Czy Gavi mógłby zostać defensywnym pomocnikiem Barcelony?

Dariusz Maruszczak

15 listopada 2023, 16:00

60 komentarzy

Fot. Getty Images

Jednym z głównych problemów Barcelony na poziomie kadrowym jest brak klasowego defensywnego pomocnika. Dlatego też Xavi musi rozwiązać tę zagwozdkę na poziomie kolektywnym, a sprzyja mu to, że po przerwie reprezentacyjnej będzie miał do dyspozycji komplet swoich podstawowych pomocników. Warto w tej sytuacji rozważyć różne warianty, na jakie mógłby postawić trener, również te nieoczywiste, z nową rolą Gaviego.

Pozyskany w lecie Oriol Romeu nie tyle przestał się jawić jako wartościowe uzupełnienie kadry, co staje się wręcz w ostatnich tygodniach piłkarzem, którym po prostu nie da się grać w żadnych warunkach. Ani w starciach na wyższym poziomie, ani w konfrontacjach z niżej notowanymi rywalami. Można liczyć, że Romeu będzie jednak prezentował się nieco lepiej, zwłaszcza w korzystniejszym otoczeniu (powrót Frenkiego de Jonga), ale problem z tym, czy jest sens stawiać na gracza o takiej, a nie innej charakterystyce, pozostanie. Podobnie jak to, jak powinna wyglądać once de gala na najważniejsze i najtrudniejsze pojedynki. Wydaje się, że nieliczne zalety Romeu nie są w stanie zrekompensować problemów, jakie pojawiałyby się w takich spotkaniach w związku z pobytem 32-latka na boisku. Zwłaszcza, gdy masz czterech innych jakościowych pomocników.

Dlatego też Xavi musi znaleźć inne rozwiązania i zdaje sobie z tego sprawę. Z tego powodu ostatnio częściej ustawiał jako defensywnego pomocnika İlkaya Gündoğana. Niemiec to piłkarz niezwykle inteligentny i znakomicie rozprowadzający futbolówkę, a co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Z drugiej strony jest jednak nazbyt ograniczony na poziomie fizycznym, żeby w dłuższej perspektywie spełniać wymagania związane z grą na pozycji piwota. Gundo nie jest idealnym graczem do tego, żeby w fazie defensywnej w odpowiednim tempie wypełnić przestrzeń, doskoczyć do rywala, zdominować go fizycznie. A tego Barça potrzebuje w tym sektorze, zwłaszcza w newralgicznych momentach utraty posiadania i powrotu do obrony oraz przy ataku pozycyjnym przeciwnika.

Z podobnych powodów nie jest też w stanie tego zrobić Frenkie de Jong. Holender jest graczem o niezwykłej wytrzymałości, ale w pojedynkach w defensywie nie jest drapieżnym zawodnikiem. Mówiąc obrazowo – De Jong jest bardzo pracowitym artystą, ale nie do końca robotnikiem, którego Barça potrzebuje w tym sektorze. Ponadto miewa problemy z lokalizacją rywala w obronie, zwłaszcza przy szybkich atakach. A przecież jego największą zaletą jest zdobywanie przestrzeni, mijanie rywali w dryblingu czy poprzez rozegranie, co wyklucza go z roli stacjonarnego defensywnego pomocnika. Nie mam wątpliwości, że Xavi będzie próbował ustawiać razem właśnie De Jonga i Gündoğana, ale nie jestem przekonany, czy takie rozwiązanie będzie w 100% optymalne w obecnych warunkach ze względu na powyższe braki tych graczy.

Defensywnym pomocnikiem… Gavi?

Wariant jest mocno nieoczywisty i budzący wiele wątpliwości, ale warto się nad nim pochylić, między innymi dlatego, że Xavi nie ma dużego wyboru, co najmniej do zimowego okienka, a możliwe, że również do lata. Gavi jest jedynym pomocnikiem Barcelony na wysokim poziomie, który nie tylko potrafi wcielić się w robotnika, ale on ma to wręcz we krwi. Jest w stanie błyskawicznie doskoczyć do przeciwnika, nie dać mu odetchnąć, przecinać mu linie podań. Potrafi być takim minibuldożerem, przy którym rywale wiedzą, że nie będą mieli swobody działania. Zdolnym nie tylko podgryzać przeciwnika, ale i zabezpieczać teren, którego Barça na ten moment zostawia zdecydowanie zbyt wiele. Warto wykorzystać to, że Gavi dobrze czuje się w grze bez piłki i w fizycznych starciach.

Oczywiście Gavi to też nie jest idealne rozwiązanie. 19-latek mógłby mieć problemy z dobrym ustawieniem się na boisku, decyzyjnością, zapewne też nadmierną impulsywnością. W końcu Gavi to żywioł, zawodnik, którego raczej co do zasady nie powinno się przywiązywać do jakiejś strefy. Dlatego myślę, że funkcjonowanie środka pola musiałoby się opierać na zasadzie kooperacji wszystkich elementów, aby podczas konkretnych etapów gry piłkarze realizowali różne zadania. A może okaże się, że Gavi przy całej swojej pasji jednak jest w stanie być również zdyscyplinowanym taktycznie graczem?

W fazie wyjściowej za inicjowanie akcji odpowiadaliby De Jong, Pedri czy Gündoğan, a Gavi mógłby zbierać drugie piłki bliżej połowy rywala. Natomiast w momencie przejścia do ataku pozycyjnego 19-latek byłby raczej odpowiedzialny za asekurowanie partnerów. Gavi i tak póki co nie jest głównym rozgrywającym, a bez wątpienia jest zdolny do szybszego powrotu pod własną bramkę niż jego koledzy i duszenia w zarodku kontrataku rywala. Dlatego dobrze byłoby wykorzystać jego zdolności do przypilnowania obrony i asekuracji, gdy ktoś z grona De Jong, Pedri czy Gündoğan będzie atakować pobliże pola karnego. Chodzi o zabezpieczenie się w ściśle określonych momentach, gdy walory Gaviego będą potrzebne w obronie. Nie mówimy tu o byciu jedynym typowym defensywnym pomocnikiem w każdym momencie gry, przynajmniej na ten moment.

Faza wyprowadzania piłki:

Faza ataku pozycyjnego:

 

Faza obrony w ataku pozycyjnym rywala:

Oczywiście te schematy mogą różnić się nie tylko innymi nazwiskami w obronie czy w ataku oraz przesunięciem któregoś z graczy w jedną lub drugą stronę, ale też nawet ustawieniem z trójką napastników zamiast proponowanej powyżej dwójki. Mogą to być warianty z Julesem Koundé na prawej obronie czy João Felixem na lewej stronie ataku lub Lamine Yamalem w miejsce Raphinhi. Sedno tkwi w samym ustawieniu Gaviego, który miałby za zadanie być bardziej stacjonarnym graczem w fazie rozgrywania piłki, a przynajmniej wtedy, gdy pozostali pomocnicy angażują się w grę wyżej. Takie zabezpieczenie uwolniłoby w jakimś stopniu De Jonga, Gündoğana czy Pedriego, a być może dzięki temu ruch bez piłki wyglądałby nieco lepiej w ofensywie. Dlaczego Gavi nie byłby ustawiony permanentnie na "6"? Bo dobrze by jednak było wykorzystać jego energię przy kontratakach czy przy wspomnianej walce o drugą piłkę.

Pytanie brzmi, jak Gavi sprawdziłby się nie tyle w tranzycji (niestety równie dobrze mógłby nałapać kartek…), co przy ataku pozycyjnym rywala, bo w założeniu również w tej sytuacji 19-latek byłby ustawiony w roli podwójnej „6” obok De Jonga. Ta cała koncepcja zaczęła mi świtać właśnie po jego występie w Klasyku. Gavi grał wówczas obok İlkaya Gündoğana i często, zwłaszcza w momencie konstruowania akcji przez Real, był w zasadzie defensywnym pomocnikiem, być może przechylonym nieco w prawo. Młody Hiszpan skutecznie przerywał kolejne próby rozmontowania defensywy Blaugrany. Umiejętnie asekurował kolegów, doskakiwał tam, gdzie powinien, w kolejnych akcjach ograniczał Viníciusa czy Bellinghama. W dużej mierze właśnie dzięki Gaviemu Barça całkowicie zneutralizowała możliwości ofensywne Realu, który do fantastycznego uderzenia Anglika nie był w stanie nic zrobić. A 19-letni Hiszpan był wszędzie.

Na pewno wypracowanie takiego modelu nie będzie łatwe, zwłaszcza że sezon już trwa. Wymagałby on dobrej współpracy wszystkich członków środka pola, aby całość przebiegała w sposób zorganizowany, a nie chaotyczny. Oczywiście wiąże się to z kolejnymi problemami, jak np. z tym, że w takim wariancie zrezygnujemy z tak istotnego doskoku Gaviego w wysokim pressingu. Nie twierdzę zatem, że to jest magiczna formuła, która rozwiąże problemy Barcelony, ale warto chociaż przetestować takie rozwiązanie w odpowiednich momentach. Przynajmniej dopóki Barça nie postara się o szybszego defensywnego pomocnika z prawdziwego zdarzenia.

Krótka kołdra

Ptaszki (a konkretnie Javi Miguel z ASa) ćwierkają, że po powrocie De Jonga do gry Xavi może wrócić do ustawienia z czterema pomocnikami. W jakimś stopniu jest to zasadne, mając w składzie takich graczy jak De Jong, Gündoğan, Pedri czy Gavi. Oczywiście może to spowodować ograniczenie potencjału w ataku i dalsze trudności z kreowaniem okazji, ale taką właśnie kadrą zaprojektowała Barcelona przed sezonem. A w takim wariancie czwórka graczy drugiej linii może przynajmniej pomóc upłynnić grę i zapewnić większą kontrolę wydarzeń, której ostatnio zdecydowanie brakowało. W omawianym w tym artykule kontekście zapewniłoby to również możliwość asekurowania się przez pomocników w defensywie i wymienność ról między nimi. Zresztą przy trójce pomocników także można by chociaż przetestować powyższy wariant. Może wyszłoby z tego coś dobrego.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W duecie z Frenkim? Tak. Samotnie? No nie wiem.

Kibice chcieli odejścia Busquetsa do Inter Miami i powstał problem, co tu zrobić niestety. Był już starszym zawodnikiem, wolniejszym który robił, częściej błędy ale Barcelona miała defensywnego pomocnika a teraz na to wychodzi że nie ma w ogóle. Romeu się nie nadaje bo dużo robi błędów indywidualnych i jest za wolny na tą pozycję. Gavi to jest zagadka, która może wypalić, ale z drugiej strony może poprzez swoją charyzmę dać ból zespołowi poprzez zbieranie żółtych i czerwonych kartek. Moim zdaniem warto spróbować bo jak się nie podejmie próby, zespół będzie cierpiał poprzez brak defensywnego pomocnika. Mam takie wrażenie że kibice widzą tylko wady jakie ma ale wady mogą zamienić się w jego zalety.Jeśli jest szybki agresywny to będzie prędzej wracał do obrony i blisko gryzł rywala czyli będzie doskakiwał do przeciwnika. Może dzięki tej pozycji Gavi szybciej wydorośleje i stanie się bardziej odpowiedzialnym zawodnikiem za swoje czyny na boisku Barcelona musi coś zrobić bo jak nie zrobi to będzie przeżywać mekki w obecnym sezonie.

Frenkie jest IDEALNY na DMa do nas, utarło się, że słaby w defensywie, a przecież z powodzeniem grał nawet na stoperze, utarło się, że nie umie trzymać pozycji, a on po prostu dostosowuje się do roli jaka dostaje od trenera, czyli gracza B2B. Gdy gra na stoperze trzyma pozycje, gdy gra na DMie również, gdy gra jako B2B nie trzyma, bo taką ma rolę.

Był kiedyś taki piłkarz który nazywał się Nico Gonzalez i trzeba było na niego postawić a nie kupować Oriola Romeo

Dziwie sie ze Xavi nie sprobuje wariant z Christensenem na ŚPD

Taki mix Kante i Verrattiego :D

Za słabo gra wślizgiem i za mało agresywny.
konto usunięte

Z jego charakterem na boisku pewnie kilka meczy bysmy konczyli w 10.

Punktem odniesienia może być Girona, która po odejściu Romeu nie gra z defensywnym pomocnikiem, a bazuje na trójce środkowych pomocników, którzy są kreatywni, inteligentni i potrafią się wymieniać pozycjami. Może wcale nie musimy mieć kotwicy? Przypomnę, że nasi pomocnicy są jakościowo lepsi od pomocników Girony.

Gavi jest pozytywnym przeciwieństwem Oriola. Ma bardzo dobrą technikę i umiejętność gry między liniami, w pressing jest nieustepliwy i potrafi tag grać przez cały mecz. Jak ma grać na skrzydle, to znika całkowicie. Zwrocie uwagę, że my 80% meczów gramy w ataku pozycyjnym z przeciwnikiem ustawionym na 25m. Gavi w takim układzie daje dodatkową opcję do podania i skonstruowania akcji, nie boi się pressing, jak Oriol. A jak stracimy piłkę, to powalczy w destrukcji. Ma 19 lat, a na koncie bardzo wiele meczy. Trzeba go kształtować i próbować. Gdyby inni nasi gracze mieli tyle do skoków pressing owych, co Gavi, to też by kartki łapali. DP często taktycznie musi przerwac akcję, Gundo teraz w meczu bal się to zrobić i padł gol. Ja nie widzę minusów takiego rozwiązania. Pomoc Gundo Gavi, Pedri FdJ bardzo mi się podoba, można stosować wymiennosc pozycji, a technika pozwala dominować środek pola. Tak było w meczu z Realem w PK. Zamiast Pedriego był Busi, a piłka chodziła w pomocy, jak po sznurku.

Jeśli mnie pamięć nie myli, to Gavi już miał okazję zabezpieczać tyły w którymś meczu (zabijcie mnie, nie pamiętam którym - którymś co ktoś wypadł za czerwo) i jeśli mnie przebłyski pamięci nie mylą, to szło to całkiem dobrze.

Tak na marginesie - wszyscy narzekają na faule Gaviego i jakby to z tym było, a wg. mnie to ostatnimi czasy Gavi kartkuje się dość rozsądnie, zwłaszcza jak trzeba grać defensywnie i z rozwagą. A to, że statystyka kartek mu nie spada przez sędziów z urojeniami to inna sprawa.
konto usunięte

Gavi super gra na SPD SP I SPO. Jest szybkim kotem z rozwiązanymi sznurówkami gra.
Wyobrazcie się bie jak te sznurówki zawiąże na final LM z Men City.

Gundogan nie zachwyca grajsc na pozycji Gaviego, jest tez zbyt wolny by grac gdzie indziej. Mysle ze Gundo nie pasuje barcelonie bo w srodku pola jest pedri i gavi. De jong tez umie opanowac pilke i dryblowac oraz poslac ciasteczko (moze grac naprzemiam z gavim na pozycji)*.
W tym sezonie srodek pola z Gundo ani razu dobrze nie wyglądał. Nie pisze ze to zly pilkarz tylko niepotrzebny stylowi gry Barcy.

Według mnie za bardzo chaotyczny piłkarz

Pisalem o tym juz dawno. Charakterystyka zawodnika zbliżona do Edgara Davidsa. To byłby świetny DM.

Jestem ciekaw jak sprawdziłby się w tej roli, ale śmiem twierdzić że na takie coś nie mamy co liczyć bo Xavi póki co ustawiał go zdecydowanie wyżej niż pozostałych pomocników...

Już widzę te kartki :) ciekawe jak często by pauzowal przez zawzietosc i szybkie podpalanie się
konto usunięte

Jeśli Gavi będzie grał na ŚPD to jest szansa na pobicie rekordu Ramosa :D

co 5 meczów pauza za kartki :D tak to widzę :D

Pisałem to już dawno temu , że Gavi mógłby tam się naprawdę sprawdzić. Bieganie i zawziętość ma w krwi , potrafi i odnajduje się w grze obronnej jak i w ofensywnej , wiec mógłby naprawdę fajnie łączyć te formacje w rozegraniu. Jak na swoje warunki dość dobrze gra w powietrzu , potrafi pod naciskiem przeciwnika utrzymać sie przy piłce i co ważne umiejętnie uwolnić. Moim zdaniem , taki ruch może się okazać strzałem w 10 . Tylko jak już ktoś napisał , czy xavi ma jaja i wyobraźnie aby w ten sposób go ustawić.

nie grajmy proszę na 4 pomocników!!!

warto spróbować, Gavi to nasz lepszy technicznie Gattuso :) tylko czy Xavi ma jaja na taki ruch ?

To ja też dołożę kilka zdań od siebie, bo ja Gaviego na pozycji defensywnego pomocnika widziałem już wcześniej. Nie wiem jak Gavi poradziłby sobie jak pojedynczy defensywny pomocnik, ale z pewnością ma predyspozycje, by grać na tej pozycji - dobre czytanie gry, świadomość przestrzeni, intensywność, umiejętność przyspieszania gry podaniami między liniami, dobra gra w destrukcji i szybki doskok do przeciwnika. W Juvenilu A bardzo często grał w podobnej roli - dużo bardziej defensywnej, często to on był najbardziej cofniętym pomocnikiem, który odbierał piłkę od defensorów przy własnym polu karnym i rozpoczynał ataki z głębi, by przenosić futbolówkę kilkanaście metrów do przodu progresywnymi rajdami. Ta rola mu odpowiadała, napędzał większość ataków, odrywał się od przeciwnika pierwszym kontaktem, przyspieszał akcje, angażował się w pressing i do tego wszystkiego dokładał liczby.

Plus jest taki że chłopak ma 19 lat . Busquets w jego wieku ganiał w 3 lidze, a w pierwszym klasyku dostał czerwoną kartkę. Jest się wiele w stanie nauczyć a fizycznie, pod kątem determinacji już jest w czołówce.

A tylrybyło o tym jak to gundogan pogra na DP a teraz z Gaviego DP chcą robić ja pitolę.

Mascherano v2, już wyobrażam sobie jak czyści chłopa wślizgiem

Dawno już o tym pisałem. Mały, zwinny, waleczny, nieustępliwy a jednocześnie z dobrą techniką umiejący grać piłką.

Kiedyś myślałem o tym i dziwi mnie że nie spróbowaliśmy go tam.
Mogło by to wypalić a jak nie to trudno.
Jest szybki,ma genialny odbiór, waleczny, dobrze by wyprowadzał piłke.
Miałby problem z regulowaniem tempa gry i trzymaniem pozycji.

Oj ale czuć tą niemoc w ofensywie po tych obrazkach.

Odpowiadając autorowi na pytanie: nie.

Moim zdaniem naturalnym zachowaniem byłoby w obecnej sytuacji przetestować Christensena na DPM. Inigo świetnie wchodzi w jego buty na ŚO, a też często pewnie grać będzie duet Araujo - Kounde, więc w obronie zrobiło się mało miejsca. To byłaby okazja dla Christensena na częstszą grę, jeśli oczywiście występy na DPM byłyby udane.

Ja bym bardzo chciał sprawdzić Christensena w roli defensywnego pomocnika. Jego umiejętności obronne dobrze znamy, a i z piłką przy nodze radzi sobie bardzo dobrze. Ciekawe tylko jakby wyglądał na DM, czy miałby dobry doskok do rywala, czy dobrze przecinałby linię podań i czy płynnie potrafiłby przechodzić z obrony do ataku.

Xavi przebieraj sie

któremu DM tam się teraz kontrakt kończy a zawsze chciał grać w Barcelonie i zgodzi się na obniżkę tygodniówki ?

Kupić klasowego defensywnego pomocnika.
Dziękuję za uwagę.