Kim jest Aleix Garrido, który zadebiutował w meczu z Elche?

Piotr Guziński

2 kwietnia 2023, 00:05

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Kolejnym zawodnikiem wypatrzonym przez Xaviego w młodzieżowych drużynach Barcelony wydaje się być Aleix Garrido. Pomocnik z rocznika Gaviego jest od najmłodszych sekcji jednym z najjaśniejszych punktów w swoich zespołach, a także ich liderem. Aleix uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pomocników w La Masii i już kilkukrotnie był obecny na treningu pierwszej drużyny. Teraz zadebiutował w pierwszym zespole przeciwko Elche.

Aleix to głównie środkowy pomocnik, choć z powodzeniem występuje też w bardziej ofensywnych rolach. To piłkarz obdarzony wysoką inteligencją i znakomitym finałowym podaniem. Świetnie kontroluje tempo gry, potrafi w odpowiednim momencie przyspieszać i zwalniać akcje, a także bardzo dobrze gra na jeden kontakt. Wyróżnia go również dojrzałość, spokój pod naciskiem rywala i element pauzy, który cechuje wyjątkowo utalentowanych graczy. Aspekty te sprawiają, że dla każdego trenera Garrido stawał się istotnym piłkarzem wyjściowej jedenastki. W tym sezonie jego występy przykuły uwagę kibiców spoza Barcelony, bowiem w samej Młodzieżowej Lidze Mistrzów młody Hiszpan strzelił gola i zanotował sześć asyst, dzięki czemu wciąż jest jednym z najlepszych asystentów w tych rozgrywkach. Klasowe występy notował także w rozgrywkach ligowych, gdzie zaliczył dwa trafienia i cztery finałowe podania. Z kolei w UEFA Youth League był drugim najlepszym graczem pod względem kluczowych podań i prostopadłych zagrań, a także jednym z najlepszych w statystyce inteligentnych podań, a więc takich, które łamią defensywną linię rywala, by zyskać znaczącą przewagę w ofensywie.

twitter.com/Nyctophile1_/status/1415775832161857541

Jego profil łączy w sobie wizję, inteligencję, wysokie opanowanie i elegancję. Stylem gry można porównać go do Luki Modrica, a także do samego Pedriego, którego przypomina poruszaniem się z piłką, jej prowadzeniem, warunkami fizycznymi i ogromnym wpływem na grę ekipy i zawodników go otaczających, których swoją obecnością potrafi wznosić na wyższy poziom. Potrafi również wykańczać akcję, wchodzić w tempo w pole karne z drugiej linii i wspomagać drużynę w defensywie. Niewątpliwie Aleix jest jednym z najbardziej kreatywnych graczy w La Masii, który może zapewniać asysty, kluczowe dogrania i kontrolę. Wciąż może pracować nad siłą i poprawą wytrzymałości, lecz już teraz jego występy pokazują, że jest gotowy grać na wyższym poziomie. Przebicie się do pierwszej drużyny nie będzie łatwym zadaniem, jednak nie dziwi fakt, że Xavi jest jego fanem, gdy weźmiemy pod uwagę jego charakterystykę. Świadczyć może o tym to, że młody zawodnik dopiero co wyleczył kontuzję i od razu otrzymał zaproszenie na trening pierwszej drużyny, a teraz powołanie na ligowy pojedynek. Sam Xavi na dzisiejszej konferencji powiedział, że Garrido jest zawodnikiem, którego osobiście bardzo lubi i który dysponuje ostatnim podaniem. Pozostaje nam liczyć, że jutro otrzyma minuty.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ciekaw jestem komu da zagrać Xavi i w jakim wymiarze czasowym jeśli tytuł będzie już pewien. Czy może będzie chciał pójść po rekord i młodzież będzie dostawać same ogony.

trzymać kciuki by wypalił jak Gavi ! :)

Mam tez nadzieje na jego minuty, podobnie jak kilku innych. Jednak wiele bedzie zalezalo od wyniku. Najpierw trzeba bedzie dojsc blizej LL, wiec raczej spodziewam sie przez najblizsze kilka meczy jeszcze malo zmian i dopiero potem wiecej.

dostanie jakieś 7 minut w sezonie i tyle o nim usłyszymy znając rękę Xaviego do wprowadzania młodzieży

EDIT: To jednak Garrido ma lepsze predyspozycje na DM'a.