Praca wre na Montjuïc

Bartosz Pluciński

18 marca 2023, 10:30

Mundo Deportivo

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Ze względu na przebudowę Camp Nou piłkarze Barcelony będą musieli przez ponad sezon opuścić stadion, na którym grali od 1957 roku. Jego rolę przejmie Estadi Olímpic Lluís Companys. Na Montjuïc trwają aktualnie intensywne prace, by przygotować boisko i trybuny do rozgrywania meczów na najwyższym poziomie.

Jak informuje MD, oficjalne ogłoszenie porozumienia w sprawie finansowania budowy nowego Camp Nou ma zostać podpisane już w tym miesiącu. 22 grudnia FC Barcelona poinformowała, że jej zawodnicy od sierpnia 2023 do listopada 2024 roku będą rozgrywać mecz na Stadionie Olimpijskim im. Lluisa Companysa. Według Joana Laporty świętowanie 125-lecie klubu ma odbyć się już na Camp Nou, jednak przy ograniczonej pojemności trybun.

W ramach inwestycji o wartości około 20 milionów euro, na zastępczym stadionie zainstalowano już bramki obrotowe wymagane przez przepisy LaLiga i UEFA. Obecnie trwają prace nad pewnymi zmianami w strefie mediów i protokołu. Pojemność trybuny prasowej i sali konferencyjnej jest dość podobna do tej na Camp Nou.

Oprócz kolejnych remontów w toaletach, najpilniejsze prace w ostatnich miesiącach dotyczyły boiska - wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem. Konieczna była zmiana systemu drenażu, nawadniania i uzdatniania wody. Wszystko jest na ostatniej prostej przed zainstalowaniem w pierwszej kolejności niskiej jakości murawy. Powód tego jest oczywisty. Wiosną i latem, zanim Barça przeniesie się na Stadion Olimpijski, odbędzie się tam 9 dużych koncertów. Pojawią się Bruce Springsteen (28 i 30 kwietnia), Coldplay (24, 25, 27 i 28 maja), Beyoncé (8 czerwca), Harry Styles (12 lipca) i The Weeknd (20 lipca). Potem wszystko zostanie przyspieszone, aby Barça mogła rozpocząć LaLiga u siebie w weekend 13 lub 20 sierpnia na hybrydowej murawie wysokiej jakości, takiej jak ta na Camp Nou. Ze względu na rozgrywane w Barcelonie dwa etapy Vuelta Ciclista a España, które rozpoczną się sobotę 26 sierpnia, Barça przed losowaniem poprosi LaLigę o możliwość gry w ten weekend jako goście.

Do tego wszystkiego dojdzie konieczność modernizacji strefy parkingowej. Blaugrana ostatecznie przełożyła konferencję prasową, którą Jordi Portabella, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju klubu, miał przeprowadzić we wtorek, z powodu problemów z harmonogramem. Joan Laporta powiedział już, że na Estadi Olímpic będzie można dojechać motocyklem, ale dopiero okaże się, dla ilu pojazdów znajdzie się tam przetrzeń.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dla kibiców będzie to spora zmiana in minus pod względem dostępności. Przede wszystkim to ponad 40000 miejsc mniej, tak więc dostępność drastycznie spadnie, bo Camp Nou zawsze gościło o wiele więcej osób na meczach niż 55000 osób. Na Camp Nou z pewnością łatwiej jest dojechać samochodem czy skuterem, autobusem raczej też. Z drugiej strony teraz na CN można było dojechać tylko jedną linią metra - na Plaça d’Espanya tych linii jest więcej, mimo tego, że na sam stadion z metra będzie odrobinę dalej. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądać w praktyce, niemniej obawiam się, że ot, tak spontanicznie na mecz z Polski nie będzie zbyt łatwo polecieć. Pozostaje też kwestia cen biletów, które już teraz były całkiem drogie.
« Powrót do wszystkich komentarzy