Xavi: Chcemy kontynuować serię zwycięstw

Mateusz Doniec

31 stycznia 2023, 20:05

YT: Marca

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Na kilkanaście godzin przed zamknięciem zimowego okienka transferowego Xavi Hernández zabrał głos na konferencji prasowej przed meczem z Realem Betis, na której nie brakowało pytań o możliwe ruchy na rynku. Trener potwierdził odejście Bellerína, ale nie chciał wypowiadać się nt. potencjalnych nowych zawodników.

[Marc Brau, Barça TV] Jakiego spodziewasz się meczu z Realem Betis?

Xavi: Styl Pellegriniego funkcjonuje bardzo dobrze. To drużyna pełna talentu. Jedna z najlepszych w LaLidze, jeśli chodzi o grę piłką, ale bez niej też robią dobre rzeczy. Borja Iglesias, Fekir, Canales… to piłkarze z najwyższego poziomu. Pellegrini wykonuje świetną pracę. W półfinale Superpucharu Hiszpanii było bardzo trudno i tak samo będzie jutro, tym bardziej na ich stadionie.

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Dziś zamyka się okienko transferowe. Wzmocnienie której pozycji jest teraz celem? Jesteś optymistą w tej kwestii?

Znów jesteśmy bardzo zależni od finansowego fair play. Być może odejdzie Hector [Bellerín], który poprosił o transfer, bo chce więcej grać. Doskonale to rozumiemy. Bardzo mu dziękuję, bo był przykładem, zawsze grał dla drużyny, był zaangażowany… Teraz, po odejściu Bellerína i Memphisa oraz po końcu kariery Piqué, myślę, że wzmocnienie byłoby dobrą opcją. Na jaką pozycję? Nie wiemy, to trudny rynek i jest mało czasu. Jesteśmy jednak otwarci na wzmocnienia.

[Marta Ramón, RAC1] Sąd pozwolił Barcelonie zarejestrować Gaviego do pierwszego zespołu. Jak odbierasz tę wiadomość? Co sądzisz o tym, że musiał decydować sąd?

Cóż, nie znam się zbytnio na prawie, ale to dla nas bardzo dobra wiadomość. To był jeden z naszych celów na to okienko. Teraz pałeczka po stronie LaLigi. Mamy nadzieję, że Gavi zostanie zarejestrowany. To bardzo dobra wiadomość dla nas i dla Gaviego.

[Adria Albets, Cadena SER] Obawiano się, że jeśli Gavi nie zostanie teraz zarejestrowany, może latem odejść za darmo…

Naszym priorytetem jest to, aby zawodnicy tak ważni jak Gavi, mieli zapewnioną tutaj przyszłość. To oczywiste. Fakt, że możemy go zarejestrować, to bardzo ważna wiadomość, ale szczerze mówiąc, nie sądzę, że Gavi chciałby odchodzić. Jest tu bardzo szczęśliwy.

[Josep Capel, Radio Nacional] Oprócz Gaviego w takiej sytuacji znajdują się też Balde czy Araujo. Czy w ich przypadkach masz to samo odczucie czy jest pewna obawa?

To normalne, że na zewnątrz ludzie się obawiają, ale my wewnątrz nie. Cała trójka to culés, są szczęśliwi i to najważniejsze, ale rzeczywiście priorytetem jest to, aby ich zarejestrować.

[Helena Condis, Cadena COPE] Mówi się dużo o Amrabacie… co nim sądzisz?

Nie lubię mówić o zawodnikach innych drużyn. Według mnie do dobry piłkarz, ale nic więcej nie powiem.

[Alejandro Segura, Radrio Marca] Czy uważasz, że po odejściu trzech zawodników kadra Barçy nadal jest bardzo konkurencyjna?

Tak, nawet po tych trzech odejściach jest dobrze. Wcześniej logiczne było, że nie potrzebujemy nikogo, ale teraz, po odejściu Bellerína być może już tak. Nadal uważam jednak, że ta kadra jest bardzo konkurencyjna.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Kogo najbardziej potrzebujesz, aby wzmocnić zespół?

Wstępnie nikogo – jeśli ktoś ma przyjść, niech rzeczywiście będzie wzmocnieniem. Nie kupujmy po to, aby kupować w pośpiechu. Jeśli pojawi się dobra alternatywa, to świetnie, ale jeśli nie, to i tak jest dobrze.

[Francesc Latorre, TV3] Po kontuzji Dembélé Raphinha będzie miał zapewne więcej minut. Co musi poprawić, aby był bardziej decydujący?

Uważam, że ogólnie jako zespół musimy generować więcej zagrożenia w ataku, być odważniejsi i bardziej decydujący w ostatniej „ćwiartce” boiska. Być może brakowało tego trochę w spotkaniu z Gironą. Rozegraliśmy solidny mecz, ale mieliśmy mniej okazji niż zwykle. Nie chodzi tylko o Raphę, ale o cały zespół. Rapha będzie ważny, wierzę w niego i w to, że będzie robił różnicę. Strzelił jak na razie 4 gole i zanotował 7-8 asyst, o ile się nie mylę i nie są to wcale złe liczby.

[Albert Roge, Relevo] Widzieliśmy dziś na treningu Lamine Yamala. Czy jest szansa, że zagra w pierwszym zespole, czy jeszcze za wcześnie.

Nie, jeszcze nie. Chcemy na razie go obserwować. Dziś do nas dołączył, bo potrzebowaliśmy zawodników. Nie trenował Hector, więc zawołaliśmy go w ostatniej chwili. Wstępnie nie będzie powołany.

[Ferran Martínez, Mundo Deportivo] Dwa, trzy dni temu wydawało się, że nie ma szans na żadne ruchy na rynku transferowym, a teraz okazuje się, że jest taka możliwość. Co o tym myślisz? Jak to wpływa na planowanie?

Ja, szczerze mówiąc, nie skupiam się zbytnio na rynku transferowym. Koncentruję się na tym, jak zagrać z Betisem. Dużo mówimy teraz o rynku, ale mamy ważny mecz. Chcemy kontynuować serię zwycięstw, to mnie najbardziej zajmuje. Jeśli nikogo nie pozyskamy, będę spokojny, nie będzie żadnego problemu. Będziemy mogli powoływać zawodników z rezerw.

[Carles Ruiperez, La Vanguardia] Jesteś usatysfakcjonowany występami Ansu Fatiego pod nieobecność Lewandowskiego? Jak wytłumaczysz to, że jest on tak decydujący po wejściu z ławki, a zupełnie inaczej jest, gdy gra od początku?

Powiedziałbym, że bardziej chodzi w tym przypadku o to, w jak trudnych meczach musiał grać: na Metropolitano, z Getafe u siebie, z Gironą na wyjeździe, a to bardzo dobrze zorganizowane w defensywie zespoły z silnymi obrońcami. Ostatnio zagrał bardzo dobrze, na wysokiej intensywności, ruszał do pressingu po stracie… Na pewno będzie mu szło dobrze.

[Diari ARA] Ile będzie pauzował Ousmane Dembélé?

Nie wiemy, bo to uraz mięśnia, przy którym ciężko szacować czas pauzy. Będzie zależało to od jego muskulatury, od rekonwalescencji, od jego odczuć… Są takie kontuzje, że od razu wiadomo, że zawodnik wypada na trzy miesiące, jak ostatnio w przypadku Ronalda [Araujo], ale tutaj ciężko powiedzieć.

[Ivan San Antonio, Sport] Czy uważasz, że Javier Tebas wyjątkowo inaczej traktuje Barçę?

Nie wiem, to raczej pytanie do niego. Jeśli zorganizuje konferencję prasową, trzeba go o to zapytać. Ja właściwie tylko dwa razy się z nim przywitałem i nic więcej.

[Josep Soldado, La Sexta] Zostało mniej niż 12 godzin do końca okienka. Przeczuwasz, że będzie jakiś transfer?

W tym momencie nie. Nie mam żadnych wiadomości. Wyszedłem dopiero z szatni i nie wiem nic nowego. Wiem tylko o sprawie Bellerína.

[Albert Hernández, TVE] W jakim stopniu kontuzja Dembélé zmienia twoje plany?

To poważna absencja i to w świetnym dla niego momencie. Generował nam mnóstwo okazji i pracował w obronie. Trudno go będzie zastąpić, ale postaramy się, aby jego brak nie był odczuwalny. Mamy piłkarzy, którzy mogą go zastąpić.

[David Ibanez, Mediaset] Czy jesteś w jakimś stopniu zły, że aby rozwiązać sprawę Gaviego, musiał interweniować sąd?

Nie wiem, nie wiem. Jak powiedziałem, nie znam się na prawie i nie będę wydawać opinii. Informują mnie na przykład, że będzie można zarejestrować Gaviego. Więc mówię: „świetnie, bardzo dobra wiadomość”. To był cel na to okienko.

[Juli Caramunt, Jijantes] Jak spędzisz te ostatnie godziny okienka transferowego?

Zakładałem, że nikt nie przybędzie, więc raczej będę spokojny, bo ktokolwiek by dziś nie przyszedł, nie zagra jutro. Koncentruję się na tym, aby zmotywować zawodników na ten ważny mecz na trudnym terenie.

[Ricardo Rosetti, GOL] Zawsze mówiłeś, że chcesz, aby Barça wygrywała i grała dobrze. Drużyna wygrywa i widać to w liczbach, ale co sądzisz o grze?

Patrząc na ostatnie sześć, siedem meczów, uważam, że zagraliśmy bardzo dobrze w czterech, a w pozostałych dwóch nie byliśmy w pełni formy. Taki jest futbol: Z Espanyolem zagraliśmy według mnie dobry mecz i zremisowaliśmy, a z  Gironą nie rozgrywamy zbyt dobrego meczu w ataku i wygrywamy 1:0. Naszym celem jest to, żeby oprócz dobrej gry, wygrywać. Nie zawsze udaje się to osiągnąć. Taki jest futbol. Trzeba zbliżać się do meczu z Realem Madryt w finale Superpucharu Hiszpanii. To było partidazo. Byliśmy dużo lepsi i wygraliśmy 3:1. Nie zawsze się udaje. Futbol się wyrównuje. Patrzysz na Liverpool, Bayern, Juve, Inter… trudno im teraz wygrywać. Nie ma już tej dominacji jednego zespołu.

[Aurora Fuste, Principal.cat] Czy uważasz, że jutrzejszy mecz może być kluczowy dla LaLigi ze względu na to, że Real Madryt zremisował ostatnio z Realem Sociedad, a w czwartek zagra z Valencią i może być pod presją?

Tak teraz będzie w każdym meczu. Finał co trzy, cztery dni. Musimy grać z takim zaangażowaniem jak w spotkaniu z Gironą, ale dużo lepiej w ataku. Nie zagraliśmy ostatnio słabego meczu. Wyglądaliśmy dobrze w wielu elementach, ale zabrakło odwagi i zagrożenia w ataku.

[Carlos Dominguez, Culemania] Jaki masz plan na Pablo Torre?

W sprawie Pablo nic się nie zmienia. Jest zawodnikiem pierwszego zespołu, ale może też grać w rezerwach, jeśli nie będzie uczestniczył w grze z nami. Nie chcę, aby odchodził na wypożyczenie. Uważam, że będziemy go potrzebować w wielu momentach.

[Nacho Jimenez, Mas Que Pelotas] Mówiłeś ostatnio dosyć często, że drużyna musi zamykać mecze, ale jak oceniasz fakt, że zespół potrafi cierpieć, gdy wynik jest na styku?

Wyglądamy dobrze w wielu aspektach, ale musimy próbować więcej rzeczy w ataku. W pressingu po stracie jesteśmy świetni, tak samo w defensywie czy w wysokim pressingu, odbieramy mnóstwo piłek, dzięki czemu często strzelamy gole i wygrywamy mecze. Są też elementy do poprawy. Wiemy, w czym jesteśmy mocni i co musimy poprawić. Jesteśmy dla siebie bardzo wymagający

[Iniestazo] Pozycja prawego obrońcy w Barcelonie jest szczególna… co według ciebie musi mieć prawy obrońca na miarę Barçy?

Jeśli chodzi o Bellerína, to była moja decyzja, że nie rozgrywał zbyt wielu minut. Widziałem więcej opcji z Sergim [Roberto], Jules’em [Koundé] czy z Ronaldem [Araujo] i tyle. Prawy obrońca musi dawać wiele rzeczy i nie jest łatwo dobrze prezentować się w Barcelonie.

[EFE] Czy jutrzejszy mecz na Benito Villamarín to jeden z najtrudniejszych wyjazdów?

Tak, to bardzo trudny mecz. Zawsze trudno się gra na tym terenie. Walczą o Ligę Mistrzów. Betis potrafi dominować.

[El País] Co sądzisz o Lucasie Romanie, który niedawno przybył do Barcelony? Jest szansa, że zadebiutuje w tym sezonie?

Będzie z nami trenował. Dopiero przybył, adaptuje się, ma dobrą lewą nogę i talent. Zobaczymy… To bardzo interesujący piłkarz, który może okazać się bardzo przydatny.

[El 10 del Barca] Jak ważne jest dla ciebie to, że Pedri coraz częściej melduje się w polu karnym?

Tego wymagamy od niego i od pozostałych interiores. Często to oni muszą zagęszczać pole karne razem z napastnikiem. Pedri strzelił już kilka decydujących goli, dobrze wchodzi w pole… Również Gavi, Frenkie, Franck, Pablo Torre muszą to robić.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mecz Betis - Barcelona możesz obejrzeć w serwisie Canal+ online.

https://bit.ly/LaLiga_wznowienie

myśle że jesteśmy w stanie wyjsc z tego sezonu nawet i z tytułem ligowym , tylko musimy zamykac mecze o reszte sie nie martwie...wiadomo to łatwe nie bedzie ale jezeli bedą nas omijac kontuzje to jest na to szansa

Ciekawe za co, bank pusty... Z reszta kogo byśmy mieli sprawdzić jakiś odpad kolejny.

Z braku łaku powołał Yamala, bo Bellerina nie było nagle(już pomijam, że to zupełnie inne pozycje), a i tak otwarcie mówi że młody i tak nie zagra. Wiem, że czasami pośpiech to zły doradca, ale jak gość jest na prawdę jakimś wyjątkowym diamentem to co szkodzi żeby zaryzykować? A czy takie rzucanie między treningami dwóch różnych ekip na pewno jest takie korzystne dla zawodnika? Niby trenuje z doświadczonymi już piłkarzami, ale to też może jakoś wybijać z jakiegoś rytmu. Swoją drogą wydaje mi się, że u takiego Koemana Yamal miałby już debiut za sobą.

A który trener, działacz, czy kibic nie jest otwarty na wzmocnienia???

Złotousty Generał.