How do you do, Ansu?

Tomasz Jastrzębski

23 listopada 2023, 14:10

39 komentarzy

Fot. Getty Images

Początek przygody Ansu w Brighton nie należał do wymarzonych, ale w ostatnich tygodniach jego udział w grze zespołu Roberto De Zerbiego systematycznie się zwiększa. Fati nie został powołany na zgrupowanie reprezentacji Hiszpanii i dzięki temu mógł skupić się na dalszych treningach pod okiem włoskiego szkoleniowca. Jeśli uda mu się utrzymać obecną dynamikę rozwoju, to może wkrótce na stałe zagościć w pierwszej jedenastce zespołu Mew. Niestety, wątpliwości wciąż budzą możliwości jego organizmu.

Złe dobrego początki?

Kierunek Brighton zdawał się być idealny dla Ansu. Jest świetny trener, który stawia na młodych i potrafi przywracać ich do „życia” po gorszych momentach kariery. Jest drużyna, która gra ofensywnie, wysokim pressingiem, a ciśnienie na wyniki nie jest zbyt wielkie, a na pewno mniejsze niż w Katalonii. Dodatkowo, na korzyść skrzydłowego miały działać liczne kontuzje w angielskim zespole, które raz po raz eliminują kolejnych konkurentów do gry. Jednak pomimo tego, nie można powiedzieć, żeby wychowanek Barçy z miejsca stał się gwiazdą angielskiego zespołu. Wręcz przeciwnie. W pierwszych tygodniach, Fati wchodził z ławki i nie pokazywał nic spektakularnego w rozgrywkach Premier League. Dopiero wraz z początkiem zmagań w Lidze Europy, zaczął pojawiać się w pierwszej jedenastce w tych rozgrywkach. Jeśli chodzi o domowe podwórko, to musiał czekać aż do 13. kolejki, żeby dostać szansę zagrania od pierwszych minut. Oczywiście nie musi to oznaczać, że Ansu nie prezentuje odpowiedniego poziomu sportowego, ale najzwyczajniej w świecie, intensywność i fizyczność angielskich rozgrywek, mogą być, według sztabu Brighton, zbyt dużym przeskokiem dla skrzydłowego Barçy. Pozostaje zatem zaufać De Zerbiemu i spokojnie przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji, licząc na to, że obecna tendencja zostanie utrzymana.

Co do samej gry Fatiego, to trzeba przyznać, że podobnie jak statystyki, prezentuje się ona coraz lepiej. Zgodnie z moimi przewidywaniami, Ansu zdecydowanie częściej gra w Brighton jako cofnięty napastnik niż skrzydłowy. To daje mu pewną swobodę w poruszaniu się po boisku i często uczestniczy w rozgrywaniu akcji, cofając się do linii środkowej. De Zerbi oczekuje od swoich podopiecznych dużej ruchliwości i wymienności pozycji, więc nawet gdy Fati jest ustawiony bardziej centralnie, to zdarza mu się schodzić na skrzydło. Coraz lepiej rozumie się z kolegami w grze kombinacyjnej, a jego współpraca z Adingrą ostatnimi czasy naprawdę kwitnie. Pozycja za plecami napastnika, zdaje się bardziej mu służyć i poza wspomnianą większą aktywnością w ofensywie powoduje, że jest on również bardziej zaangażowany w obronie. Bardzo pozytywnym sygnałem jest odwaga, jaką coraz częściej prezentuje zarówno atakując, jak i broniąc. W Premier League gra się znacznie ostrzej niż w Hiszpanii i Ansu nie wydaje się mieć już z tym problemu. Nie odstawia nogi i nie obawia się wchodzenia w bardziej ryzykowne sytuacje, które mogłoby grozić  kontuzją. To może sugerować, że jego psychika definitywnie poradziła sobie już z traumą ciężkich urazów, które przechodził.

Czemu nie jest lepiej?

Ansu od samego początku jest wprowadzany przez włoskiego trenera Brighton bardzo ostrożnie. Mimo upływu kolejek oraz liczby kontuzji w zespole, nie można powiedzieć, że jest jedną z wiodących postaci w drużynie Mew. Może to nieco zaskakiwać, bo w końcu nie odszedł na wypożyczenie, żeby wchodzić z ławki, co mogła mu zaoferować również Barcelona, ale żeby grać regularnie w pierwszej jedenastce. Mogą być przynajmniej trzy powody takiego stanu rzeczy. Pierwszy nazywa się Simon Adingra. Chyba nikt nie spodziewał się, że powracający z wypożyczenia w belgijskim Royale Union Saint-Gilloise skrzydłowy, wywalczy sobie taką silną pozycję w zespole. Iworyjczyk miał świetny sezon w Belgii, który ukończył z 15 bramkami oraz taką samą liczbą asyst i po powrocie na Wyspy kontynuuje swoją świetną formę. Drugi powód jest niestety znacznie poważniejszy i może stanowić definitywną przeszkodę w byciu titularem w jakimkolwiek (lepszym?) zespole. Chodzi o jego możliwości fizyczne. Pomimo długiego czasu bez kontuzji i trenowania na pełnych (?) obrotach, Ansu wciąż nie jest w stanie rozegrać dwóch meczów w tygodniu w pełnym wymiarze. A fakt, że po ponad dwóch miesiącach od dołączenia do Brighton, De Zerbi wciąż bardzo ostrożnie go wprowadza, może sugerować, że są poważne przeciwwskazania, żeby grał więcej. Trzeci argument, jest tym najprostszym - wychowanek Barcelony może być zwyczajnie gorszy od swoich konkurentów. Jednak temu zdają się przeczyć liczby, które w ostatnich tygodniach zaczęły wyglądać naprawdę dobrze.

Porównanie z konkurentami z Brighton i Barcelony

Ansu od początku wypożyczenia w Brighton zagrał łącznie w 13 meczach: 8 w Premier League, 4 w Lidze Europy i 1 w EFL Cup. Jednakże tylko w dwóch z tych spotkań spędził na boisku pełne 90 minut. De Zerbi bardziej ufa mu grając w rozgrywkach europejskich, wystawiając go w pierwszej jedenastce we wszystkich czterech meczach. Jeśli chodzi o domowe podwórko, to tylko raz dostał taką szansę i to na dodatek dopiero w trzynastej kolejce, tuż przed przerwą na reprezentacje. Biorąc to pod uwagę, jego udział w strzelonych bramkach nie wygląda źle: gol lub asysta średnio co 119 minut. A jak wypada w porównaniu ze swoimi głównymi konkurentami w Brighton?

Zawodnik

Minuty

Gole

Asysty

Gol/asysta na minuty

Danny Welbeck

524

1

0

524

Simon Adingra

863

4

3

123

Solly March

770

3

1

193

João Pedro

940

6

1

134

Kaoru Mitoma

1399

3

4

200

Evan Ferguson

634

5

0

127

Ansu Fati

595

4

1

119

 

Ansu ma zatem najlepszą średnią ze wszystkich atakujących Brighton. Trzeba jednak zaznaczyć, że dopiero ostatnie tygodnie przyniosły znaczną poprawę. Do 21.10 mógł się pochwalić tylko jedną strzeloną bramką. Nic więc dziwnego, że zaczyna od niedawna zyskiwać na znaczeniu w zespole. A jak jego liczby prezentują się w porównaniu z zawodnikami Barçy?

Zawodnik

Minuty

Gole

Asysty

Gol/asysta na minuty

Lewandowski

1052

8

4

88

Raphinha

401

2

3

80

João Felix

938

3

3

157

Ferran Torres

797

5

2

113

Lamine Yamal

865

1

3

216

Ansu Fati

595

4

1

119

 

W tym zestawieniu, nie wygląda już tak dobrze, ale patrząc na suche statystyki musimy pamiętać, że często nie są one tak miarodajne i działa to w przypadku obydwu porównań – z kolegami z Brighton oraz Barcelony. Dla przykładu pozwolę sobie wskoczyć na pochyłe... drzewo, jakim niewątpliwie w ostatnich miesiącach jest Lewy. Jego liczby na papierze są naprawdę w porządku, ale jeśli zapytać (chyba jednak nie tylko polskich) kibiców Blaugrany, to zgodnie odpowiedzą, że Robert gra, delikatnie mówiąc, słabo. Te statystyki mają być zatem tylko dodatkowym punktem w dyskusji, a nie ostatecznym argumentem.

A co mówi sam De Zerbi?

Pewien dodatkowy ogląd sytuacji Ansu, możemy też uzyskać ze słów samego De Zerbiego. Włoski szkoleniowiec był wielokrotnie pytany o grę Fatiego na konferencjach i często, poza ogólnymi banałami, można usłyszeć bardzo konkretne opinie, co do największych problemów wychowanka drużyny z Katalonii:

21.09, po meczu z AEK Ateny:

To dla niego ważny dzień, ponieważ rozegrał 90 minut. Te 90 minut może być pomocne w poprawieniu jego kondycji fizycznej i pewności siebie”.

24.09, po meczu z Bournemouth:

Byłem zadowolony z jego występu, myślę, że zagrał dobrze. Wszyscy mają względem niego duże oczekiwania. My nie chcemy, żeby czuł większą presję. Musi cieszyć się swoją piłkę i pokazywać swoją jakość. Uwielbiamy go i chcemy mu pomóc”.

28.09, po meczu z Chelsea:

Po meczu rozmawiałem z nim. Ponieważ zagrał w niedzielę 45 minut przeciwko Bournemouth, powiedziałem mu, że w tym meczu może zagrać tylko 45 minut, żeby był w dobrej formie na kolejne spotkanie w sobotę. W Barcelonie nie grał w zbyt wielu meczach i jeśli wystawię go na 90 minut, potem znowu na 90 minut i ponownie, to jest to dla niego i dla nas duże ryzyko”.

26.10, po meczu z Ajaxem:

Pomagamy Ansu bardzo [w powrocie do formy – przyp. red.], ponieważ nie grał zbyt często w zeszłym sezonie. Dla niego to jest początek nowego życia piłkarskiego. Jest niesamowitym graczem. Jest bardzo młody i musimy pomóc mu poradzić sobie z problemami, ale też przede wszystkim, on musi sam sobie pomóc, pracując ciężko w ciągu tygodnia, pracując ciężko w trakcie meczów”.

27.10, przed meczem z Fulham:

Myślę, że powinien się skupić na odzyskaniu tego samego entuzjazmu, który miał w pierwszej części swojej kariery. Może się jeszcze poprawić, jeśli chodzi o aspekt fizyczny, ale jest szczególnym zawodnikiem. Myślę, że gra na poziomie 60% swojego potencjału i może się poprawić”.

09.11, po meczu z Ajaxem:

Jestem zadowolony z jego gry, ale zawsze oczekuję coraz więcej. Ansu zagrał dobrze w pierwszej połowie i w drugiej również, ale po naszej drugiej bramce mógł grać lepiej. Mógł zdobyć kolejnego gola. Nie może być usatysfakcjonowany zdobyciem bramki i asysty, musi iść po więcej”.

Widzimy więc, że De Zerbi często zwraca uwagę na przygotowanie fizyczne Fatiego. Ma co do niego trochę zastrzeżeń i chociaż stara się go chronić, ograniczając jego liczbę minut, to nie ukrywa, że oczekuje od niego znacznie więcej. Niestety powracającym fundamentalnym pytaniem jest, czy Ansu będzie kiedykolwiek w stanie wrócić do swoich możliwości sprzed kontuzji. A jeśli nie, to czy pomimo tego będzie w stanie rywalizować na najwyższym poziomie. Możliwe, że odpowiedź na to pytanie uzyskamy już po tym sezonie. Póki co mamy listopad i Ansu wydaje się właśnie łapać wiatr w żagle, więc wszystkim ferującym przedwczesne wyroki, zalecam nieco cierpliwości. Niebawem nie będzie to kwestią przewidywań, tylko najzwyczajniej w świecie - faktów.

O opinię na temat obecnej sytuacji Fatiego oraz jego przyszłości, zapytałem dziennikarza Viaplay oraz serwisu Meczyki.pl - Radosława Przybysza (@RadekP92), jak również Przemysława Karbarza, z polskiego fanklubu Brighton (@BHAFCPoland), którzy wypowiadali się na jego temat w pierwszym artykule o wypożyczeniu do Mew. Oto co mieli do powiedzenia:

 

Jak oceniasz wypożyczenie Ansu na tym etapie sezonu?

Radosław Przybysz: Pozytywnie, tak na czwórkę z plusem. Odkąd przyszedł, dostawał minuty w każdym spotkaniu. Co prawda w Premier League zwykle z ławki - dopiero ostatni mecz z Sheffield United zaczął w pierwszym składzie - ale już w Lidze Europy zawsze gra od początku. Prezes Brighton, Paul Barber, powiedział w niedawnym wywiadzie, że Fati świetnie odnalazł się w nowej drużynie, jest bardzo lubiany w szatni i wśród kibiców. Na boisku szczególnie dobrze rozumie się z Simonem Adingrą, który asystował przy dwóch z jego czterech dotychczasowych trafień. Choć Brighton jest ostatnio w dołku, to widać, że Fati coraz lepiej odnajduje się w Premier League i coraz lepiej rozumie założenia trenera. Oddaje sporo strzałów (średnio ponad 2,5 na 90 minut) wysokiej jakości (63 proc. celnych).

Przemysław Karbarz: Nie wiem jak Ansu wyglądał ostatnio w Barcelonie, ale mam wrażenie, że u nas odżył. 4 bramki i asysta w 13 spotkaniach. Przekładając to na rozegrane 595 minut wychodzi średnio 1 bramka na 1,5 spotkania, co złym wynikiem nie jest. Daje nam jakość, daje nam liczby. Jego współpraca z Adingrą wygląda naprawdę dobrze. Najważniejsze co mówił w jednym z wywiadów po meczu to, że jest szczęśliwy w Brighton. Pierwsze 3 miesiące oceniam bardzo pozytywnie.

Dlaczego, pomimo tak wielu kontuzji w zespole, nie jest regularnie w pierwszej jedenastce?

Radosław Przybysz: Bo Roberto De Zerbi bardzo lubi rotację. U niego skład co tydzień wygląda inaczej, a w czasie meczu dokonuje bardzo wielu zmian, często już po przerwie. Ansu w dwóch z trzech pierwszych występów w Anglii wchodził na boisko właśnie w 45. minucie. Na razie w 13 meczach rozegrał 595 minut na 1170 możliwych, więc niemal równo 50 procent. Brighton owszem, ma kontuzje, ale akurat w ofensywie nieco mniej niż w obronie. Lewe skrzydło od początku sezonu jest zajęte przez Kaoru Mitome i rewelacyjnego Simona Adingrę. Fati rywalizuje na pozycjach 9 i 10 z kilkoma zawodnikami: wielkim talentem Brighton Evanem Fergusonem, ściągniętym za duże pieniądze reprezentantem Brazylii João Pedro, doświadczonym Adamem Lallaną i ostatnio kontuzjowanym Dannym Welbeckiem. I każdy dostaje swoje minuty.

Przemysław Karbarz: Taki jest zamysł trenera. Musi sporo rotować i to robi w każdym meczu. Pierwszy raz mierzymy się z graniem na kilka frontów, więc jest to bardzo kłopotliwe. Trener też pewnie chce oszczędzać Fatiego, patrząc na jego historię kontuzji. W tym sezonie jedynymi pewniakami do składu, jeśli są zdrowi, są Dunk i Gross. Nie ma więc powodów, żeby być zaniepokojonym tym, że Ansu sadzany jest na ławkę.

Jaka będzie jego rola w dalszej części sezonu?

Radosław Przybysz: Zapewne podobna jak dotychczas. Wydaje się, że w Europie gra mu się nieco łatwiej, dlatego tam pewnie będzie dalej zawodnikiem pierwszego składu. Z kolei w lidze musi się uzbroić w cierpliwość i wykorzystywać swoje okazje. Na razie strzelił gole mocnym drużynom - Aston Villi i Manchesterowi City - ale w przegranych spotkaniach. Przydałoby się, żeby dołożył też jakieś trafienia na wagę punktów, co pozwoliłoby Mewom przerwać serię meczów bez wygranej w lidze, a Hiszpanowi - umocnić swoją pozycję. Wiadomo jednak, że nie zostanie w Brighton na lata, więc w rywalizacji z Fergusonem, na którym klub będzie chciał potężnie zarobić, jest raczej na straconej pozycji.

Przemysław Karbarz: Myślę, że będzie podobna jak obecnie. Jeśli utrzymamy się na wiosnę w pucharach, trener pewnie dalej zachowa rotacje. Pytanie też kiedy wróci Enciso i Welbeck, bo rywalizacja z przodu się wtedy zwiększy.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Co to za redakcja? jak pisze tytuł po chińsku na polskiej stronie i w Polsce? Ja się pytam?

@FCBparasiempre Jest w internecie taki obrazek, że stoi sobie koleś i nad nim jest omijająca go górą strzałka z napisem joke (żart, przetłumaczę żebyś nie musiał tracić cennego czasu na jakieś głupoty typu translatory które pomagają przetłumaczyć coś czego nie rozumiesz).

@GM90 No ale co to ma niby znaczyć że jakiś koleś sobie stoi a nad nim omijająca go górą strzałka z jakimś chińskim napisem joke?
« Powrót do wszystkich komentarzy