Relevo ujawnia zarobki i obowiązki hiszpańskich sędziów VAR

Bartosz Pluciński

25 marca 2023, 12:00

Relevo

16 komentarzy

Fot. Getty Images

Spotkania przed i po meczach, egzaminy fizyczne i techniczne, "prace domowe" oraz około 150 tysięcy euro brutto z tytułu pensji i praw do wizerunku. To niektóre z warunków, które hiszpańscy sędziowie VAR akceptują przy podpisywaniu 12-miesięcznej umowy przed rozpoczęciem każdego sezonu.

Relevo uzyskało dostęp do streszczenia "sprawy Negreiry", w którym przedstawiony jest m.in. kontrakt sędziego VAR. Po pierwsze, zainteresowany arbiter musi być w posiadaniu licencji Profesjonalnego Asystenta Wideo Primera División wydanej przez Królewską Hiszpańską Federację Piłkarską (RFEF). Drugim krokiem jest przejście testów medycznych, fizycznych i technicznych ustanowionych przez Komitet Techniczny Abritrów (CTA), czyli organ należący do RFEF. Poniżej przedstawiamy podział obowiązków sędziów przed i po każdym meczu, ich przygotowanie fizyczne i techniczne, ciągły proces szkolenia i nauki, któremu są poddawani, ich harmonogramy oraz wynagrodzenie.

Spotkania przed meczami i po nich

Obowiązki sędziów VAR nie ograniczają się do 90 minut meczu. Są oni także zobowiązani do udziału w spotkaniach, zazwyczaj zdalnych, przed meczami. Jedno z nich odbywa się z sędziami, którzy wychodzą na boisko - i którzy nocują w mieście, w którym mają sędziować - a drugie z sędziami VAR: głównym, asystentem i operatorami wideo. Podobnie jak w przypadku trenerów, po meczach odbywają się sesje z analizą błędów. Delegaci udają się na stadiony, aby zobaczyć występy arbitrów, a następnie obie strony spotykają się, aby przeanalizować dobre decyzje oraz pomyłki.

Przygotowanie fizyczne i techniczne

Nie chodzi tylko o to, aby wyjść na boisko z wyuczoną teorią i być sędzią meczu. Wszyscy arbitrzy mają obowiązek uczestniczyć w spotkaniach, konferencjach i seminariach szkoleniowych na zlecenie CTA. To właśnie Komisja Techniczna ustala regularne testy. Organ ten jest odpowiedzialny za wyznaczanie "zadań domowych" dla sędziów. Mogą one mieć różny charakter - od testów wideo, testów dyskusyjnych i modułów szkoleniowych po egzaminy z zasad gry, zastosowania VAR czy studiowania materiałów przesyłanych przez CTA. Wszyscy przechodzą też wyczerpujące badania medyczne przed rozpoczęciem sezonu i kolejne, gdy LaLiga już trwa. Jeśli dwa razy z rzędu nie przejdą testów fizycznych i/lub technicznych, ich kontrakt zostanie automatycznie rozwiązany.

Od uczniów do nauczycieli

Sędziowie nie tylko muszą stawać do egzaminów, w wielu przypadkach pełnią również rolę mentorów. Prowadzą szkolenia dla klubów, rywalizujących w ligach, w których sędziują, aby informować je o nowościach i rozwiewać wątpliwości dotyczące przepisów i protokołu VAR. Ponadto, zobowiązują się do uczestnictwa w dniach szkoleniowych sędziów na poziomie regionalnym, do współpracy w kampaniach rekrutacyjnych i kampaniach RFEF oraz w programach mentorskich z udziałem arbitrów z kategorii nieprofesjonalnych. Jeśli sędzia nie weźmie udziału w jednej z obowiązkowych kategorii zajęć, również ryzykuje zawieszenie.

Zarobki

Sędziowie VAR otrzymują roczne wynagrodzenie brutto w wysokości 132 600 euro, podzielone na 12 płatności, do których należy doliczyć kolejne 23 400 euro, podzielone w ten sam sposób, za odstąpienie federacji praw do wizerunku. Mają zagwarantowane półtora dnia odpoczynku w tygodniu i 30 dni urlopu w ciagu roku. Mogą je jednak wykorzystać tylko wtedy, gdy nie rozgrywa się meczów.

Harmonogram pracy

Zgodnie z kontraktem sędziowie pracują prawie 1800 godzin rocznie. To daje 40 godzin tygodniowo. Są one podzielone w następujący sposób:
- 24 godziny: podróże, spotkania, zakwaterowanie i sędziowanie
- 12 godzin (4 sesje po 3 h): trening fizyczny, techniczny i taktyczny
- 4 godziny: sprawozdanie z autoanalizy, obejmujące m.in. obejrzenie sędziowanego meczu.

Sędziowie generalnie otrzymują dwa rodzaje diet: w wysokości 59 euro na podróże, taksówki, opłaty drogowe itp. oraz w odpowiednich przypadkach dodatkową, w wysokości 53 euro, na podróże wymagające noclegu. W przypadku spędzenia więcej niż jednej nocy poza domem ta kwota rośnie. Jeśli podróżują prywatnym samochodem, otrzymują 0,19 € za przejechany kilometr.

Relevo opisuje także inne powody, dla których RFEF może rozwiązać umowę z arbitrem. Jest to np. "konsekwencja bardzo poważnych naruszeń obowiązków przez arbitra  z jego własnej winy". W przepisach można też znaleźć następujący fragment: "w okresie obowiązywania niniejszej umowy pracownik zobowiązuje się nie mieć żadnego bezpośredniego lub pośredniego interesu w jakiejkolwiek działalności sportowej lub podmiocie sportowym innym niż prowadzony przez RFEF" oraz że "zobowiązuje się nie prowadzić lub wykonywać jakiejkolwiek działalności zawodowej innej niż ta realizowana w RFEF".

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

To nie są wysokie zarobki. Robota też nienajprostsza.

Takie słabe zarobki to nie dziwota że się połasili na długopisy....

myślę że VAR nie powinien mieć nic wspólnego z sprawa Negreiry.
Negreira przestał być wiceszefem sędziów w czerwcu 2018, zaś VAR w LaLidze pierwsze mecze miał 2 miesiące później.
jeśli się mylę to poprawcie mnie...

"Sędziowie VAR otrzymują roczne wynagrodzenie brutto w wysokości 132 600 euro". O 132 600 euro za dużo.