Nowy format Ligi Mistrzów w tenisowym stylu

Krystian Cichocki

19 lipca 2023, 05:30

COPE, ESPN

24 komentarze

Fot. Getty Images

UEFA opublikowała bardziej szczegółowe informacje na temat nowego formatu rozgrywek, niespotykanego dotąd w europejskiej piłce nożnej. Faza grupowa najważniejszego turnieju w Europie będzie podobna do rozgrywek Wielkiego Szlema.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów, począwszy od sezonu 2024/25, każdy zespół rozegra osiem meczów i  ta część rozgrywek będzie trwać od września do stycznia. Będą cztery grupy po dziewięć drużyn, z których najlepsze zespoły nie będą mogły grać ze sobą aż do play-offów. Jak podaje ESPN, awansują dwadzieścia cztery kluby, z których dwa najlepsze nie będą mogły zagrać ze sobą aż do finału. Będą one miały rozstawioną i wstępnie wylosowaną drogę do finału, opartą w dużej mierze na ich rankingu grupowym, podobnie jak w przypadku gwiazd tenisa, takich jak Roger Federer i Novak Djoković w turniejach takich jak Wimbledon.

UEFA musi również znaleźć rozwiązanie awaryjne na wypadek, gdy na przykład rosyjskie kluby (jeśli zostaną ponownie dopuszczone do rozgrywek) zostaną rozlosowane z drużynami z Ukrainy.

Liczba drużyn wzrośnie z 32 do 36, co będzie dotyczyło również Ligi Europy i Ligi Konferencji. Wraz z większą liczbą dat, pojawiają się również mecze w specjalne dni. Na przykład pierwszy tydzień Ligi Mistrzów, 17-19 września, będzie rozgrywany we wtorki, środy i czwartki.

Następne siedem dni meczowych odbędzie się w następujących terminach: 1-2 października, 22-23 października, 5-6 listopada, 26-27 listopada, 10-11 grudnia oraz 21,22 i 29 stycznia. Później kalendarz będzie normalny, choć z dodatkiem nowej rundy pośredniej w lutym, podobnej do tej w Lidze Europy, przed 1/8 finału. Nowy format rozgrywek musi zostać jeszcze zatwierdzony przez UEFA, ale bardzo prawdopodobny wydaje się opisany wyżej scenariusz.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Coś nie mam przekonania do tych zmian, aczkolwiek często już tak bywa, że najpierw trzeba to zobaczyć żeby się przekonać. Oby tylko uatrakcyjniło to jeszcze bardziej rozgrywki.

Jeśli idzie o kasę to jest dobre rozwiązanie, ale jeśli chodzi o atrakcyjność rozgrywek dla kibica, jest to moim zdaniem słabe rozwiązanie. Nie tędy droga do podnoszenia atrakcyjności pucharów europejskich. Jak dla mnie wystarczą 2 kluczowe zmiany: brak dogrywek (od razu po 90 minutach rzuty karne), oraz zniesienie dwumeczów (każdy mecz jest rozgrywany na 1 neutralnym, losowanym wcześniej stadionie - wyeliminuje to wszelkie kalkulacje typu: "pierwszy mecz gramy u nich to byle było 0:0, a potem ich dojedziemy u siebie " albo od 80 minuty gramy nie na 100 procent, byle do karnych"

UEFA już czuje więcej banknotów.

Ahhh szkoda gadac

Łatwiej bedzie można manipulować przy meczach i rozstawieniu drużyn w grupie.

Nie brzmi to wcale jakoś absurdalnie o dziwo. Jedynie te rozstawienia budzą jakieś wątpliwości. Chociaż np w zeszłym sezonie Liverpool byłby rozstawiony, a był wybitnie cienki, więc jakiejś pewności nie ma, że zawsze ci rozstawieni będą wygrywać.
A umówmy się-obecna faza grupowa nie jest szczytem emocji. A jeśli emocje są, to w 90% przepadków nie dotyczą drużyn z topu. Przy takim podziale walka o top 2 w tabeli też byłaby zażarta i nawet punkt zgubiony w Pradze czy innej Warszawie (Shachtar) może mieć znaczenie.
Oczywiście nie ma też żadnej pewności, że to będzie zmiana in plus, ale z góry przesądzać nie ma co.

A ja nie zamierzam narzekać dopóki tego nie zobaczę. Większość ludzi narzeka tylko dlatego, że to UEFA. Jak sobie śledziłem jak działa ten format w Football Managerze chociażby, to naprawdę jest szansa na super emocje i fajne mecze. Samo to że gramy z ośmioma różnymi rywalami w fazie grupowej a nie trzema już potencjalnie zwiększa atrakcyjność. Na pewno zagramy z zespołami, z którymi już dawno nie graliśmy, a być może nawet wcale.

Ja jestem bardzo na tak, przynajmniej na razie, zobaczymy jak będzie w praktyce. A przypominam, że nie tylko UEFA leci na hajs i podejmuje działania mające na celu zwiększenie przychodów - Superliga działałaby dokładnie tak samo :)
konto usunięte

Czyli będzie można sobie lepiej ustawiać drabinkę. Koleiny syf.
Najlepszy był stary format. Grupa. Później znowu grupa i normalne losowanie.

Zmiana na gorsze
Coraz większe niszczenie prestiżu LM, bo tylko dla mafii liczą się $

I cyk terminarz zae...any nie ma gdzie wcisnac Superligi

No , teraz wałki mocne mogą polecieć

Haha dobre żarty. Przecież to od początku będzie ingerencja w łatwą drabinkę dla tego kto mocniej posmaruje albo bardziej go "lubią". Niech już ta SuperLiga powstaje.

Z jakiej racji nie mogą ze sobą grać drużyny Ukrainy i Rosji? Niech ktoś to wytłumaczy, bo dla mnie to jakieś chore i mieszanie polityki ze sportem. Jako państwa są na ścieżce wojennej, ale co ma do tego sport? Gdyby spotkały się w finałowym meczu to też nie zagrają?

No i super, aż się chce oglądać :)