Jorge Mendes: Barcelona chce zatrzymać Joãos na stałe

Krystian Cichocki

23 stycznia 2024, 10:00

Record.pt

19 komentarzy

Fot. Getty Images

Jorge Mendes, agent Joãos udzielił wywiadu dla portugalskiego Record, w którym wypowiedział się między innymi na temat przyszłości wypożyczonych do Blaugrany Portugalczyków, a także swojej pracy.

Czy wiesz, ile pieniędzy zarobiłeś, sprzedając zawodników z portugalskich klubów?

Jorge Mendes: Nie wiem. Ostatnio słyszałem, że przyniosło to Portugalii ponad 2 miliardy euro. Nie wiem tego na pewno, można policzyć. To jasne, że jestem dumny z tej sytuacji, ponieważ drugi agent na świecie nie przyniósł dla swojego kraju 300 czy 400 milionów euro. Nie jestem zarozumiały ani próżny, jestem oddany swojej pracy i mam cele. Chcę je realizować. Zasadniczo jestem dumny z mojej pracy i nadal będę zdeterminowany, aby znaleźć miejsce dla portugalskich piłkarzy, trenerów i klubów.

Czy czujesz się doceniany w Portugalii za swoją pracę?

Jestem Portugalczykiem, mieszkam w Portugalii, to mój kraj. Kocham Portugalię. Portugalia jest wszystkim.

To nie pierwszy raz, kiedy zdobyłeś nagrodę dla najlepszego agenta na Globe Soccer Awards, ale czy rok 2023 był pod jakimś względem wyjątkowy i inny?

Każdy rok jest wyjątkowy, ponieważ Gestifute ewoluowało. I to był cel: robić więcej i lepiej. I tak właśnie sprawy potoczyły się w pozytywny sposób. Kiedy powiedziałeś mi na gali, że rok 2023 był jednym z najlepszych lat Gestifute, powiedziałeś również, że masz nadzieję, że w 2024 roku będzie jeszcze lepiej. Zawsze tak było przez ostatnie 30 lat.

Czy to właśnie cię napędza? Aby robić więcej interesów i spełniać marzenia portugalskich zawodników i trenerów o możliwościach w większych klubach?

Dokładnie: spełnianie marzeń. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak ciężko pracuję i dlaczego to robię. Ponieważ taki już jestem, nie mogę się zmienić. Wciąż jestem tą samą osobą. Nie jestem kimś, kto myśli tylko o pieniądzach i chce więcej, ale chce pomagać innym. Spędzam tyle samo czasu z piłkarzami, o których nawet nie myślisz, z 2. ligi czy z 17-letnim dzieciakiem… W rzeczywistości portugalski futbol na tym korzysta. Na przykład, byłem bardzo krytykowany, ponieważ Bernardo Silva i João Cancelo nie byli pewnymi zawodnikami Benfiki, ale potem triumfowali na najwyższym poziomie.

Dwa przykłady zawodników sprzedanych przez Benfikę za 15 milionów euro…

Bernardo Silva odszedł na wypożyczenie do Monaco z opcją wykupu za 15 milionów euro; Cancelo został sprzedany za 15 milionów euro. Te 15 milionów euro to wymysł Gestifute. Sprzedaliśmy sześciu zawodników za taką kwotę. Mogłem powiedzieć 5 milionów. W tamtym czasie w Argentynie 15 milionów euro było taką samą ceną jak za zawodników reprezentacji narodowej. Ta branża to świat kontaktów, wiedzy i zaufania. Ale nikt nikomu nic nie daje. Sprzedałem Ivana Cavaleiro za 15 milionów euro do Monaco, ale potem Wolverhampton zapłaciło tyle samo; potem Fulham dało więcej. Podobnie było z Helderem Costą. Byli to dwaj fundamentalni i decydujący gracze w awansie Wolverhampton na szczyt, warci znacznie więcej niż kosztowali. Za obu składano oferty znacznie przewyższające ich cenę. Bernardo Silva i João Cancelo osiągnęli szczyt. Napawa mnie to dumą i to mnie napędza. Pedro Neto zagrał pięć minut w Sportingu Braga i odszedł do Lazio, ponieważ prezydent zaufał temu, co mu powiedziałem. W międzyczasie odzyskał to, co zapłacił – w tym czasie Pedro Neto miał trafić do Benfiki, ale trafił do Wolverhampton. I nie został sprzedany za więcej niż 100 milionów euro, ponieważ doznał kontuzji. To moje życie i to, co mnie spełnia i co będę nadal robił. Ludzie nie znają mnie dobrze, ponieważ nie udzielam wielu wywiadów, ale jestem niezwykle dumny, że mogę pomagać portugalskim piłkarzom, trenerom i klubom. Jeśli zapytać portugalskie kluby, jestem strażakiem. Rozwiązuję problemy. Pieniądze, na których kluby polegają każdego roku, są dziełem Gestifute. Każdy może podpisać kontrakt z zawodnikiem. Sprzedaż jest trudna. Mówię za siebie. Dlatego jestem dumny z poziomu, który osiągnąłem.

José Mourinho niedawno opuścił Romę. Czy zamierza kontynuować karierę w czołowych ligach europejskich? Mówi się o Arabii Saudyjskiej…

Mourinho nie trzeba przedstawiać. Jego tytuły mówią same za siebie, to nie jest zwykły trener. To wyjątkowy trener, który zawsze będzie miał swoje miejsce i nigdy nie będzie miał problemów ze znalezieniem klubu. Mourinho miał okazję kilka miesięcy temu pojechać do Arabii Saudyjskiej i nie chciał jechać, bo chciał zostać w Romie. Drużyna Romy nie ma takiej jakości jak inne zespoły we Włoszech, a Mourinho wykonywał dobrą robotę. A to, co odzwierciedla jakość pracy trenera, to reakcja kibiców, którzy byli z nim. Mourinho to Mourinho i nie będzie miał problemu ze znalezieniem rozwiązania. Dobrego rozwiązania.

Czy przejście do Barcelony było ważne dla João Félixa?

Sprawy nie układają się najlepiej dla Barcelony, ale João Félix spisuje się dobrze. I nie ma wątpliwości, że jest geniuszem.

Czy chce zostać w Barcelonie na stałe?

Barcelona chce go zatrzymać na stałe.

A João Cancelo?

Również. Podobnie jak Bernardo Silva, jest najlepszy na świecie na swojej pozycji.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mecz Real Madryt - FC Barcelona możesz obejrzeć w serwisie Canal+ online.

https://bit.ly/RealBarcelonaMecz

Gdyby Felix nie był tak chimeryczny byłoby warto dawać większa kase. Jak było i jest w jego przypadku każdy widzi.

Jak dla mnie Felix za rozsądne pieniądze może zostać. Ilu zawodników jest w tym sezonie za Xaviego, którzy robią jakieś liczby. Ferran? do którego Xavi potrzebował połowę sezonu aby się przekonać. Felix może nie rozgrywa najlepszego sezonu ale za Xaviego kto w tym sezonie gra dobrze. Myślę że za innego trenera z większym bagażem doświadczenie Felix potrafiłby wnieść o wiele więcej do zespołu. Wolę takiego Felixa jak Raphinie, który nie ma dryblingu.

70 baniek za gościa, który czasem wniesie jakość z ławki to jednak jakby sporo

Ja bym się jeszcze zastanowił. Cancelo gra super ale w podobnej cenie jest Frimpong który jest sporo młodszy a liczby ma lepsze grając w Bayer Levercusen. Felix ma talent ale brakuje mu motywacji i zaangażowania a Athletico woła około 70-80mln...

Felixowi jak się zachce to jest kapitalny, lecz w wielu spotkaniach Mu się nie chce.

Mnie martwi że Brazylijczyk może być wtopą jak oglądałem filmiki to tylko na pustaka szczelał. Mam nadzieję że się mylę

Felix za rozsądne pieniądze może zostać, z ławki wprowadza jakość i tego właśnie potrzeba w meczach LM jak nie idzie zespołowi.

Felix niech wraca do Atletico. Przereklamowany grajek.

Felix to średniak i tyle tylko ma dobrego agenta.

Cancelo - tak
Felix - nie

Tak gada żeby podwyższyć cenę za niego i żeby został w Atletico czy jaki grzyb xd ? U nas obecnie nie grają najlepsi na świecie :p a nawet koło nich nie stali