Hamburger bez kotleta ….

"Dzien dobry Panie Najku. Czy chcialby Pan zerwac kontakt, ktory obowiazuje jeszcze pare lat i ktory pozwala Panu zarabiac duze pieniadze? Nie? Szkoda, nie tak to mialo wygladac."

A ja mam wrażenie, że śmietanka chyba chciałaby jeszcze trochę eurosów na lewo wyciągać. Zresztą taka produkcja to nie wiem czy ma sens w prowadzeniu klubu. Możemy się bawić w jakieś legendarne podkoszulki czy inne gadżety ale klub nie jest od zajmowania się takimi sprawami i coś dziwnie czuję, że wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Zresztą jakby to było takie łatwe to inni już dawno by to robili a jednak nie robią.

Taaa, powinni mieć w logo - kalosza. Coraz mądrzejsi rządzą FCB, właśnie mamy tego efekty. Klub w zapaści finansowej i mentalnej.

nie wiem czy to dobry pomysł z ta własną marką ... robi tak ktoś obecnie z klubów piłkarskich ?

Jakze to pieknie brzmi "marka zarobilaby znacznie wiecej pieniedzy". Ale faktem jest, ze do tego trzeba miec caly system i zespol ustabilizowany, co nie da sie ot tak zrobic w 5minut. A do tego zarzadzanie w Barcie jest srednie, na co narzekano juz w niektorych zespolach. Wiec jak co do czego, to lepiej pojsc do Pumy, jezeli uda sie zerwac umowe z Nike. Ale do tego potrzeba konkretnych argumentow kontraktowych, a nie zwyklego przekonania. Inaczej sady nas pogrzebia.

Ja to rozumiem tak

Barca chce sama produkować, ale wykorzysta do tego podwykonawce hummel

Mówiąc szczerze to marka własna może być absolutnie czymś innowacyjnym w piłce nożnej. Oczywiście żeby to funkcjonowało jak trzeba musiałoby zostać spełnione masę punktów, co też nie byłoby proste.

Najpierw stworzymy spółkę, a później będziemy ją sprzedawać kawałek po kawałku.

Bzdura totalna, klub chcąc wejść w takie coś musiałby zainwestować kilkaset mln euro w całą logistyke i przez ładne kilka lat to rozwijać zanim zacznie to przynosić zyski na poziomie wpłat od sponsorów, inne kluby już kilka lat temu miały takie pomysły ale wniosek i tak był zawsze taki sam- to się po prostu nie opłaca. Albo laporta chce wymusić więcej kasy od nike albo szuka kolejnej dźwigni

Pomysł fajny, ale patrząc na to, że aktualnie w sklepie brakuje liter na koszulkach oraz niektórych rozmiarów, to się zastanawiam...

Generalnie własna produkcja koszulek to może być świetny biznes biorąc pod uwagę jak niewiele procentowo trafia do klubu ze sprzedaży, ALE... już widzę jak Barcelona produkuje własną odzież jeśli dla niej wyzwaniem jest zaopatrzenie sklepów w pełną rozmiarówkę czy słynne brakujące literki.
Sorry, ale Barcelona to nie jest poważne środowisko biznesowe - tutaj nie ma ani wizjonerów ani profesjonalnych menedżerów, a wszędzie zatrudniona jest rodzina i koledzy - to taki styl prowadzenia własnego biznesu to było w latach 90 w Polsce z tą różnicą że w hiszpańskiej postkomunie kłótnie z dostawcami, kontrahentami i sponsorami były czymś nie do pomyślenia. Mam nadzieję, że Laporta działa na trzeźwo i dobre decyzje podejmuje, aby nie było jak z poprzednimi sponsorami co woleli zasypać naszą konkurencję złotem aby tylko Barcelona miała mniej. Idąć na noże z Nike oczywistym jest że oferta Pumy nie będzie tak wysoka jak pierwotnie podają bo tylko głupi by płacił więcej niż musi.

Mes que un club

Absolutnie na tak!

Eeee... nawet nie głupi pomysł z tą własna marką. Chciałbym zobaczyć jak to będzie funkcjonować w przypadku Barcy.

Ciekawy pomysł jestem za

kogos mocno ponosi fantazja, to jest projekt nie do zrealizowania przez zadem klub swiata. nawet najwiekszy taki jak Barca. Czemu? Ano temu ze nike puma czy adidas maja wlasne sieci sklepow na calym swiecie, lub podpisane umowy z innymi sklepami, wiec zeby teraz wstawic produkty Barcelony z wlasna marka klub musialaby podpisywac umowy w kazdym kraju miesicie czesto dzielnicy z konkretnymi sklepami. przyklad, dzis wchodze do galerii X i jest tam 2-3 sklepy gdzie moge kupic orginalną koszulke Barcy Nike. Tak dziala Nike ktore ma lokalnie w kazdym miescie swoich przedstawicieli handlowych, a Barca ma? Ano jasne ze nie ma wiec wymagaloby to zatrudnienia tysiecy ludzi do tej pracy. To samo sie tyczy netu. Jest to rzecz niemozliwa do zrealizowania.

Gdyby miało to wyglądać tak, że projekty zgłaszają fani i są one wybierane w głosowaniu to byłby dla mnie sztos.

To zdjęcie to taka dwuznaczność, nie będzie ani Nike, ani Nico

Już widzę jakie będą jaja z trwałością tych produktów. Jak choćby Castore, które akurat jest na zdjęciu.

Rozumiem że mam łączyć fakty: zerwanie kontraktu z Nike żeby podpisać Nico.

A po zdjęciu myślałem że jesteśmy zdecydowani uruchomić klauzule Nico, no cóż szkoda xD

Dlaczego na miniaturce jest Nico Williams z Athleticu Bilbao?